Nutriční droždí: Superpotravina, která skýtá více, než by se mohlo zdát

cm lahudkove drozdi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nutriční droždí, rovněž známé jako nutriční nebo lahůdkové kvasnice, jsou neaktivní kvasnice vyráběné z cukrové třtiny a řepné melasy. Buňky kvasnic, označované vědeckým názvem Saccharomyces cerevisiae, využívají cukr jako zdroj energie.

Nutriční droždí má žlutou barvu, je dodáváno ve formě vloček, zrn nebo prášku a pro svoji příjemnou chuť a zdraví prospěšné účinky se často používá jako ochucovadlo. Má oříškově-sýrovou chuť a často se používá k nahrazení sýru ve veganských pokrmech nebo k zahuštění omáček a dresinků. Rovněž funguje jako dodatečný zdroj živin, protože je plné vitamínů B!

Poskytuje živiny, a přitom šetří kalorie! Jako zdroj kompletního proteinu a vitamínů skupiny B je nutriční droždí skvělou přísadou do jakéhokoliv jídla. Obsah folátu (k. listová), thiaminu, riboflavinu, niacinu, selenu a zinku z něj činí bezvadnou super-potravinu. Má nízký obsah sodíku a tuku, neobsahuje lepek ani žádné přidané cukry nebo konzervanty.

Něco z historie nutričního droždí

Věděli jste, že kvasnice jsou součástí lidské historie již více než 5000 let? Zprvu se používaly ke kynutí těsta a k produkci alkoholických nápojů. Až s vynálezem mikroskopu a s výzkumem Louise Pasteura jsme pochopili, že kvasnice jsou živé organismy. To vedlo na počátku 20. století ke komerční produkci nutričního droždí.

Kvasnice, ze kterých se vyrábí nutriční droždí, se pěstují ze směsi cukrové třtiny a řepné melasy. Jakmile je fermentační proces u konce, jsou kvasnice sklizeny, promyty, pasterovány, usušeny a zabaleny.

Nutriční droždí, pšeničné klíčky, olej z pšeničných klíčků, melasa a jogurt sloužily v minulosti jako jeden ze čtyř základních kamenů zdravé výživy. V dobách, kdy nebyly vitamíny běžně k sehnání, používali lidé tyto superpotraviny „starých dobrých časů“, říká expert na problematiku kvasnic Dr. Pomper, neboť představovaly důležitý zdroj vitamínu B a dalších minerálů. Rovněž podotýká, že nutriční droždí „má unikátní schopnost vykonávat něco, co lidské buňky nedovedou – schopnost urychleně biotransformovat živiny do formy, kterou může lidské tělo snadno využít“.

Nutriční droždí je využíváno po celém světě. Vzhledem ke svému nepříliš lákavému názvu se mu dostalo různých přízvisek. Ve světe je běžně známé jako „nooch“ nebo „yeshi“, což je etiopský název znamenající „za tisíc“. V Austrálii se mu říká „lahodné drožďové vločky“ a Novozélanďané ho nazývají „brufax“.

Fakta o nutričním droždí

Droždí sice nemůže nahradit celou stravu, ale může pomoci dodat do těla tolik potřebné vitamíny, což ocení obzvláště vegani a vegetariáni, kteří mají často obavy z nedostatečného množství vitamínu B v jejich jídelníčku.

Je důležité podotknout, že nutriční a pivovarské kvasnice nejsou jedno a to samé. Pivovarské kvasnice vznikají jako vedlejší produkt při vaření piva, mají hořkou chuť a používají se při výrobě chleba. Z vědeckého hlediska sice obě spadají do stejné skupiny známé jako Saccharomyces cerevisiae, nutriční kvasnice jsou však mnohem kvalitnější a co do obsahu vitamínů skupiny B značně předčí i pšeničné klíčky a mnoho dalších přírodních potravin.

Prospěšné vlastnosti nutričního droždí

Imunita

Nutriční droždí dodává tělu sloučeniny beta-1,3-glukanu, trehalózu, manan a glutathion, které jsou spojené se zesílenou imunitou, sníženou hladinou cholesterolu a sníženým rizikem rakoviny.

