Paradoxní způsob, jak rychle usnout

Jak rychle usnout

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Převalujete se v posteli a nemůžete usnout? Nebo se probouzíte v průběhu noci, a pak už nemůžete spát? Problémy se spánkem se mnou v poslední době řeší rekordní množství lidí. V tomto článku nabízím jeden funkční princip, který velmi pomáhá; jednu věc, kterou jsem odpozoroval sám na sobě, a především „metodu“, o které se skoro nikde nepíše. Přitom je geniální a jednoduchá.

Některé další rady jsem před léty na Celostní medicíně rozepsal v článku 7 tipů, které můžete udělat pro lepší spánek. V současnosti se na odfiltrování modrého světla před spánkem doporučují například speciální červené brýle. Další věc, která se osvědčila mně osobně, je večerní konzumace hořčíku (ideálně v kombinaci s vitamínem B6).

Mnohdy lidé, kteří mají problém se spánkem, sedí celý den někde v kanceláři nebo doma, pracují hodně hlavou a jsou v permanentním stresu. Jedna z nejlepších věcí na dobrý spánek, kterou jsem vypozoroval i na sobě, je trávit hodně času venku. Když za den ujdete 18 000 kroků, 23 000 kroků…, tak je to velký rozdíl oproti tomu, když ven ani třeba nevyjdete. V mém zmiňovaném starším článku je ostatně studie, že lidé, kteří chodí po venku, se obecně cítí mnohem unavenější…

Přepněte do parasympatického módu
Člověk s nenarušenými tělesnými rytmy přirozeně střídá práci s odpočinkem – po náročném dni nemá problém usnout. Pakliže ale nemáme striktně ohraničenou pracovní dobu, řešíme pracovní i osobní problémy prakticky nepřetržitě, do toho se stimulujeme kávou, naši pozornost v průběhu dne oslabuje sledování sociálních sítí atd., tak v podstatě nedovolíme tělu i duši vypnout.

Je-li to i váš případ, doporučuji dvě věci. První je jin-jóga (buď si jděte zacvičit do nějakého jógového studia – v Brně např. do Happyogy –, nebo si najděte video na YouTube). Jin-jóga vás hluboce uvolní. Pravděpodobně mnohem lépe než jakékoliv mentální cvičení. Naprostým zážitkem pro vás může být hloubková fyzioterapeutická masáž (v Praze například salon Namao). Zažil jsem ji jednou loni v odpoledních hodinách a ucítil jsem přesně to „přepnutí“ do režimu parasympatiku (tj. opaku aktivace a napětí). Celý zbytek dne jsem si užíval ten stav a v noci jsem pak spal možná nejlépe z celého roku. Pojďme však nyní ke slibovanému gró celého článku:

Když chcete usnout velmi rychle
Je to velký paradox: Šíleně tlačte na to, abyste usnuli, a neusnete. Dejte si za cíl neusnout, co nejdéle se v mysli soustředit na určitý předmět nebo myšlenku – nepodaří se vám to a usnete dřív, než byste se nadáli. Ano, tou v úvodu dnešního článku slibovanou „paradoxní metodou“ je praktikovat před usnutím, vleže v posteli, meditaci nebo koncentraci. Nejsme zvyklí na mentální práci, obzvláště po náročném dni. Koncentrovat se a představovat si například v duchu plamen svíčky, snažit se mít pozornost jenom na hořícím plamenu, a mít za cíl s touto představou usnout, je pro běžného člověka nadlidský úkol – unaví se během chvíle natolik, že přejde v hluboký spánek.

Existuje i mnoho cvičení na tzv. astrální cestování nebo lucidní snění: co si představovat právě v přechodu z bdění do snění a spánku fyzického těla. Vážní zájemci si toto rádi nastudují, avšak nedělejme si to zbytečné složité: před usnutím postačí opravdu jakákoliv představa (případně i v duchu neustále opakovaná a recitovaná mantra/modlitba – na podobném principu funguje ono známé „počítání oveček“).

Zkuste tu svíčku nebo si představujte jakékoliv vaše oblíbené místo, o kterém chcete, aby se vám v noci zdálo (tak, aby i toto byla poslední vaše myšlenka, se kterou budete usínat). Představujte si zlaté světlo uvnitř vašeho těla nebo v určité jeho části (například v hlavě). Nebo vnímejte, jak se noříte do moře ticha a míru… Možností je opravdu nespočet. Každopádně je důležité, že nechcete usnout, chcete si zvolenou představu co nejdéle v mysli uchovat! Právě tehdy pravděpodobně brzy usnete. A tím zabijete minimálně dvě mouchy jednou ranou: nejen, že budete mít lepší a hlubší spánek, ale navíc, jen tak mimochodem, budete rozvíjet svou schopnost koncentrace, která je základem úspěchu skoro ve všem.
Jiří Hamerský