Pískavice pomůže s trávením i kojením

cm piskavice

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pískavice řecké seno, tak se jmenuje rostlinka, nápadně podobná známé vojtěšce, s jemnými žlutobílými kvítky, původem z Asie. Díky svým úžasným účinkům na lidské zdraví se brzy začala pěstovat také v jižní Evropě. Tahle kráska chrání žaludek, střeva a dokáže ještě mnohem víc…

To, co dělá z pískavice královnu mezi bylinkami, je její bohaté složení. Obsahuje totiž kromě slizů také flavonoidy, éterický olej, mastný olej, steroidní saponiny, steroly a bílkoviny. Sbírají se nejčastěji semena, která se následně pečlivě suší.

  • Trávení s lehkostí – pískavice příznivě ovlivňuje žaludeční i střevní činnost, dokáže omezit kyseliny, a tudíž i pálení žáhy, a doslova pohladí žaludek.
  • Ruku v ruce s trávením jde i její další úžasná vlastnost: snižuje nadýmání a podporuje metabolismus.
  • Velice často je součástí přírodních přípravků určených ke snižování krevního cukru a cholesterolu.
  • Dokáže zklidnit silně bušící srdce, například když máme pocuchané nervy.
  • Je jedním z přírodních prostředků, určených k mírnému snižování horečky.
  • Málokdo ví, že kašičku z pískavice lze použít zevně, a sice jako obklad. Zklidní drobné záněty i vyrážky.

Nastartuje kojení

Důležitou úlohu sehrává pískavice také při tvorbě mateřského mléka. Je často součástí bylinných čajů určených právě k podpoře laktace, velice rychle také zvětšuje objem prsou. Už v dávných dobách její sílu kojící maminky rády vyžívaly, zejména ty, které trápil přechodný nedostatek mléka (nejčastěji v období růstového spurtu dítěte, ale také při dlouhodobém stresu).

  • Nejlepších výsledků bývá dosaženo v kombinaci s bylinkou benedikt lékařský, která navíc zvyšuje proud/tok mléka. Zmínku o této bylince můžeme najít už v legendárním Mattioliho herbáři. Ten jej doporučoval právě ženám, které přicházely o mléko.
  • Příznivých výsledků si můžete všimnout již po 3 dnech od začátku užívání této bylinné kombinace.