Nespěchejte do rakve – Tlouštíkem proti své vůli?

cm nespechejte do rakve tomas kaspar

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Když jsem byl v roce 1993 v Kanadě a USA, byl jsem překvapen, kolik je tam obézních lidí. Vidět tam štíhlou holku v tehdejší době bylo stejně vzácné, jako vidět obézní holku u nás v Československu. Byla to rarita, kterou jsem si fotil, abych ji ukázal známým. Od té doby se vše změnilo. V Čechách je dnes zrovna tolik obézních lidí, jako tenkrát v Americe. Na vině není tedy bílý chleba, jak jsem si tenkrát myslel.

Znáte někoho, kdo si přeje být tlustý?

Poznal jsem jenom jednoho člověka, který si přál být tlustý. Když byl kluk, chodil bos v roztrhaných kalhotách, jedl jen jednou denně a pracoval s rodiči na farmách při sklizni úrody. Tehdy si přál být tlustý a bohatý. Tloušťka pro něj byla synonymem hojnosti, sytosti a štěstí.

Randy si splnil svůj sen – dnes je tlustý a bohatý. Ovšem dnes mu obezita vadí a pracuje na tom, aby se své nadváhy zbavil.

Ve středověku byli hubení chudí lidé a tloušťka byla spojována s bohatstvím. V časech feudalismu si proto chudí lidé přáli být tlustí. Mnozí z toho vyvozují, že jsme dnes obézní, protože se máme příliš dobře.

Doba se však velmi změnila. Dnes je obezita doménou lidí na nejnižším ekonomickém žebříčku (tedy alespoň v průmyslově rozvinutých zemích). Bohatí a úspěšní lidé se většinou snaží být štíhlí, protože chtějí být zdrávi, žít dlouho a pořádně si své bohatství užít! (Mimochodem – víte, že majitelé tabákových firem nekouří? Proč asi?)

A hlavně – já neznám nikoho, kdo by si přál být tlustý – bez ohledu na jeho finanční poměry! Nikdo nechce mít ani nadváhu! Znáte okolo sebe nějaké lidi, kteří se snaží, chodí do fitness cvičit, drží diety, jedí nízkotučné výrobky, chodí na odstraňování tuku – a přes všechnu snahu jsou stále obézní, mají velká břicha, velké zadky, nebo tlusté nohy? Jak to, že před 20ti lety tyto problémy u nás nikdo nemusel řešit?

Není to tak dlouho, co fitness centra neexistovala. Tehdy by se neuživila. Dnes je jich jako máku. Když se však rozhlédneme kolem sebe, je vidět, že to vůbec nepomáhá.

Děje se zde něco, co jen málokomu dochází.

Máme tu doslova epidemii obezity, která narůstá do kolosálních rozměrů. V r. 2012 poprvé v historii lidstva zemřelo  víc lidí v důsledku obezity, než kolik jich zemřelo v důsledku hladu! A bude hůř.

Proč se to dnes lidem řešit nedaří?

Odpověď najdeme tam, kde bychom ji nečekali – v ekonomice!

Vznikl zde mocný potravinářský průmysl, jehož akcionáři mají zájem vydělat na nás co nejvíce peněz. Jsou dvě cesty, jak více vydělávat:

  1. levněji vyrobit
  2. více prodat

Ukázka z knihy Nespěchejte do rakve (Tomáš Kašpar).