Dr. Alan Christianson v článku publikovaném v časopise Nutrition Science News uvádí, že nutriční droždí poskytuje značnou dávku minerálů, jako je železo, které jsou obzvláště potřebné zejména u sportovců, kteří trénují více než čtyři hodiny týdně. Nutriční droždí obsahuje také selen, který pomáhá opravovat poškozené buňky, a zinek, který pomáhá při regeneraci tkání, hojení ran a je důležitý pro kvalitu čichu a chutě.

Specialista na kvasinky Dr. Seymour Pomper poukazuje na to, že pro své antivirové a antibakteriální vlastnosti je v Německu nutriční droždí čtvrtým nejčastěji předepisovaným bylinným přípravkem. Pouze ginkgo biloba, bylina svatého Jana a kaštan koňský jsou konzumovány ve větší míře. Pomper vysvětluje, že nutriční droždí nebylo ztotožněno s kmenem Candida albicans, původcem kvasinkových infekcí, a proto se osvědčilo jako jeden z nejlepších přípravků na příznaky specifického typu kvasinkové infekce – chronické kandidózy. Rovněž bylo prokázáno, že nutriční droždí má velmi intenzivní účinky na E. coli, salmonelu a stafylokoka.

Trávení

Německé monografie naznačují možnost použití nutričního droždí při průjmech a ztrátě chuti k jídlu. Jeho prospěšné účinky na zažívací systém jsou podpořeny i řadou studií. Pokud je nutriční droždí obohaceno také probiotiky, vykazuje pozitivní vliv na pacienty trpící průjmem.

Navíc je nutriční droždí nápomocné pro lidi trpící příznaky laktózové intolerance, neboť neobsahuje mléčný cukr. Vědecký časopis Oxford Journal tvrdí, že Saccharomyces cerevisiae vykazuje značnou sacharázovou a isomaltázovou aktivitu, avšak žádnou laktázovou aktivitu.

Proteiny a thiamin

Nutriční droždí je zdroj kompletního proteinu, který obsahuje přinejmenším 9 z 18 aminokyselin, které si tělo neumí samo vyrobit. To jsou skvělé zprávy především pro vegany a vegetariány, pro které může být obtížné najít ve svém jídelníčku dostatečný zdroj proteinů.

Jakožto potravina s obsahem proteinů prospívá nutriční droždí celému tělu. Nedostatek proteinů může mít za následek:

  • Zpomalený metabolismus
  • Potíže s hubnutím
  • Potíže s budováním svalové hmoty
  • Nízkou hladinu energie a únavu
  • Zhoršenou koncentraci a potíže s učením
  • Výkyvy nálad
  • Bolest svalů, kostí a kloubů
  • Změny hladiny cukru v krvi, které mohou vést ke vzniku cukrovky
  • Pomalé hojení han
  • Sníženou imunitu

Kromě proteinů obsahuje nutriční droždí vysoké množství thiaminu, který ve spojení s ostatními vitamíny B pomáhá regulovat důležité funkce kardiovaskulárního, endokrinního a trávícího systému. Thiamin je využíván v téměř každé buňce těla a obzvláště důležitou funkci plní podporováním energetických hladin a zdravého metabolismu. Naopak nedostatek thiaminu může způsobit mnohé zdravotní potíže.

Podporuje zdravé vlasy, pokožku a nehty

V nutričním droždí je zastoupeno mnoho vitamínů skupiny B, z nichž všechny jsou prospěšné pro stav vlasů, pokožky a nehtů. Vitamín B5 a vitamín B7 (biotin) prospívají zdravým vlasům, pokožce a nehtům svou schopností omezovat projevy stárnutí pokožky, jakými jsou například zarudnutí nebo skvrny na kůži. Niacin, který je rovněž obsažen v nutričním droždí, zlepšuje celkový stav pokožky a osvědčil se při obtížích s chronickým akné.

Napomáhá zdravému těhotenství a může zabránit vzniku vrozených vad

Díky bohatému obsahu folátu (k. listová) je nutriční droždí skvělou volbou pro těhotné ženy. Jill Corleone, kvalifikovaná odbornice na výživu, prohlašuje, že nutriční droždí je skvělým zdrojem folátu pro těhotné ženy. To znamená, že by těhotné ženy měly přidat konzumaci nutričního droždí do svého programu vedoucího ke zdravému, energickému těhotenství.

V dnešní době, kdy máme naopak větší nabídku vitamínových přípravků, super-potravin, může být obtížné vybrat si produkt, který by splňoval vysoké nároky na kvalitu a byl cenově dostupný.