Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Funkce ledvin
Ledviny patří k životně důležitým orgánům našeho těla. Přesně řečeno, jsou to párové orgány umístěné v zadní části dutiny břišní. Nacházejí se v oblasti beder. Před chladem o otřesy jsou chráněny tukovým pouzdrem. Můžeme je označit čistící stanicí našeho těla, protože čistí krev od nepotřebných, odpadních látek našeho těla (močovina, kyselina močová, kreatinin a další). Rovněž vylučuje z těla látky, které mu nejsou vlastní-xenobiotika. K těm můžeme přiřadit mimo jiné léky. Jejich vylučování ledvinami je důležitou součástí jejich působení v našem těle.
Ledviny jsou také řídícím centrem pro homeostázu našeho těla. Tento termín označuje obecně stálé vnitřní prostředí našeho organismu. Homeostáza zahrnuje celých komplex procesů: množství vody, koncentrace minerálů a iontů (sodíku, draslíku, hořčíku, vápníku, fosforu atd.), regulaci acidobazické rovnováhy krve (udržení správného pH).
Ledviny se ale také podílejí se na regulaci krevního tlaku. Pokud klesne krevní tlak, vylučují enzym renin. Ten se podílí na vzniku angiotenzinu II, který zvyšuje krevní tlak. Vytvářejí hormon erytropoetin, který je nezbytný pro tvorbu erytrocytů (červených krvinek).
Ledviny a vitamín D
V současnosti se hodně mluví o vitamínu D. Ledviny aktivují vitamin D, což je velmi důležité. Tento vitamín, kromě důležitého významu pro naši imunitu, je významný pro správnou stavbu kostí a sílu svalů.
O ledvinách by se toho dalo říct mnohem více, ale to by už přesahovalo rozsah tohoto článku. V případě onemocnění ledvin a obecně močových cest je samozřejmě třeba užívat léky předepsané lékařem a dodržovat jeho pokyny, ale v některých případech lze užívat doplňky stravy jako doplněk celkové léčby nebo i jako prevenci. Týká se to zejména infekcí močových cest nebo výskytu ledvinových kamenů.
Infekce močových cest
Existuje řada léčivých rostlin (a dalších přírodních látek) jsou vhodné při prevenci zejména opakovaných infekcí močových cest nebo i jako součást celkové léčby těchto nemocí.
Příčinou zánětu močového měchýře (cystitidy) je většinou bakteriální infekce – většinou ji způsobuje bakterie Escherichia coli (sídlí v zažívacím traktu). a těchto okolností je to pro nás prospěšná a vlastně, dá se říci i nezbytná bakterie, která má na starosti, aby ve střevech nedošlo k přemnožení nebezpečných bakterií. Ovšem při infekci se tyto bakterie do močového měchýře dostanou proti proudu moči přes močovou trubici, což může být zhoršeno i tím, pokud nepijeme dostatečné množství tekutin a nedochází k propláchnutí močových cest. V tom případě dochází k tomu, že bakterie se zde usídlí a množí se.
Pokud nedojde k včasné léčbě, infekce může prostoupit až do oblasti ledvin. Tato bakterie může vyvolat až čtyři pětiny infekcí močového traktu. Zánět se může objevit jako náhlý, akutní, spoustu žen ovšem postihuje opakovaně ve své chronické formě. K příznakům patří pálení při močení a častější (bezdůvodná) potřeba močit. Při léčbě je možné jako její doplněk nasadit přírodními prostředky.
Brusinka velkoplodá
Velmi známá je brusinka velkoplodá (Vaccinium macrocarpon), kterou můžeme nalézt v různých čajích a doplňcích stravy. Obsahuje proanthokyanidiny. Tyto látky zabraňují usazení bakterií na stěně sliznice močových cest tím, že se navážou na určité molekuly na jejich povrchu a tím zabrání rozvoji infekce. Tím omezuje uchycení bakterií způsobujících zánět a jejich pomnožení v močovém ústrojí. Bakterie jsou pak vyplavovány z močových cest a neškodí. Pozitivně působí na ledviny, močový měchýř, močovou trubici a prostatu. Obsažené látky, především kyselina ellagová, omezuje uchycení bakterií způsobujících zánět a jejich pomnožení v močovém ústrojí. Brusinka je často v doplňcích stravy kombinovaná s d-manózou.
D – manóza
je monosacharid, který je vylučován do moči, kde se váže na povrch bakterií E. coli, které jsou odplaveny močí. To je dáno tím, že pokud je přijímána ve vyšších dávkách, přechází z horní části trávicího traktu přímo do krevního řečiště a odtud je transportován do močového měchýře. Zde se váže na povrch bakterií Escherichia coli, které jsou následně přirozeným způsobem odplaveny proudem moči. Je přírodní alternativou antibiotik, působí rychle a velice efektivně. D-manóza se v přípravcích kombinuje s propolisem pro jeho bakteriostatické a protizánětlivé působení.
