Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ořechy patří mezi výživově velmi hodnotné potraviny. Jsou skvělým zdrojem bílkovin, vitamínů, minerálů a velmi kvalitních tuků. Některé ořechy mají tak výrazné prospěšné vlastnosti, že je lze považovat spíše za doplněk stravy. Proto by v kuchyni rozhodně neměly chybět. Sepsali jsme ke každému z nich to nejdůležitější a přidali pár tipů, co s nimi.
Mandle
Mandle jsou nejvíce pěstované ořechy na světě. Obsahují velké množství minerálů /hlavně fosforu, hořčíku a vápníku/, stopových prvků a jsou zdrojem kvalitních bílkovin. Mají také velmi vysoký obsah vitamínu E a patří k ořechům s nejvyšším obsahem antioxidantů. Jsou velmi dobře stravitelné a vhodné i pro děti, např. ve formě mléka.
Skutečnou pochoutkou je mandlový krém. Je vyrobený výhradně z loupaných mandlí a výborně chutná namazaný na křupavé bagetě nebo jím zkuste potřít čerstvě usmažené palačinky a uvidíte, jak si pochutnáte. Anebo vyzkoušejte zmíněné mandlové mléko. Poslouží dobře těm, kteří nemohou přijímat kravské mléko a mají problém např. i se sojovými výrobky, nebo může prostě být příjemným zpestřením hlavně při přípravě sladkých pokrmů. Zkuste ho použít do pudingů, těsta na palačinky nebo jej smíchejte s ovocem a připravte si lahodný ovocný shake. Mandlové mléko najdete také v tekuté nebo velmi praktické sušené podobě /obojí samozřejmě bio/.
Mandle jsou skvělé nejen k jídlu. Mandlový olej je velmi jemný a tedy vhodný i pro citlivou pleť. Hodí se i k ošetřování pokožky kojenců. Naneste jej do vlhkých rukou /olej se pak mnohem lépe vstřebává/ a vtírejte do pokožky.
Lískové ořechy
Lískové ořechy obsahují mnoho kvalitních živin. Podobně jako jiné ořechy a semínka i ony jsou zdrojem kvalitních tuků. Patří k nejsladším oříškům vůbec. Nejlépe stravitelné budou tehdy, když si je předem namočíte, potom nastrouháte nebo namelete a takto použijete do pokrmů.
I z lískových oříšků se vyrábí nápoj, který se hodí např. k přípravě müsli, různých kaší a dalších sladkých pokrmů. Krém z lískových ořechů a pražených mandlí je lahodnou pomazánkou, která nejlépe chutná namazaná na plátku pečiva nebo na křupavém chlebíčku. Protože lískové oříšky výborně chutnají v kombinaci s čokoládou nebo karobem, používají se právě v této kombinaci v Carobelle, kterou si můžete koupit ve formě pomazánky podobné nutele (pozor dětem nebezpečně chutná!) nebo čokolády.
Olej lískových oříšků je ceněný hlavně pro svou výraznou a výjimečnou chuť. Výborně podtrhne chuť pokrmů, vyzkoušejte ho do salátu nebo při přípravě pečiva. Anebo jej použijte na pleť – dobře se vstřebává a nezanechává mastný film.
Arašídy
Arašídy jsou velmi oblíbené ořechy /byť jde z botanického hlediska vlastně o luštěninu/ a zároveň problematické kvůli možnému obsahu plísní. Abyste se vyhnuli riziku, že budete konzumovat ořechy napadené aflatoxiny, konzumujte jen velmi kvalitní a co nejčerstvější plody.
My vám nabízíme arašídy ve formě oblíbené arašídové pomazánky vyrobené z velmi kvalitních ořechů v biokvalitě. Najdete ji ve všech možných variantách – jemnou /máme ji také fair trade/ i s kousky, s rozinkami nebo v kombinaci s dalšími druhy ořechů. Vrstva oleje na povrchu není na závadu, naopak. Je přirozeným projevem toho, že jde o krém, při jehož přípravě nebyly použité emulgátory. Arašídové pomazánky se v kuchyni nejčastěji používají dvěma způsoby – namazané na chlebu /a doplněné nějakým druhem marmelády/ nebo při přípravě arašídových sušenek. Vyzkoušejte náš recept!
Kešu
Kešu obsahují méně tuku než jiné ořechy. Nasekané kešu se dobře hodí do salátů a do zeleninových směsí a rizot, ale můžete si z něj vyrobit také skvěle chutnající pomazánku – kešu nasucho opražte, spolu s libovolným druhem za studena lisovaného oleje vložte do mixeru a umixujte. Tuto pastu můžete dál ochutit /např. karobem nebo javorovým sirupem/ a máte výbornou a výživově hodnotnou sladkou pomazánku, která bude chutnat nejen dětem.
Piniové oříšky
Jde vlastně o jedlá semínka borovice pinie. Jejich nejznámější použití je ve formě bazalkového pesta. V syrovém stavu mají piniové oříšky jemnou strukturu a nasládlou máslovou chuť. Můžete je ale také zkusit lehce opražit – zvýrazní se jejich chuť a budou jemně křupavé. Piniové oříšky snadno žluknou, sladujte je proto v lednici.
Vlašské ořechy
Vlašské ořechy obsahují hodně omega 3 mastných kyselin, které jsou prospěšné pro naše srdce a nervovou soustavu. Hodí se pro přípravu chleba, sušenek a jiných dezertů, opražené budou výborné do salátů. Nebo vyzkoušejte olej z vlašských ořechů – má výraznou chuť a nejlepší je také do salátů.
Para ořechy
Para ořechy jsou plody krásných velkých /až 50 metrů vysokých/ stromů, které rostou divoce v amazonském pralese. Obsahují téměř 70% tuku a svou texturou se podobají kokosu. Jsou příjemně sladké a mohou se jíst syrové nebo opražené na pánvičce.
Makadamové ořechy
Makadamové ořechy vypadají jako o trochu větší lístkové ořechy a mají největší obsah tuku ze všech ořechů /65-80%/. Jsou poměrně drahé, a proto si je nejspíš budete chtít dopřát při nějaké speciální příležitosti – zkuste je použít při přípravě křupavých sušenek.
Pekanové ořechy
Tyto ořechy s máslovou a jemnou hořko-sladkou chutí jsou výborné hlavně opražené. Dobře se hodí pro přípravu různých sušenek a koláčů /vyzkoušejte například v Americe populární pekanový koláč/, jsou dobré taky do salátů, rizot a nádivek.