
Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V některých doplňcích stravy se můžeme setkat s olejem z černého kmínu. Tato ingredience není sice tak známá jako jiné přírodní oleje, ale je velmi zajímavá svým složením a vlastnostmi. Ač je v jejím názvu černý kmín, je olej získaný lisováním za studena (s následnou filtrací) ze semen rostliny černucha setá, latinsky Nigella sativa, která patří do čeledi pryskyřníkovitých.
Účinky
Černý kmín je její lidový název, pod kterým je známější. Někdy se v označení doplňků stravy můžeme setkat s anglickým názvem Wolfberry. Semena černuchy seté a olej z nich je hojně využíván v asijské medicíně (zejména v Indii a arabském světě) v přírodním léčitelství (například ajurvédě).
V nich se hodně používá na řešení zdravotních problémů v oblasti trávicího traktu – proti nadýmání, na podporu činnosti žaludku, střev či jater, při zvýšené hladině cukru v krvi, vysokém krevním tlaku, a dokonce některé zdroje uvádějí i příznivé působení proti parazitům. Používá se také při potížích při onemocnění horních cest, na zmírnění menstruačních bolestí, při snižování horečky či na zmírnění alergických reakcí.
Co obsahuje
Olej připravený ze semen rostliny obsahuje celou řadu přírodních látek. Jedná se zejména o nenasycené mastné kyseliny omega-6 (kys. linolová, olejová), nasycené mastné kyseliny (palmitová, stearová), alkaloidy (nigellicin, nigellidin a další), silice (thymochinon, nigelon, thymohydrochinon a thymol), saponiny, vitamín C, aminokyseliny (arginin, methionin, lysin, glycin, leucin) a fytosteroly (beta sitosterol).
Vědecké studie uvádějí, často v souladu s učením východních národů, řadu zajímavých možností oleje z černého kmínu: pozitivně působí na imunitu, může příznivě ovlivnit léčbu nádorů, snížit hladinu krevního cukru a vysoký krevní tlak, působí proti mikrobům a parazitům. Působí jako antioxidant, tedy látka ochraňující náš organismus před nežádoucím působením škodlivých volných radikálů.
Jako doplněk celkové léčby přispěl olej z černého kmínu ke snížení sérové hladiny glukózy, a naopak zvýšil koncentrace inzulinu. Způsobil částečnou regeneraci a podpořil novotvorbu β-buněk pankreatu, což mělo za následek zvýšení inzulinové sekrece (vylučování).
Sitosterol
Nelze rozebírat všechny jednotlivé látky, zmíním se alespoň dvě z tohoto velkého množství. Sitosterol (také označovaný jako beta sitosterol) je rostlinný sterol. Největší význam má jako inhibitor enzymu 5alfareduktázy, který provádí přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je dáno biologickým stárnutím a je vždy doprovázeno degenerativními změnami. Mezi nejvýznamnější z těchto změn patří zvětšení prostaty a zvýšené vypadávání vlasů (degenerace vlasových folikulů), zvýšené ukládání tuků a oslabení imunitního systému. Z hlediska léčení benigní hypertrofie prostaty (dále BHP) i rakoviny prostaty vykazuje beta sitosterol určité pozitivní výsledky.
Nigellin
Zajímavou složkou je také složka s označením nigellin. Jak napovídá název, vyskytuje se pouze ve černuše seté neboli černém kmínu. Je vhodná ke zmírnění spasmů a čištění (křečí svalstva) průdušek a napomáhá při dráždivém kašli. Nigellin (často chráněn patentem), ovšem není jedna látka, je to vlastně standardizovaná směs ze semen rostliny, která obsahuje zásadní thymochinon, dále mastné kyseliny (standardizované), stejně jako thymohydrochinon, hederagenin a někdy se přidává rovněž kyselina rozmarýnová. Vědecké studie této směsi přisuzují protizánětlivé a imunomodulační (obecně ovlivňující imunitní systém) působení. Hlavní složce thymochinonu někteří odborníci přisuzují antioxidační, protirakovinné a protizánětlivé působení. Může být prospěšný tím, že svou antioxidační aktivitou působí protektivně před poškozením ledvin a pomáhá snižovat krevní tlak.
Ovšem všechny tyto poznatky musí být ještě potvrzeny dalšími studiemi a olej z černého kmínu samozřejmě nemůžeme považovat za alternativu léků.
Mezi nežádoucími účinky se někdy uvádějí bolesti hlavy a trávící potíže. Černuchu setou by jako léčivou rostlinu neměly užívat těhotné a kojící ženy. Olej může mít u citlivých osob dráždivý účinek na pokožku a způsobovat dermatitidy.