Lichořeřišnice
Rovněž známá a oblíbená je lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), která obsahuje fytoncidy, látky, které působí proti bakteriím, houbám a prvokům.
Z bakterií, proti kterým působí, je možné zmínit Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Rovněž působí proti streptokokům. Včasným nasazením lichořeřišnice je možné předejít podávání antibiotik nebo alespoň zkrátit celkovou dobu onemocnění. Lze ji užívat i preventivně u pacientů s chronickými infekcemi močových cest.
Urologické čaje
Z čajů je možné pít jako součást pitné režimu různé urologické čaje (obsahují například kopřivu dvoudomou, jalovec obecný, zlatobýl obecný, penízek rolní, diviznu malokvětou a další léčivé rostliny). Kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) obsahuje látky s účinkem proti bakteriím, i proti zánětlivým procesům, prevence chřipek a viróz. Má výrazně močopudný účinek, ale také řadu dalších příznivých vlastností. Divizna malokvětá (Verbascum thapsus) působí zejména močopudně, což u infekcích močových cest přispívá k rychlejšímu odplavení bakterií. Obsažené slizy vytvářejí na sliznici (a tedy i na sliznici močových cest) ochranný povlak, který ji chrání před vysušením a drážděním a působí antisepticky. Penízek rolní (Thlaspi arvense) si zaslouží naši pozornost pro močopudné a protizánětlivé působení, což působí pozitivně u infekčních onemocnění močových cest. Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) se používá při chronických nemocech ledvin a močových cest, zbytnění prostaty, tvorbě močových kamenů a všeobecně pro své protizánětlivé a močopudné (diuretické) působení. Funkci ledvin by měl i zlepšovat tím, že snižuje vylučování bílkovin močí.
Diuretické a mírně protizánětlivé účinky má i nať přesličky (Equisetum arvense). Výtažek z medvědice můžete najít například v našem sortimentu v přípravku vrbovková směs. Obsahuje saponiny, oxid křemičitý, flavonoidy a minerály. Stejný účinek má i nať vrbovky malokvěté (Epilobium), která obsahuje flavonoidy, steroly, triterpenové kyseliny a třísloviny. Při infekcích močových cest příznivě působí i výtažky z česneku (Allium cepa, působí antibakteriálně), petržele (Petroselinum), který doplňuje příznivé působení česneku nebo z břízy bělokoré (Betula pendula, působí protizánětlivě, antisepticky a mírně antibakteriálně).
Ledvinové kameny
Ledvinové kameny patří do onemocnění močových cest. Mohou vznikat nejen v ledvinách, ale i na dalších místech močového traktu, proto se někdy označují i jako močové. Důvod, proč vznikají, je dosud ne zcela objasněno. Vznikají často při narušení pitného režimu – hlavně při dehydrataci nebo při delším pobytu na lůžku. Můžeme ho vyvolat také nedostatečným příjmem tekutin při nepravidelném pitném režimu.
Proto zásada číslo jedna při jejich prevenci je dodržovat pravidelný pitný režim, složený hlavně z obyčejné pitné vody, občas kombinované s minerálkou či neslazenými ovocnými šťávami či kvalitními džusy. Důležité je mít také vhodně složenou stravu a vyhýbat se stresovým situacím. Mohou být větší, ale také drobné jako písek (lékaři někdy označovaný jako “bahno”). Mohou se lišit složením – nejvíce jsou složeny z oxalátů v kombinaci s fosfátem sodným nebo samotným fosfátem vápenatým (asi 70 %). V některých případech také dochází k jejich vzniku při infekcích močových cest.
Při jejich prevenci nebo jako doplněk celkové léčby ledvinových kamenů mohou pomoci také některé přírodní látky. Smuteň niruri (Phyllanthus niruri) můžeme najít v doplňcích stravy také pod španělským názvem „Chanca Piedra“, který lze přeložit jako „kámen“ nebo „drtič kamenů“. Tento pozoruhodný název si bylinka vysloužila díky tradované schopnosti odstraňovat žlučové a ledvinové kameny. Pro tyto účely byla využívaná v přírodním léčitelství již Indiány v oblasti jihoamerické Amazonie.
Vápník a ledvinové kameny
Odborníci zjistili, že snižuje hladinu vápníku v moči. Vápník je důležitou složkou kamenů. Při novějších studiích u krys bylo zjištěno, že tato léčivá rostlina může snižovat již tvorbu kamenů. Pozitivně působí i to, že rostlina působí i močopudně. Když to obojí sečteme, již víme, proč si ji jihoameričtí Indiáni oblíbil.
