Oves bezpluchý

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Když jsme byli dětmi, stále jsme se tu na něco těšili, měli sílu tu hledat, objevovat, nacházet. Pouštěli jsme se do neznáma, jen pro ten pocit vítaného dobrodružství. Tím, jak stárneme, spoustu toho zde přijímáme tak nějak samozřejmě. Spoustu z toho již totiž víme, v naší duši sídlí zkušenost, přesto, většina z nás tu tolik ráda experimentuje, hledá a nachází se v dalších a dalších věcech, se kterými zde zatím neměla tu čest. Létáme v balónech, skáčeme padákem, potápíme se, v knihkupectví zabrousíme i mezi zcela neznámé autory, z prostřeného stolu vybíráme to, s čím se tu naše chuťové pohárky ještě neměly možnost nechat uchvátit. Pravda, někdo se naopak cítí doma v oněch vyběhnutých kolejích a jakákoli změna jej naopak vyvede z míry. Přesto vnímám, že onen pocit, smíme-li si tu dojít opět k něčemu novému, je tolik uspokojující. Tuto teorii můžeme aplikovat také na stravu.

„Objevení nového jídla znamená pro lidské štěstí víc než objevení nové hvězdy.“

Jean Anthelme Brillat-Savarin

Když jsem tu poprvé objevila oves bezpluchý, bez váhání jsem jej přidala do nákupního košíku. Znám takové, kteří se novému vyhýbají jako čert kříži. Jednoduše jsou zvyklí na to své, jakákoli změna je pro ně ničivá. Pamatujete si na Rainmana? Tady si netřeba vůbec nic vyčítat. Každý jsme nějaký, každý tu vyžadujeme svou vlastní cestu, své vlastní tempo. Popravdě, i děti potřebují až 11x ochutnat, než něco nového přijmou. Proto ani těm nic nevyčítejme, namísto toho se učme trpělivosti.

Do další skupiny pak patří ti, kteří si výrobek sice koupí, nicméně, po uplynutí expirační doby jej stejně vyhodí, protože si nenašli ani chvilku času, kterou by věnovali jeho přípravě. Je škoda, když tu ze strachu neuděláme vůbec nic. Vždyť kolik vynálezů světlo světa spatřilo tak nějak omylem? A Kryštof Kolumbus? Tolik si přál doplout k břehům Indie, až tu nakonec náhodou objevil Ameriku.

Dnes vás tedy naučím využívat oves bezpluchý. Jak víte, stravu chápu jako harmonickou esenci života, základ, na kterém tu můžeme bez obav stavět. Použijme tedy co nejpevnější základy, abychom tu později nemuseli vrávorat.

Oves bezpluchý (narozdíl od od toho pluchatého netřeba loupat) pokládám pro své léčebné a výživné vlastnosti za další z tzv. „superpotravin.“ Díky vyváženému množství složitých sacharidů, škrobu a vlákniny se jedná o potravinu s nižším glykemickým indexem. Rozpustná forma vlákniny na sebe váže toxické látky, díky čemuž naše tělo čistí, snižuje hladinu LDL cholesterolu a navozuje dlouhodobý pocit sytosti, lze tedy zařadit jak do redukční, tak diabetické diety, kdy třeba započítat mezi sacharidový příjem dne. Pravidelnou konzumací ovsa, ať už v jakékoli podobě, dosahujeme velmi dobrých výsledků při prevenci a léčbě arteriosklerózy či hypertenze.

Oves, oproti celé řadě dalších obilovin, obsahuje vyšší množství bílkoviny a lehce stravitelného tuku. 100 g potraviny odráží tyto hodnoty: 1570 kJ, bílkoviny 13 g, sacharidy 69 g, tuky 6 g. K bílkovině bych ještě ráda dodala malou poznámku. Jak víme, bílkoviny jsou složeny z aminokyselin. Těch existuje na 22 různých typů. 8 z nich je esenciálních, to znamená, základních, nezbytných, organismus si je nedokáže vyrobit a tak, třeba je přijímat ve stravě. Zbylé z nich si tělo dokáže opatřit samo. Další zákonitostí je také fakt, že esenciální aminokyseliny je třeba přijmout ve vyváženém množství a poměru. Málo zastoupenými aminokyselinami ovesných vloček jsou lysin a threonin, naopak methioninu oves obsahuje víc. U slaných variant lze ovesné vločky smíchat s troškou luštěnin (obsahují méně methioninu a dostatečné množství threoninu a lysinu), u varianty sladké si budeme muset poradit jinak, dobrou volbou může být ovesná kaše s goji, které lysin a threonin obsahuje v dostatečném množství.

Z vitamínů najdeme vitamíny skupiny B a vitamín E. O ten však varem přicházíme. Chceme-li jej zachovat, bezpluchý oves lze také naklíčit, čímž se množství vitamínu E, vitamínu života, mnohonásobně navýší. Z minerálů bych pak vyzdvihla zinek, křemík, hořčík a železo, kdy jej na 100 g sníme 34 % z denní doporučené dávky dne.

Jak jej však zapracovat do svého jídelníčku tak, abychom si k jeho zdravotním přínosům navíc i pochutnali?

Dříve, než oves bezpluchý povaříme, zkusme jej přes noc namočit. Dobu přípravy pak zkrátíme až o 10 minut. Na jednu osobu tu vždy počítám s 1 hrstí ovsa. Pokud budeme převádět na gramy, v redukční dietě si dopřejme 60 g, to stejné lze přijmout dietou diabetickou, kdy 60 g ovsu ukrývá 40 g sacharidů, to znamená 4 výměnné sacharidové jednotky. V racionální dietě si můžeme dopřát 80 g, kdy tato porce zasytí až na několik hodin.

Dušený bezpluchý oves s brokolicí a rajčaty (1 porce)

  • 80 g bezpluchého ovsa
  • 100 g brokolice
  • 100 g rajčat
  • 50 g cibule
  • půl červené papriky
  • 1 Bio bujón
  • česnek
  • majoránka, lahůdkové droždí
  • sušený česnek
  • himalájská sůl
  • avokádový olej

Na avokádovém oleji (který má vyšší bod zakouření) zpěníme cibulku, přidáme bezpluchý oves, zeleninu, kterou jsme nakrájeli na malé kousky, celé podlijeme bujónem a dusíme. V průběhu vaření dochutíme prolisovaným česnekem, himalájskou solí, majoránkou, lahůdkovým droždím a sušeným česnekem. Přidávám jak jeho čerstvou, tak sušenou variantu, což výsledný pokrm ještě více ozvláštní. Podáváme se salátem z listové zeleniny, která by se, pokud tomu ještě tak není, měla stát nedílnou součástí našeho jídelníčku.

Pomazánka z bezpluchého ovsa (4 porce)

  • 200 g bezpluchého ovsa
  • 1 mražená zelenina: mrkev, hrášek, kukuřice
  • sušená rajčata
  • česnek
  • cibulka
  • lahůdkové droždí
  • himalájská sůl

Oves povaříme, mezitím napařujeme mraženou zeleninu. Pokud máme raději výraznější pokrmy, lze mrkev, hrášek a kukuřici vyměnit za zeleninu pod svíčkovou. Jakmile je vše měkké, vložíme do mixéru společně s česnekem, cibulkou, lahůdkovým droždím a himalájskou solí. Umixujeme, ne však úplně na-jemno, ale nahrubo. Do hotové směsi přimícháme jemně posekaná sušená rajčata, dozdobíme vlašskými ořechy a servírujeme, můžeme vyzkoušet mou milovanou variantu, s kedlubnovými plátky, na které pomazánku namažeme.

Pomazánka