Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
S panem doktorem Radanem Gocalem již nějaký ten pátek spolupracuji. Vážím si jej zejména proto, že ke svým klientům přistupuje nesmírně lidsky, komplexně, kdy neřeší pouze důsledek, ale především příčinu jejich neduhů. Snaží se jim ukázat „zdravější“ životní cestu, která čítá vyrovnaný jídelníček ušitý na míru, harmoničnost mezilidských vztahů, minimální míru stresu, léčivý pohyb, propojení duševní a tělesné roviny. Je otcem čtyř dětí, patronem mnoha projektů, pomocnou rukou významných českých sportovců. Pokud si s ním smluvíte schůzku, nikdy vám neotevře v bílém plášti, naopak, nejraději chodí ve sportovním. Jakmile zamkne dveře své ambulance, několika kilometrový zdravotní běh není totiž výjimkou.
Pane doktore, vím, že to, co předepisujete svým klientům, zároveň i žijete. Mohu se zeptat, jaký milník či životní událost odstartovala zálibu ve zdravém životním stylu? Radost z pohybu a zdravý jídelníček je totiž mnohdy v lékařských kruzích spíše raritou.
Když jsem překročil čtyřicítku, pracoval jsem již asi 8 let v řídících funkcích (primář interního oddělení, ředitel velké nemocnice), v té době jsem začal pociťovat nové a nové vlastní zdravotní problémy, vysoký tlak, problémy s trávením, opakovaně dna… a mohl bych jmenovat další, nejhorší však byla obrovská únava, pocit, že nemám žádnou energii. Posledním střípkem byla zlomenina nohy, kterou jsem si přivodil jen tím, že jsem udělal krok a něco zabolelo a křuplo. V té době jsem léta jedl půl kg mléčných výrobků denně… To byl začátek.
Tehdy jsem poznal pár lidí, kteří mi otevřeli oči. Moc jsem nevěřil, že změna jídelníčku, změna vnímání světa kolem sebe, vyčištění organismu a mnoho dalších kroků, může nějak změnit můj celkový stav, ale z nouze jsem to zkusil. Během 2-3 měsíců byla únava výrazně menší a najednou jsem zjistil, že po 10 létech mě nepálí žáha. To mě nadchlo a přesvědčilo, že tato cesta je správná… A pak jsem se učil, četl, studoval, zkoušel na sobě… Po pravdě řečeno, to se snažím dělat dál, myslím si, že naše znalosti tohoto světa, lidského těla, jsou velmi malé, ale možná je to právě to krásné, že se můžeme stále učit.
Od té doby potkávám více a více lidí, kteří vnímají svět podobně a pro mě je to vždy další a další obohacení, Zuzko, vy jste jedna z nich.
Pokud se s námi můžete podělit, jaký typ klientů denně navštěvuje Vaši ambulanci, jaké jsou jejich nejčastější neduhy? Jedná se z velké části o chronické problémy?
Na to není snadná a stručná odpověď. Do mé ambulance přicházejí různí lidé s různými problémy. Snažím se pomáhat i lidem, kteří nechtějí, anebo nemohou už přejít na jiný životní styl, jsou to především staří lidé, opravdoví pacienti, kteří mají mnoho zdravotních problémů, užívají léky a často už nepochopí, jak změnit život, mnoho z nich už ani nechce změnit život, ale v čem mohu pomoci já, je alespoň částečná úprava jídelníčku, stačí často některé druhy jídla zrušit, naopak jiné doplnit, přidat kvalitní základní vitamíny a i těmto lidem se výrazně zlepšuje zdravotní stav.
Velkou skupinu mých klientů pak tvoří lidé s chronickými potížemi, a pak zdraví lidé. Lidé, kteří mají chronické potíže, myslím si, že tyto potíže má v současné době velká většina české populace, trpí často únavou, nespavostí, bolestmi břicha, různými trávicími potížemi, bolestmi hlavy, dušností, pálením žáhy, přicházejí do naší ambulance s ohromným množstvím zpráv z různých vyšetření se závěrem, že jsou zdraví. To je pro ně frustrující. Oni mají velké potíže, ale doktoři jim řeknou, že jsou zdraví, sám jsem to zažil. S těmito lidmi se pak snažím o vysvětlení toho, co může být příčinou potíží, upravujeme jídelníček, provádíme očistu jednotlivých systémů, posílíme imunitní systém, vysvětluji lidsky kvantovou fyziku a mnoho dalších kroků. Stručně řečeno, snažím se jim vysvětlit, že změna životního stylu, včetně myšlení, může hrát zásadní roli, jak zdravotní stav bude vypadat v budoucnosti.
Skupina zdravých klientů je úžasná, jsou to lidé, kteří sami pochopili to, co já pochopil, až jsem dostal od přírody mnohokrát přes hubu. Pochopili, že dokud jsou zdraví a zcela bez potíží, mají za to denně děkovat a žít tak, aby si zdraví udrželi. Vím, a všem klientům říkám, že zdravý životní styl je předpoklad, ale nikdy neexistuje záruka, jsou také faktory, které člověk nemůže ovlivnit zcela. Pokud se však zdravý člověk o své tělo i duši stará, má mnohem větší šanci, že neonemocní a dožije ve zdraví a plný energie vysokého věku. To je bohatství.
