Skořice a zimomřivost pohledem TČM – bylina s energií zimního slunovratu

skořice zimomřivost

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná vám to přijde automatické a přirozené. Skořice do období vánoc prostě neodmyslitelně patří. Co když vám skrze čínskou medicínu ukáži, že tu je i hlubší než jen vánoční rovina? Asi vám to přijde podivné, vždyť vánoce jsou přece svátkem ryze křesťanským, tak tu nauka taoismu nemá co pohledávat. Samozřejmě k narozeninám Ježíška taoista může tak maximálně jen pokrčit rameny, ale pokud půjdeme hlouběji, vánoční svátky se vždy točily a točí kolem zimního slunovratu.

A ten, ať už jdete na východ nebo na západ, zůstává platný stále. Slunce obíhá po své cestě neochvějně stejně, vánoce nevánoce, a je mu jedno kdo se kdy narodil. Naopak. To my jsme den Kristova zrození položili právě do času návratu Slunce směrem k Zemi, jako symbol blízkosti Božího světla a naděje ke spasení. Zimní slunovrat, lhostejno kde se nacházíte, představuje vždy moment zrodu Jiskry života, chvíli nejkrystaličtějšího počátku, nejčistší energie, která startuje koloběh dalšího cyklu roku

Zimní slunovrat v pojetí TČM

Pokud přejdeme k čínské obrazotvornosti. Vybavte si mapu Yin-Yangových proměn. Říkáme jí u nás monáda. Ano, myslím ty dvě rybičky s očkem, jednu černou a druhou bílou, jak se vzájemně honí v kruhu. Díl, kde se uvnitř černého pole objeví bílé očko a kruh yinyangu se opět obrátí směrem vzhůru, tento úsek v rámci koloběhu Qi v přírodě právě znamená zimní slunovrat

A právě tomuto bodu zvratu energie v koloběhu roku odpovídá působení SKOŘICE.

Skořice – účinky podle TČM 

  • navrací Yang do původního zdroje 
  • zažehává počáteční oheň Ming men
  • zahřívá pocity vnitřního chladu, tzv. „zimu v kostech“, tím správným – doplňujícím způsobem 

Jak asi odhadujete, tím hlavním příznakem a důvodem pro léčebné nasazení skořice je ZIMOMŘIVOST. 

Lidé v Čechách mají představu, že se v zimě nejlépe zahřejí alkoholem (což má svou logiku) nebo zázvorem – ale to je chybná interpretace. Zkusím vám tu popsat rozdíl mezi působením skořice a zázvoru.

skořice-účinky
Archiv E. Zimmelova

Zázvor a skořice – ochlazuje nebo zahřívá?

V čínské fytoterapii se každá z bylin popisuje celkem v 5 kategoriích: 1. povaha (ochlazuje-ohřívá), 2. směr energie, 3. tropismus (do jakých drah neboli orgánů vstupuje), 4. funkce, 5. kontraindikace. 

Z nějakého mě neznámého důvodu se ale v našich zeměpisných šířkách v obecném povědomí zachází s čínskými bylinami jen podle té první kategorie. Uvažovat však pouze v linii ochlazuje-ohřívá vás zavede mírně řečeno na zcestí. Nezamýšlet se nad tropismem, čili zcela opomíjet do jaké dráhy bylina vstupuje a tudíž KDE, v jakém orgánu, se ono ochlazování či ohřívání bude dít, je stejné, jako kdyby jste v nádražní pokladně paní za přepážkou řekli, že je vám jedno jestli pojedete do Aše nebo do Košic, hlavně když pojedete vlakem.

Skořice do ledvin, zázvor do plic

V Čechách se má obecně za to, že jelikož jak zázvor tak i skořice má povahu horkou, chovají se v těle automaticky stejně. Jenže. Skořice vstupuje primárně do ledvin, zatímco zázvor do plic a žaludku. Jak by se tedy ve svém účinku vůbec mohli srovnávat? Praktika čínské medicíny by něco takového nenapadlo, ani kdyby zatajil dech a zavřel obě oči. Zázvor vstupuje do plic a tím i kůže, otevírá povrch a spouští pocení, ohřívá plíce čímž tiší kašel způsobený nachlazením. Vstupuje do žaludku a tiší nauzeu, odvar ze zázvoru a datlí Jujube vydatně zabírá na těhotenskou nevolnost.

Zákonitě se nesmí použít ve stavech patogenní horkosti, abych po vás neházela pro vás neznámou čínskou terminologií – řekněme lidově – při zánětu. Zhorší vám tedy akutní záněty krku, průdušek, záněty žaludku a žaludečních vředy, jak už má z praxe odpozorováno i mnohý vnímavý gastroenterolog.

Co pomůže od zimomřivosti?

Naproti tomu skořice, jak už jsem popsala výše, umí sestoupit ke kořenům, znovu rozdmýchat vnitřní oheň Ming menu, navracet Yang těla do původního zdroje. Proto právě ona je skutečným lékem na ZIMOMŘIVOST. Protože na rozdíl od zázvoru ENERGII DOPLŇUJE, zatímco zázvor ji rozbíjí (způsobí její disperzi a otevřením povrchu ji odvádí z těla pryč.)

Pokud tedy trpíte zimomřivostí, trápí vás pocity vnitřního chladu, obraťte se na skořici. Ještě však dodám, že má-li plnit funkci léčebnou, pak je potřeba její pravidelné denní užívání, a to v dávce alespoň 2 gramů. 

Samozřejmě i skořice má své kontraindikace. Vyhněte se jí v případě klimakterických návalů a výrazné nespavosti.

TIP Celostni medicíny: O dalších účincích skořice si můžete přečíst v obecném článku i s voňavými recepty.

Přeji vám klidné a hřejivé vánoční svátky.

Eva Zimmelová