Oooooom aneb prodýchejte se ke zdraví (a klidu)

jóga e1580028862556

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jóga je velmi populárním sportem a zcela právem. Funguje totiž nejen na protažení těla, ale také uvolnění mysli a celkově pečuje o duši člověka. A to už stojí za zvážení, zda se na ni také vydat, co říkáte? Já osobně si bez svých dvou ranních lekcí hatha jógy už neumím představit život. Odcházím s pocitem posíleného těla, ale také s jakýmsi „nadhledem“, který v tom kolotoči každodenních povinností máme tendenci ztrácet.

Zde je za mě pět hlavních důvodů, proč se do jógy také obout! Uvidíte, že výsledky na sebe nenechají dlouho čekat!

Zlepší kondici

Ač se Vám to může zdát nepravděpodobné, jóga výrazně zvyšuje vytrvalost a fyzičku. Není pravda, že za zlepšením kondice stojí jen kardio cvičení. Samozřejmě, pokud toužíte po dokonalé figuře, bude nejlepší propojit jógu s nějakým akčnějším cvičením. Nebo si alespoň vyberte takový typ jógy, kde si dáte více do těla. Fajn je například power jóga, hatha jóga či hot jóga.

Pomůže s bolestmi zad

Správně vedenou lekcí zpevňujete tzv. „core“ neboli střed těla a tím výrazně pomáháte správnému držení těla. Navíc procvičíte páteř a rozpohybujete i svaly, o jejichž existenci jste neměli tušení.  Zároveň nás jóga (na)učí hlubokému dechu, který rovněž pomáhá v každé situaci. Ale ten si nechám na samostatný benefit.

Prohloubí dech

Máte pocit, že umíte dýchat? Omyl. Zkuste si uvědomit, co uděláte při velké zátěži či leknutí. Dech ZCELA zadržíte, že ano? Přitom právě správné dýchání nám může velmi pomoci. No a jóga nás ho naučí. Správný dech zvyšuje množství kyslíku v krvi, zvětšuje efektivitu a kapacitu plic a celkově osvěžuje organismus.

Odbourá stres

Neustále myslíte na milion věcí, zoufale si přeříkáváte úkoly, které na vás čekají a ani na chvilku nemáte (vnitřní) klid? Pak zkuste meditaci, která je součástí jógy. I relaxaci se dá naučit, podpoříte tím celý proces odpočinku, který je tolik důležitý pro celkovou regeneraci.

Posiluje orgány & omlazuje

Možná to působí zvláštně, ale jóga má vliv na podporu samoléčebných procesů, zvyšuje plodnost, kreativitu a dokonce reguluje i hormonální hladinu v těle. Pomocí vhodně seskládaných pozic (asán) a hlubokého dechu jsou masírovány jednotlivé orgány. Omlazující efekt souvisí především s již zmíněným umem relaxace, vždyť co je méně slušivého než nadmíra stresu!

Tak pokud vás výše uvedené důvody aspoň trochu nalákaly, podívejte se na lekce ve vašem okolí a vyrazte pro sebe něco udělat! Pokud jogínskou praxi vhodně doplníte například detoxikací přírodními přípravky, ucítíte, jaké se začnou dít zázraky!

Redakce Joalis