Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Máte jej rádi? Já ano a moc, neboť je nepostradatelným pomocníkem ve studené kuchyni. V té teplé pak používám nerafinovaný kokosový olej, na němž často pražím cibulku. Pokud vám však není příliš sympatický, použijte olej avokádový, jehož kouřový bod dosahuje 270 °C, případně ghee, 250 °C. Výtečným olejem pro studenou kuchyni bude též olej lněný ale i konopný, neboť oba nabídnou zajímavé množství omega 3 NMK. U lněného oleje si pamatujme, že ve své nejčistší přirozenosti vykazuje sladkou chuť. Jeví-li naopak známky hořkosti, takový olej je již zoxidovaný, a proto jej nezařazujme.
Olivový olej též používám během přípravy pěstících krémů, kdy jej doplňuji olejem z mandlí, ale i nerafinovaným slunečnicovým olejem a samozřejmě též bylinkami či plody. Případně, nakládám do něj bylinky, které když olejem prolnou, vytvoří voňavý, funkční repelent. Jak nám však pomáhá, užíváme-li vnitřně?
Olivový olej a jeho přednosti
Pro začátek má olivový olej velmi vysoký obsah sloučenin zvaných fenoly, které řadíme mezi silné antioxidanty. Též je z převážné části utvářen mononenasycenými tuky, z nichž bude nejdůležitější kyselina olejová. Za její velký benefit vnímám zvýšení citlivosti buněk na inzulín, harmonizaci kardiovaskulárního systému, snížení rizika aterosklerózy, regulaci hladiny cholesterolu, kdy snižuje především hladinu LDL a zvyšuje hladinu ochranného HDL cholesterolu. Jedna ze studií, která byla uveřejněna v periodiku Archives od Internal Medicine, srovnávala dvě skupiny lidí s vysokým krevním tlakem. Jedna skupina dostávala slunečnicový olej a druhá pak něco lepšího, tedy extra panenský olivový olej. Ten velmi významně snížil krevní tlak druhé skupiny, a dokonce snížil i potřebu medikace na vysoký krevní tlak o neuvěřitelných 48 %. A to už stojí za to, co říkáte? Olivový olej nás však nespasí, kromě něj je třeba stravu celkově přeskládat, tak, aby lahodila potřebám těla. Zařadit pohyb, eliminovat stres.
Co vám možná přijde zajímavé, je fakt, že olivový olej obsahuje jen zlomek omega 3 NMK. Poměr k omega 6 je značně nevyrovnaný a to 1:10. Tím, čím je však olivový olej tak významný, bude právě výše zmíněná kyselina olejová. A to je oč tu běží.
Když olivový olej, tak extra panenský
Olivový olej rafinovaný, z pokrutin, panenský či extra panenský? Jak se v nich zorientovat, který si vybrat? Mezi nejkvalitnější oleje řadíme ty, které jsou odstředěny pouze z dužniny, nikoli pecky. Jonny Bowden, můj nejmilejší nutricionista ve své knize 150 nejzdravějších potravin na světě, píše: Olivový olej je mezi oleji téměř jedinečný v tom, že jej lze konzumovat v surové formě bez jakéhokoli zpracování. Kdybyste měli tu možnost, mohli byste se bosi procházet v sudech oliv, vzniklý olej vzít a rovnou si jej nalít na salát (což by s ostatními rostlinnými oleji nešlo). To, že se olej nerafinuje, má velkou výhodu v tom, že se zachovávají vitamíny, esenciální mastné kyseliny, antioxidanty a další živiny. Na nejlepších rodinných farmách se olej vyrábí podobně jako ve starověkém Řecku a Římě. Organické olivy se ručně trhají, aby se nepoškodila slupka ani dužnina, olej se získává bez použití tepla, horké vody či rozpouštědel a ponechává se nefiltrovaný. První lisování dává ten nejlepší olej, označovaný jako extra panenský. A to je přesně to, co chceme. Jakmile se totiž olivy začnou sklízet mechanicky a olej se zpracovává ohřevem, poškozují se v něm obsažené křehké sloučeniny, díky nimž je pro nás olej tak užitečný.
Zajímavé je, že antioxidační polyfenoly jsou rozpustné ve vodě. Při nešetrném zpracování se tedy vypláchnou. Průmyslově připravený olej pak disponuje kratší dobou trvanlivosti, je to právě z důvodu chybějících antioxidantů. Olej, jenž byl nachystám šetrně a s láskou můžeme skladovat i několik let.
Jak s olejem naložit?
- V prvé řadě jím doprovoďme libovolnou zeleninu, které bychom měli přijmout tři porce denně. To znamená, oblíbený zeleninový salát, jako je strouhaná mrkev s rajčaty a paprikou, pekingské zelí s mrkví a pomerančovou šťávou, špenát s kousky jahod, medem a sýrem. Jednoduše, jakýkoli salát, seskládaný na míru, který bude slušet našemu prostřenému stolu.
- Olejem lze doplnit také slanou přílohu, ať už pohanku, jáhly, quinou, slzovku, případně luštěniny.
- Olej lze použít při přípravě bylinných pest, ale i dipů. Ty chystám osobně velmi ráda. Hlavně tedy pesta, která v lednici vydrží po celý rok a člověk si jimi smí zpestřit oběd či večeři uprostřed zimy.
- Pečeme-li chleba, olej lze přidat rovněž do těsta, kouřový bod extra panenského olivového oleje dosahuje zhruba 190 °C. Osobně běžně peču chléb při 180 °C. Přidáním oleje do pečiva docílíme toho, že chléb tak brzy neztvrdne, právě naopak, zachová si svou vláčnou, měkkou strukturu.
- Marinování.
Jistě bychom nalezli i jiné možnosti, způsoby, jakožto i cesty a kuchyňské fígle. A pak již není problémem začlenit ani ony důležité 4 polévkové lžíce oleje denně, aby si naše srdce výskalo v té nejskvostnější pohodě, kterou mu pro jeho nonstop práci třeba.
V článku jsou použity informace z knihy:
Bowden, Jonny. 150 nejzdravějších potravin na světě. Praha: Fortuna Libri, 2011. 352 str. ISBN 978-80-7321-534-7.