Plavání

plavání e1597300017240

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Při pobytu u moře se zrodila myšlenka zamyslet se nad smyslem plavání.

Řadu let jsem v kontaktu s lidmi, kteří mají různé zdravotní problémy, ani je nebudu na tomto místě jmenovat. Nicméně, v duchu si říkám: Kdyby tu byli i oni, aby se mohli při pobytu u moře „léčit“.

Plavání lze považovat za sport vhodný téměř pro každého. Pomalost a harmonie pohybu podporují:

  • uvolnění těla i mysli.
  • Je vhodným doplňkem různých redukčních diet, protože se při něm spaluje poměrně hodně kalorií,
  • člověk si tvaruje břicho, hýždě, hrudník i stehna.
  • Plavání aktivuje krevní oběh, prospívá cévám.

Zkuste si každý chodit ve vodě, pohupovat se v hloubce, odrážet se ode dna, stát na špičkách. Normálně to na souši třeba ani nedokážete, ale ve vodě je to jako v kosmu při stavu bez tíže. Při pohupování se na špičkách se vám při každém vyhoupnutí vytváří pod chodidlem příjemné pohlazení vody, víření, které jde kolem kotníků na lýtko, což funguje jako aktivní hydro-masáž. Pro lidi trpící křečovými žilami je to ideální stav.

Vyskočte v hloubce a skrčte přitom nohy směrem k břichu, něco jako „skrčka“ na trampolíně. Ve vodě to krásně zvládnete. A můžete používat pomůcky. Polystyrénové desky, molitanové válce, které znáte z vodní gymnastiky.

Plavání dále také posiluje imunitní systém, zmírňuje bolesti páteře, jemným pohybem bez odporu a zátěže promazává klouby, což je vhodné i pro lidi trpící artrózou či jinými nemocemi kloubů.

Plavání bych doporučil i lidem s vysokým nebo i nízkým tlakem krve, ba i lidem se sklonem k depresím.

Pobyty u moře a budování fyzické kondice také již léta doporučuji astmatikům a lidem, kteří jsou citliví na dýchací cesty, protože se při něm plíce dobře okysličují.

Kuřáci mají při tomto sportu báječnou možnost opustit cigaretu, protože by jim muselo být líto ten čistý vzduch znovu zadehtovat.

Jak často a jak dlouho plavat?

To je individuální především podle kondice. Ideální pro zdraví i potěšení je plavat půl hodiny až hodinu každý den. Rekreační plavání by mělo především těšit.

Nejzdravější je plavání mírným tempem bez použití síly, hlavně přitom pravidelně dýchat. Dostaví-li se únava, zastavte se u břehu, odpočívat lze přece i ve vodě: sedět na schůdku, na kameni, kroužit zvolna nohama jako při jízdě na kole.

Účinky mořské vody a slunce na kůži u lidí trpících ekzémem a lupénkou je samostatná kapitola.