Poklady z přírody: Chmel, mistr klidu

cm chmel

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Když se řekne „chmel“ většina z nás si vybaví orosený půllitr se zlatavým mokem, klenot mezi českými alkoholickými nápoji. Pivo osvěží, má říz a dokáže nás svým způsobem utěšit. A to právě díky chmelu.

Chmel obecný (Humulus lupulus) je vytrvalá rostlina, která dokáže dorůst až do výšky sedmi metrů. Své využití nachází nejen v pivovarnictví, ale také v bylinkářství a alternativních proudech medicíny, kde je chmel ceněn především pro své antiseptické a tonizující účinky. Své místo má chmel již po-staletí také v magii. V historii se, v rámci magických rituálů, často podával nápoj z chmelu podobný pivu, který dodával člověku sílu.

přírodní medicíně se osvědčily „samičí“ rostlinky, konkrétně jejich plody (šištičky). A proč? Třeba proto, že:

  • sedativní účinky.
  • Tiší nervy a pomůže navodit hlubší spánek.
  • Těkavé éterické oleje si poradí s nervozitou a podrážděností různého původu.
  • Má mírně diuretické vlastnosti, a blahodárně tak působí na prostatu.
  • Zvyšuje chuť k jídlu (to pro mnohé výhoda není J) a díky tonizačním schopnostem se stará o dobré trávení (a to už stojí za to!).
  • Ocení jej ženy, které trápí bolestivá menstruace.
  • Chmel (pozor, ne pivo) pomáhá povzbuzovat také tvorbu mateřského mléka.

O tom, co všechno chmel dokáže, není pochyb. Teď ještě jak jej užívat. Vyzkoušejte silný nálev ze sušeného chmelu nebo různé směsi, obsahující právě chmel. A pokud vám trochu nálevu zbude, namočte do něj obklad a přiložte jej na bolavé klouby nebo pohmožděniny. Ty rychleji zahojí a kloubům uleví při revmatismu.

To už je dost důvodů k tomu mít ve své přírodní lékárničce také tento unikátní český poklad, nemyslíte?