Podle TČM je červená barva léta

cervena barva podle tcm

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V čínské symbolice Pěti prvků se k létu přiřazuje barva červená. A v našich zeměpisných šířkách a délkách to naši předci zjevně viděli stejně. Měsíce červen a červenec svou barevnost prostě nezapřou.

Červená je barva Ohně. Nejvyššího a nejrozvinutějšího Yangu. Největší prosperity.

To proto se v Číně s touto barvou setkáte na každém kroku, a nelze ji minout ani v té nejobyčejnější čínské restauraci v Čechách. Nehledejte v tom oblibu v křiklavosti. Ta barva má prostě jen přivést do prostoru energii, pohyb, rozvoj a prosperitu.

Příroda v létě překypuje energií, pohybem, yangovou horkostí a prosperitou plodů, a červené ovoce je v té záplavě dobrot víc než jen pomyslnou – třešínkou na dortu 🙂

O malinách

Rubínové plody malin působí na Qi v těle dostředivě a svíravě. Mají mírně teplou povahu, ovlivňují játra a ledviny. Ve svých účincích působí na samovolné poluce, průhledný čirý poševní výtok (protože ani ten, ani žádný jiný, v pohledu čínské medicíny není fyziologický), a časté hojné bezbarvé močení, což jsou příznaky oslabené Qi ledvin s následným propadem esence. Maliny pomáhají úniky stáhnout, a zároveň umí svou teplou povahou Qi ledvin posilovat.

O jahodách

málokterá byliny v čínské fytoterapii je ňamkou. O to větší mám radost, když můžu říct, že jahody jsou jednou z českých superpotravin. Povahou chladné, směřováním Qi do Středu, vstupují do Středního ohniště, kde odvádí vlhko a posilují balanci mezi prvkem Dřevo a Země.

O třešních

ty jsou dalšími z českých superpotravin. Zajímavě kontrastují s výše uvedenými jahodami tím, že jsou povahy teplé. V účinku podporují Střední ohniště, rozhojňují onu jemnou yinovou esenci, která je základem pro tvorbu krve (jak ji chápeme v čínském kontextu), která vystupuje k srdci, a vyvažuje tak jeho yangovou ohnivou přirozenost jemným yinovým základem. Je proto vhodné jíst je po menstruaci, a to zvláště v případě, kdy se po silném krvácení vytváří neklid a nespavost. A také tam, kde je menstruace slabá, a je krvetvorbu třeba podpořit.

S touto klasifikací a účinkem jsou přitom míněny ony sladké, tmavé, rubínové odrůdy, kterým se velmi trefně říká – srdcovky 🙂

Přeji hezké mlsání.

https://www.evazimmelova.cz/