Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Převalujete se v posteli a nemůžete usnout? Nebo se probouzíte v průběhu noci, a pak už nemůžete spát? Problémy se spánkem se mnou v poslední době řeší rekordní množství lidí. V tomto článku nabízím jeden funkční princip, který velmi pomáhá; jednu věc, kterou jsem odpozoroval sám na sobě, a především „metodu“, o které se skoro nikde nepíše. Přitom je geniální a jednoduchá.
Některé další rady jsem před léty na Celostní medicíně rozepsal v článku 7 tipů, které můžete udělat pro lepší spánek. V současnosti se na odfiltrování modrého světla před spánkem doporučují například speciální červené brýle. Další věc, která se osvědčila mně osobně, je večerní konzumace hořčíku (ideálně v kombinaci s vitamínem B6).
Mnohdy lidé, kteří mají problém se spánkem, sedí celý den někde v kanceláři nebo doma, pracují hodně hlavou a jsou v permanentním stresu. Jedna z nejlepších věcí na dobrý spánek, kterou jsem vypozoroval i na sobě, je trávit hodně času venku. Když za den ujdete 18 000 kroků, 23 000 kroků…, tak je to velký rozdíl oproti tomu, když ven ani třeba nevyjdete. V mém zmiňovaném starším článku je ostatně studie, že lidé, kteří chodí po venku, se obecně cítí mnohem unavenější…
Přepněte do parasympatického módu
Člověk s nenarušenými tělesnými rytmy přirozeně střídá práci s odpočinkem – po náročném dni nemá problém usnout. Pakliže ale nemáme striktně ohraničenou pracovní dobu, řešíme pracovní i osobní problémy prakticky nepřetržitě, do toho se stimulujeme kávou, naši pozornost v průběhu dne oslabuje sledování sociálních sítí atd., tak v podstatě nedovolíme tělu i duši vypnout.
Je-li to i váš případ, doporučuji dvě věci. První je jin-jóga (buď si jděte zacvičit do nějakého jógového studia – v Brně např. do Happyogy –, nebo si najděte video na YouTube). Jin-jóga vás hluboce uvolní. Pravděpodobně mnohem lépe než jakékoliv mentální cvičení. Naprostým zážitkem pro vás může být hloubková fyzioterapeutická masáž (v Praze například salon Namao). Zažil jsem ji jednou loni v odpoledních hodinách a ucítil jsem přesně to „přepnutí“ do režimu parasympatiku (tj. opaku aktivace a napětí). Celý zbytek dne jsem si užíval ten stav a v noci jsem pak spal možná nejlépe z celého roku. Pojďme však nyní ke slibovanému gró celého článku:
Když chcete usnout velmi rychle
Je to velký paradox: Šíleně tlačte na to, abyste usnuli, a neusnete. Dejte si za cíl neusnout, co nejdéle se v mysli soustředit na určitý předmět nebo myšlenku – nepodaří se vám to a usnete dřív, než byste se nadáli. Ano, tou v úvodu dnešního článku slibovanou „paradoxní metodou“ je praktikovat před usnutím, vleže v posteli, meditaci nebo koncentraci. Nejsme zvyklí na mentální práci, obzvláště po náročném dni. Koncentrovat se a představovat si například v duchu plamen svíčky, snažit se mít pozornost jenom na hořícím plamenu, a mít za cíl s touto představou usnout, je pro běžného člověka nadlidský úkol – unaví se během chvíle natolik, že přejde v hluboký spánek.
Existuje i mnoho cvičení na tzv. astrální cestování nebo lucidní snění: co si představovat právě v přechodu z bdění do snění a spánku fyzického těla. Vážní zájemci si toto rádi nastudují, avšak nedělejme si to zbytečné složité: před usnutím postačí opravdu jakákoliv představa (případně i v duchu neustále opakovaná a recitovaná mantra/modlitba – na podobném principu funguje ono známé „počítání oveček“).
Zkuste tu svíčku nebo si představujte jakékoliv vaše oblíbené místo, o kterém chcete, aby se vám v noci zdálo (tak, aby i toto byla poslední vaše myšlenka, se kterou budete usínat). Představujte si zlaté světlo uvnitř vašeho těla nebo v určité jeho části (například v hlavě). Nebo vnímejte, jak se noříte do moře ticha a míru… Možností je opravdu nespočet. Každopádně je důležité, že nechcete usnout, chcete si zvolenou představu co nejdéle v mysli uchovat! Právě tehdy pravděpodobně brzy usnete. A tím zabijete minimálně dvě mouchy jednou ranou: nejen, že budete mít lepší a hlubší spánek, ale navíc, jen tak mimochodem, budete rozvíjet svou schopnost koncentrace, která je základem úspěchu skoro ve všem.
Jiří Hamerský