Pocení

cm poceni

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pocení neboli hyperhidróza reguluje tělesnou teplotu a je pro člověka nezbytné. Vzniká nezávisle na okolní teplotě, nicméně je také vegetativní reakcí spojenou například se stresem nebo silnými emocemi. Je přirozené se potit více v teple, při tělesné námaze, při horečce, v nervozitě, zlosti, rozpačitosti nebo při strachu. Při tomto procesu se tělo ochlazuje a vyměšuje potem i řadu pro sebe škodlivých látek. Rovněž se může jednat o příznak jiné nemoci. Lokální hyperhidróza, tedy nadměrná činnost potních žláz v určité oblasti, např. na dlaních, chodidlech, v podpaží, v bederní krajině atp., souvisí často s duševní labilitou a špatnou životosprávou.

Dalšími faktory, které mohou zvyšovat frekvenci pocení, jsou některá jídla (např. kořeněná), nápoje, zápachy, kofein, nikotin a některé léky. Je důležité vždy rozlišovat mezi nadměrným pocením primárním (které je vrozené a hraje v něj roli dědičnost) a sekundárním (které je pouze projevem jiného onemocnění či některých fyziologických jevů). Primární se reguluje tělesnou teplotou a je pro člověka nezbytné. Vzniká nezávisle na okolní teplotě, nicméně je také vegetativní reakcí spojenou například se stresem a silnými emocemi nebo se jedná o příznak jiné nemoci.

Sekundární může zapříčinit například horečka nad 38°C, chronické infekce, menopauza, menstruace, nadprodukce hormonů štítné žlázy, nádor lymfatických uzlin, obezita, oblečení z umělých materiálů. Ať už má pocení jakoukoli příčinu, mohou na něj navazovat další zdravotní potíže.

Při pocení v horních oblastech lidského těla se může používat celá škála nejrůznějších antiperspirantů. Jedním z nich je například Krystal Deo kulička vanilka – pomeranč od firmy Alva Bio. Chrání i citlivou pokožku. Obsahuje výtažek z aloe vera a heřmánku, které zklidňují a harmonizují pleť.

Pro regulaci pocení nohou, které zapříčiňuje nepříjemný zápach a může se stát živnou půdou pro vznik plísňového nebo kvasinkového onemocnění, lze doporučit rovněž celou řadu přípravků. Patří k nim např. Deodorant s měsíčkem, šalvějí a Tea Tree Oil. Je to deodorant – antiperspirant se zvýšenou účinností proti plísním (zvýšený obsah Tea Tree Oil). Obsahuje bylinný komplex měsíček – šalvěj s regeneračním účinkem na drobné defekty pokožky nohou (puchýře, praskliny a otlaky), přísadu proti vysoušení pokožky, antimikrobiální složky s účinností proti bakteriím, kvasinkám a plísním (Tea Tree Oil), látku omezující pocení a deodorační přísady pohlcující aktivně zápach nohou okamžitě po aplikaci. Na nohy lze použít i speciální Greposept – sprej na nohy, který obsahuje výtažek z grapefruitových jadérek. K prevenci plísní na nohou patří i spreje, které se aplikují do vnitřku obuvi. Patří tam Deodorační antimikrobiální sprej na obuv. Výrobek se používá k preventivnímu ošetření obuvi proti jejich napadení mikroskopickými houbami, kvasinkami a bakteriemi, ke konzervaci obuvi a tím i k prevenci dermatomykóz. Přípravek eliminuje pachy.

Speciálním produktem je přípravek Biodeur – chytrá houba. Jde o ekologicky čistý kosmetický přípravek s antimykotickým účinkem, jenž spolehlivě zamezuje zápachu nohou, omezuje potivost a má výrazné antimykotické vlastnosti na pokožku, mezi prsty a pod nehty. Zevně se všeobecně při pocení ve formě koupelí či oplachů dají použít naředěné Dubové kapky. Existuje řada přírodních přípravků, které ve svém spektru účinků mj. i zmírňují pocení. Patří k nim chlorophyll a kelp.

Celková nabídka přípravků proti pocení.