Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Pokud si během cesty do svého oblíbeného lyžařského střediska uvědomíte, že jste krém na opalování nechali ležet ve skříni společně s ostatním vybavením na léto, rozhodně byste se měli zastavit v nejbližším obchodě a koupit si nový. V dnešním článku se dozvíte, že sluneční ochrana v zimě je stejně důležitá jako v létě. Příště už jistě budete prozíravější a na svou zimní dovolenou se dokonale připravíte!
I když chladné zimní dny prostřednictvím šedé zatažené oblohy evokují dojem, že sluneční paprsky ani z poloviny nedosahují takové intenzity jako ty v teplejší části roku, opak je pravdou. Slunce je stejně nebezpečné po celý rok! V zimě se navíc jeho negativní účinky násobí tím, jak se paprsky odráží od sněhu či umrzlé vody. Nespoléhejte se na to, že vás před škodlivými účinky záření ochrání husté mraky. Až 80 % UVA i UVB záření totiž pronikne skrz mraky i v pošmourných šedých dnech, kdy úplně zapomínáte, že nějaké slunce existuje. Stejně jako v létě platí, že paprsky jsou nejsilnější a nejnebezpečnější v době poledne.
Nyní už víte, že příchod zimy nepředstavuje signál k ukončení dodržování základních zásad sluneční ochrany, zejména pokud se často pohybujete venku. Před čím vlastně sami sebe chráníme? Největším strašákem je bezpochyby maligní, neboli zhoubný melanom, což je jeden z nejnebezpečnějších typů rakoviny, který každoročně způsobuje smrt deseti-tisíců lidí. Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci chorob se výskyt tohoto typu melanomu mezi lety 1973 a 1994 zdvojnásobil a nyní se mezi mladými lidmi (15 – 29 let) objevuje častěji než všechny ostatní typy rakoviny. O to smutnější je skutečnost, že vzniku melanomu se dá v drtivé většině případů předejít, a to dodržováním všech pravidel sluneční ochrany – nejen v létě, nýbrž po celý rok.
Ve srovnání s rizikem zmíněným v předchozím odstavci se další škodlivé účinky slunečního záření jeví jako značně nedůležité, nicméně je třeba zmínit i je. Spadají sem veškeré další, mnohdy nevratné, poškození kůže, které způsobují její předčasné stárnutí. Nechráněná pokožka velmi rychle ztrácí svou přirozenou elasticitu, což vrcholí výskytem hlubokých vrásek, ochabováním kůže a vznikem tmavých pigmentových skvrn. A opět, mnoho lidí si uvědomí až pozdě, že těmto nepříjemným záležitostem mohli zabránit včasnou prevencí a ochranou pokožky.
Zní vám to děsivě? Potom na nic nečekejte a kupte si kvalitní krém na opalování s ochranným faktorem. Zejména pokud jste právě na zimní dovolené, kdy trávíte celý den na sjezdovce, běžecké trati nebo někde na procházce, zvykněte si používat sluneční krém alespoň s ochranným faktorem 15 každý den a aplikaci na tvář opakujte po každých dvou hodinách pobytu venku.
Krémy na opalování:
- Panthederm Solar 50+ je voděodolný a lehký krém vyživuje pleť a předchází jejímu vysušení. Ochrání vás před UVA i UVB zářením.
- Sun mléko na opalování SPF 25 (LightBronze) – mléko na opalování se střední ochranou a make-up efektem sjednocujícím odstín pleti.Obsahuje vysoce účinné fotostabilní UV filtry a účinné látky.
Ochrana před mrazem a větrem:
- Bio Karité bambucké máslo – výborně se vstřebává a proniká do nejhlubších vrstev pokožky a účinně chrání pleť před nepříznivými vnějšími vlivy prostředí
- Bio Kokosový olej – dokonale chrání pleť i rty před mrazem
Doplňky stravy:
- beta karoten – působí jako ochrana před fotooxidací, protože potlačuje negativní vliv volných kyslíkových radikálů, které vznikají v kůži důsledkem UV záření.