Pro účel tohoto článku je zajímavé, že se v domorodé medicíně také používá při zánětech močových cest. Užívání přípravků s touto léčivou rostlinou by měli probrat pacienti s onemocněním srdce (bez jeho souhlasu by je neměli užívat). Užívat by je neměli ani pánové, kteří chtějí mít s partnerkou v nejbližší době dítě, protože může podle některých zdrojů snižovat mužskou plodnost.
S “propláchnutím” močových cest mohou pomoci také různé urologické čajové směsi. Z dalších čajů také jako doplněk celkové léčby je možné pít například čaj šípkový či z lipového květu. Pro nás je také zajímavé, že mohou pomoci i jahody, plody jahodníku obecného (Fragaria vesca). Jahody jsou zejména bohatým zdrojem vitaminu C (kyseliny askorbové). V tomto ohledu se dají porovnávat i s citrusovými plody. Řada z obsažených látek patří mezi antioxidanty, které zmírňují negativní vliv volných kyslíkových radikálů ze životního prostředí. Dále se uvádí, že jahody podporují metabolismus, vylučování, působí proti vzniku ledvinových žlučových kamenů, snižují nachlazení, pomáhají při léčbě chorob srdce.
V úvahu jako doplněk celkové léčby může také připadat exotická rostlina yucca (juka, yakka, Yucca shidigera), která obsahuje jako hlavní složku steroidní saponiny. Saponiny (je to jeden z druhů glykosidů, které jsou deriváty monosacharidů-jednoduchých cukrů) jsou látky jejichž vodné roztoky silně pění. Právě pro tuto vlastnost byl jejich název odvozen od latinského názvu pro mýdlo (“sapo”). Pěnivost jejich roztoků je dána schopností snižovat povrchové napětí v heterogenních systémech. Tyto heterogenní (zhruba řečeno “různorodé”) roztoky se skládají ze dvou odlišných fází-plynné a kapalné. Právě mezi těmito dvěma systémy vytvářejí saponiny pěnu. Mohou ale působit i v systémech, které mají tekutou a tuhou fázi či dvě kapalné fáze (například olej/voda). To je velmi důležité pro působení saponinů z yuccy v našem organismu, protože saponiny působí jako takzvané tenzidy (dříve nazývané saponáty). Snižují povrchové napětí látek, zejména tuků, což je významné například ve styku s vodou. Stejně jako saponáty pomáhají při čištění špinavého nádobí od mastnoty, tak přírodní saponiny v yucce pomáhají při odstraňování “nečistot” zejména ze, řečeno obrazně, “stěn” našeho organismu. Tou “stěnou” jsou míněny vnitřní stěny močovodů (což je důležité pro odstranění ledvinových kamenů, dále žlučových cest (žlučovodů) nebo stěn cév (ateromy, shluky tuků).
Další rostlinou může být routa vonná (latinsky Ruta graveolens), která z přírodních látek obsahuje silice, látku rutin (patří mezi flavonoidy a zpevňuje cévy), alkaloidy, třísloviny a hořčiny. Tradičně se používala v léčitelství v případě snížení lámavosti krevních kapilár, na podporu trávení a uvolnění křečí hladkého svalstva (žaludek, žlučové i ledvinové kameny nebo bolestivá menstruace).
O kopřivě dvoudomé (Urtica dioica) jsem se již zmínil u infekcí močových cest. Dá se říct, že také mimo jiné preventivně působí proti vzniku močových a ledvinových kamenů. Mechanismus účinku jednotlivých látek ještě není přesně znám, ale nesmí se pít při nedostatečné činnosti srdce a ledvin provázené otoky (v takových případech se vůbec nesmí pít větší množství tekutin!). Čaj z kopřivy by se neměl popíjet dlouhodobě.
V případě břízy bělokoré (Betula pendula), jejíž listy působí močopudně, užívají se proto zejména při chorobách ledvin a močových cest či při „vodnatelnosti”, uplatní se ale také při revmatismu a dně (v čaji či koupeli), údajně snižují i hladinu cholesterolu. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny, pomáhají léčit záněty ledvin.
Závěrem
Je třeba zdůraznit, že zmíněné rostliny nebo přírodní látky se užívají preventivně nebo jako doplněk klasické celkové léčby a nenahrazují léky. Při akutních potížích s ledvinami musí pacient neodkladně vyhledat lékaře či musí být k němu zavolána záchranná lékařská služba (například při ledvinové kolice).