Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Do naší poradny přicházejí nejčastěji dotazy na téma vysokého tlaku, přesto na nízký tlak krve jsou také časté.
Hodnota krevního tlaku ukazuje v jistém slova smyslu sílu, jakou srdce pumpuje krev do tělního oběhu. Za normálních okolností má zdravý člověk krevní tlak nízký. Například pravidelně cvičící lidé mají nižší krevní tlak než lidé, kteří nejsou právě fit. Nicméně nízký krevní tlak může vyvolávat závratě nebo mdloby, zvláště pokud klesne najednou. Velmi nízký krevní tlak může způsobit šok a musí být okamžitě ošetřen.
Při měření tlaku se dozvíte dvě informace:
- Systolický tlak – to vyšší číslo, které ukazuje, jakou silou srdce tlačí krev do oběhu.
- Diastolický tlak – ono nižší číslo, ukazující, jakou silou se tlačí krev zpět, když se vrací z periferie do srdce.
Normální krevní tlak se pohybuje v hodnotách 120/80 – říkáme 120 na 80. 120 je systolický krevní tlak a 80 je diastolický tlak. Za nízký pokládáme krevní tlak tehdy, kdy jsou naměřené hodnoty nižší než 90/60. Je to však přísně individuální.
Kdy se setkáváme s nízkým krevním tlakem?
- Pokud je tělo v ležící poloze nebo vsedě s hlavou nízko a pak člověk prudce vstane. Tento jev nazýváme ortostatickou hypotenzí.
- Pokud dlouho stojíme.
- Nízký tlak navodí stav dehydratace, nedostatku tekutin.
- Pokud užíváme léky na vysoký krevní tlak nebo léky na srdce a hladina léků je v danou chvíli nadměrná.
- Při onemocněních štítné žlázy, závažných infekcích, při krvácení do střev, nebo při problémech se srdcem.
- K poklesu tlaku dochází při úrazech, při významném krvácení nebo těžkém poleptání apod.
- Při psychických stresech.
Často dostáváme do poradny otázku, které druhy jídel jsou vhodné při nízkém tlaku.
Uveďme některé z nich:
Mandle jsou bohaté na hořčík, vlákniny a draslík – ten hraje důležitou roli v udržování krevního tlaku. Doporučuje se jíst čtyři až pět porcí ořechů, semen, luštěnin za týden k udržení krevního tlaku.
Černý čaj je dobrý pro nízký krevní tlak, bývá používán již dlouho při jeho léčbě. Pití černého čaje může pomoci snížit riziko vzniku závratí při vstávání. Tento stav se nazývá ortostatická hypotenze. Je obvyklý u starších lidí.
Při nízkých hodnotách krevního tlaku je vhodné jíst sýry:
Sýr je plný vitamínu B12, zásadního pro prevenci nízkého krevního tlaku. Nedostatek vitaminu B12 může způsobit chudokrevnost, a ta podporuje pokles tlaku.
Stejné ve vztahu k vitaminu B12 jsou také vejce.
Kuřecí maso a rovněž červené maso jsou velmi užitečná pro ty, kdož trpí nízkým krevním tlakem. Snížení krevního tlaku může být způsobeno nedostatkem bílkovin, které potřebují buňky stěny cévní. Při jejich nedostatku se ztrácí schopnost udržovat normální krevní tlak.
Také zmíním cizrnu a fazole, jež krevní tlak přirozeně zvyšují. Fazole jsou pomalu stravitelné, automaticky zpomalují proces trávení a zvyšují krevní tlak. Pokud tedy chcete krevní tlak zvyšovat přirozeným způsobem, přidávejte do některého denního jídla cizrnu, fazolové lusky, hrášek nebo červenou čočku.
Asi nejznámějším prostředkem ke zvýšení TK je káva a jiné nápoje obsahující kofein. Studie prokázala, že jedincům, kteří mají nízký krevní tlak a pijí 2 až 3 šálky kávy za den, se zvyšuje krevní tlak systolický i diastolický. Pokud máte pocity a příznaky nízkého krevního tlaku, rychle vypijte svůj šálek kávy, aby byl tlak opět v normě. Ale současně konzultujte své příznaky s ošetřujícím lékařem. Ke kávě vypijte vzápětí navíc jednu sklenici vody.
Hladina krevního tlaku úzce souvisí se solením.
Na rozdíl od vysokého krevního tlaku, sůl je dobrá pro lidi s nízkým krevním tlakem, protože obsahuje sodík, a ten TK zvyšuje. I v tomto případě doporučuji konzultaci s ošetřujícím lékařem, protože přebytek sodíku může vést až k selhání srdce.
Podobně lze diskutovat o slaných polévkách, sójových omáčkách, slané vodě.
Závěrem uveďme myšlenku, jak lze jednoduchým způsobem nízký tlak zvýšit, a to pitím obyčejné vody.
Krev je vlastně vysokým procentem voda. Proto se zvýšeným pitím vody zvýší i objem naší krve. Toto zvýšení objemu krve znamená, že naše srdce začne pracovat intenzivněji, bude více pumpovat krev po celém těle, což způsobí i zvýšení krevního tlaku. Kromě toho pití většího množství vody zabraňuje dehydrataci, jež může způsobit snížení krevního tlaku.