Olej z černého kmínu

AdobeStock 304871238 scaled

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V některých doplňcích stravy se můžeme setkat s olejem z černého kmínu. Tato ingredience není sice tak známá jako jiné přírodní oleje, ale je velmi zajímavá svým složením a vlastnostmi. Ač je v jejím názvu černý kmín, je olej získaný lisováním za studena (s následnou filtrací) ze semen rostliny černucha setá, latinsky Nigella sativa, která patří do čeledi pryskyřníkovitých.

Účinky

Černý kmín je její lidový název, pod kterým je známější. Někdy se v označení doplňků stravy můžeme setkat s anglickým názvem Wolfberry. Semena černuchy seté a olej z nich hojně využívá asijská medicína (zejména v Indii a arabském světě) v přírodním léčitelství (například ajurvédě).

V nich se hodně používá na řešení zdravotních problémů v oblasti trávicího traktu – proti nadýmání, na podporu činnosti žaludku, střev či jater, při zvýšené hladině cukru v krvi, vysokém krevním tlaku, a dokonce některé zdroje uvádějí i příznivé působení proti parazitům. Používá se také při potížích při onemocnění horních cest, na zmírnění menstruačních bolestí, při snižování horečky či na zmírnění alergických reakcí.

Co obsahuje černucha setá?

Vědecké studie uvádějí, často v souladu s učením východních národů, řadu zajímavých možností oleje z černého kmínu: pozitivně působí na imunitu, může příznivě ovlivnit léčbu nádorů, snížit hladinu krevního cukru a vysoký krevní tlak, působí proti mikrobům a parazitům. Působí jako antioxidant, tedy látka ochraňující náš organismus před nežádoucím působením škodlivých volných radikálů.

Jako doplněk celkové léčby přispěl olej z černého kmínu ke snížení sérové hladiny glukózy, a naopak zvýšil koncentrace inzulinu. Způsobil částečnou regeneraci a podpořil novotvorbu β-buněk pankreatu, což mělo za následek zvýšení inzulinové sekrece (vylučování).

olej z černuchy seté

Černucha obsahuje sitosterol a unikátní nigellin s řadou úžasných a vědecky podložených efektů.

Sitosterol

Beta-sitosterol, známý také jako rostlinný sterol, hraje klíčovou roli jako inhibátor enzymu 5-alfareduktázy. Tento enzym přeměňuje testosteron na dihydrotestosteron (DHT) a tím bojuje i proti hormonální nerovnováze. Zvýšené hladiny DHT v krvi jsou spojeny s biologickým stárnutím a z naší klinické zkušenosti jdou ruku v ruce s degenerativními změnami.

Mezi ty nejvýraznější patří zvětšení prostaty, nadměrná ztráta vlasů způsobená degenerací vlasových folikulů, nárůst tukových zásob a oslabení imunitního systému.

Nigellin

Tato směs aktivních látek se vyskytuje výhradně v semenech černuchy seté, tedy v černém kmínu. Tato rostlina prokazatelně zmírňuje svalové křeče a čiští průdušek, což v praxi napomáhá pacientům při dráždivém kašli. Tato směs obsahuje thymochinon, mastné kyseliny, thymohydrochinon, hederagenin a někdy i kyselinu rozmarýnovou.

Vědecké studie nigellinu připisují protizánětlivé a imunomodulační účinky, což znamená obecně pozitivní ovlivnění imunitního systému. Thymochinon, hlavní složku této směsi, odborníci spojují s antioxidačními, protirakovinnými a protizánětlivými vlastnostmi. Svou antioxidační aktivitou chrání ledviny a pomáhá snižovat krevní tlak. Musíme ale zdůraznit, že všechny tyto poznatky vyžadují potvrzení dalšími klinickými studiemi a olej z černého kmínu v tuto chvíli nemůžeme považovat za alternativu k léčbě léky.

Kontraindikace a nežádoucí účinky

Mezi nežádoucími účinky se někdy uvádějí bolesti hlavy a trávící potíže. Černuchu setou by jako léčivou rostlinu neměly užívat těhotné a kojící ženy. Olej může mít u citlivých osob dráždivý účinek na pokožku a způsobovat dermatitidy.