Oreganový olej – jak použít univerzální přírodní antibiotika?

oreganový olej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dobromysl obecná (Origanum vulgare), obecně známá jako oregano,  roste v Severní Africe, Evropě a v Ásii. Hlavní složkou je éterický olej obsahující thymol, karvakrol a sesquiperteny, také taniny, flavonoidy (apigenin, luteolin), kyselinu kávovou, ursolovou a rozmarýnovou a fytosteroly. Ano pro laika nic neříkající výrazy, takže se vám pokusíme tento zázrak přírody přiblížit konkrétními příklady ze života.

Oregáno: přírodní lék, který používali již staří Řekové

Oregano je velmi účinná léčivá bylina. Řekové ji používali na rány, hmyzí kousnutí, hadí uštknutí a zažívací a dýchací infekce. Považovali ho za nejsilnější přírodní antivirotiku, antibiotikum, antiparazitikum. Olej z divokého oregána však využijeme třeba poté, co sníme zkažené jídlo, nebo nás přepadla podzimní viróza.

Jaké má oreganový olej účinky?

  • přispívá ke správné činnosti kardiovaskulárního systému
  • podporuje správné hladiny krevního tlaku
  • přispívá ke správné funkci horních dýchacích cest
  • podporuje imunitu
  • pomáhá při kojení
  • přispívá k normální činnosti jater
  • podporuje duševní výkon a spánek
  • podporuje normální trávení
  • přispívá ke správným funkcím žlučníku

Kdy oregánový olej použít?

Oreganový olej je neuvěřitelně účinný po konzumaci závadných potravin a následných trávicích obtížích, kandidových infekcích, pásovém oparu, ekzémech, infekcích dutin, nehtových plísních, akné, kožních infekcích, kousnutí hmyzem, bradavicích, alergiích a dalších zdravotních problémech.

oreganový olej

Účinné látky oleje

Aktivními přísadami oreganového oleje jsou fenoly, karvakrol (60–80 %) a thymol (5 %), které představují jeho antiseptické, protiplísňové, antivirové a antioxidační složky. Čím vyšší obsah účinného karvakrolu, tím je olej dražší. Dalšími komponentami oregana jsou terpeny, pinen a terpinen, které přispívají k jeho antiseptickým, antivirovým, protizánětlivým a anestetickým vlastnostem.

Celkem bylo provedeno více než 800 studií oreganového oleje a jeho úžasných léčivých schopností.

Je vědecky dokázáno, že karvakrol je vysoce účinný při boji s nebezpečným stafylokokem, norovirem, bakterií E. coli, listeriemi, kampylobakterií a salmonelou – veškerými organismy, které mohou způsobit prudkou otravu zkaženými potravinami. Karvakrol je dokonce lepší než antibiotika (která bakterie pouze zabíjejí), neboť je také vysoce antivirový. Je navíc protizánětlivý a lze ho použít ke snížení zarudnutí a otoku v důsledku zranění nebo alergických reakcí a kousnutí hmyzem. Dle vědeckých studií karvakrol také působí proti nadměrnému růstu kandidy v ústech nebo trávicím traktu, a dokonce napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi.

TIP Celostní medicíny: Oreganový olej je mimo jiné  vynikajícím zdrojem antioxidantů. Co jsou antioxidanty se dočtete v tomto našem článku.

Užívání oreganového oleje

Oreganový olej je ovšem velmi silný a může být dráždivý, proto ho potřebujeme zředit v základním „nosiči“ (rostlinném oleji), pokud ho aplikujeme na kůži.

Užíváme-li ho vnitřně, nejlepší je zakoupit ho v připravených kapslích,  abychom dosáhli příslušné síly a dávkování.

Je třeba užívat pouze olej nejvyšší kvality z původní rostliny Origanum vulgare, protože jiné podobné oleje nemají takové zdravotní účinky.

Oreganový olej je jeden z nejúčinnějších a nejvšestrannějších přírodních léků. Mějte ho ve své domácí lékárničce a berte si ho s sebou na cesty.