Už dříve jsem zmínila Vaši zálibu v běhu, pracujete denně mnoho hodin, kdy si po práci jdete ještě zaběhat. Co Vás udržuje v bdělém rytmu, doslova svištící na vlně své energie?
Od dětství aktivně sportuji, vždy mě to bavilo a dodnes baví. Pracuji hlavou, sedím v místnosti a jezdím autem. To není pro tělo dobré, proto se snažím pohybem kompenzovat tyto neduhy. Mám rád mnoho sportů, denně cvičím a 4-5 x týdně běhám, bydlím na horách, takže když vyběhnu z domu, jsem hned v lese, v kopcích. Příroda má úžasnou energii, sílu a já věřím, že nás opravdu nabíjí. Je známo, že frekvence, kterou země vibruje, je stejná jako frekvence alfa našeho mozku. Běh je úžasný v mnoha ohledech, jste v přírodě, vyčistíte hlavu a nepotřebujete tolik času.
Vím, že mezi jedno z Vašich doporučení patří umírněná konzumace masa, málokdy hřešíte, základem Vašeho jídelníčku jsou smoothies, ale také luštěniny, kterými suplujete chybějící živočišnou bílkovinu. Jak je skládáno Vaše denní menu? Máte nějaké skutečně oblíbené jídlo?
Snažím se jíst zdravě a myslím si, že se mi to daří tak na 90%, vždy je co zlepšovat, ale na nějaké té sladkosti občas ujedu a i řízek si dám 3 x do roka. Já mám jídelníček poskládaný docela jednoduše, nicméně, možná pro mnoho lidí to není to, co by chtěli. Jím většinou 2 x denně, ráno snídám smoothies a do něj si přidávám Private reserve superfood (směs mnoha super-potravin v organic kvalitě), Macu, Camu camu, panenský kokosový olej a semínka… to je moje snídaně a ta mi dává energii i živiny na mnoho hodin. Někdy si během dne vezmu 1 banán nebo jablko či hrst ořechů. Oběd, který mívám kolem 17-18 hodin večer, obsahuje vždy bílkoviny (2 x týdně maso, vždy z domácích zdrojů, se zeleninou, 2 x týdně ryba, 3 x týdně luštěniny, jáhly, pohanka, quinoa, atd.). Oblíbené jídlo, těžko říct, vše, co jím, mám moc rád a vždy se na to těším, ale pokud bych měl vybrat jedno jídlo, pak asi candát a zeleninový salát s medovou zálivkou.
Vaše klienty mimo jiné učíte, jaký decimující vliv má na naši tělesnou stránku stres. Co Vás samotného po náročném dni udržuje v klidu?
Ano, stres je neviditelný ničitel, ale pokud se na něj podíváme po stránce biochemie a kvantové fyziky, pak je možné i proti němu se bránit. Dle mého názoru je hlavní obranou aktivní pohyb, a to především venku, o tom jsem psal výše. Stresové hormony byly a budou, důležitý je však jejich dopad na naše těla. Pokud jsme denně ve stresu, sedíme, jednáme a podobně, pak přijdeme domů a unaveni se najíme, dáme si 2 dcl vína a sedneme k televizi, pak tyto stresové hormony v těle stále kolují a působí mnoho škod.
Samozřejmě, stresových hormonů je třeba pro přežití stresové situace. Tak, jak bylo lidstvo po tisíciletí zvyklé. Stres byl provázen fyzickou aktivitou, a pokud člověk tyto situace přežil, pak bylo tělo chráněno a hormony dávno spotřebovány. Aktivní pohyb, nejlépe venku, považuji za jeden z hlavních protistresových mechanismů. Velmi důležitým adaptačním faktorem je taktéž správná strava, nejen pro její možné antioxidační vlastnosti, ale také z důvodu, že špatná strava představuje pro tělo mimo jiné další stres. Dalším bojovníkem je vodík, nebudu se o tom více rozepisovat, na to tady není prostor, myslím. A pak jsou to byliny, které mají charakter adaptogenů, jako jsou například Maca, ashwaganda, ale i mnoho jiných. Takže našich protistresových pomocníků je dostatek, vždy však záleží na tom, jak chce každý člověk k životu přistupovat, vymluvit se na únavu z psychické práce je snadné, ale následky vždy dopadnou na tohoto konkrétního člověka.
Vím, že jednou z Vašich zdravotních technik je i endogenní dýchání pomocí Frolovova dýchacího trenažeru, můžete se s námi podělit o jeho zdravotní přínos? Zvládne tuto techniku kdokoli z nás, co je k ní vlastně třeba?
Nepovažuji se za odborníka na různé metody dýchání. Krásně vše vysvětluje pan Frolov ve svých knihách. Jedná se o techniku velmi jednoduchou, která navíc může být prováděna během dne i během některých nenáročných činností, jako je například večerní televize nebo ještě lépe, 30 minut před spaním v klidu v ložnici. Tato metoda slouží k okysličení a zvýšení zásaditosti krve (pH), zvyšuje odezvu nervového systému a vytváří zásobu kyslíku na buněčné úrovni. Díky prudkým změnám v okysličení a odkysličení, tedy k výrazným změnám pH buněk /ne krve/ dochází k adaptaci, která má kladný vliv na biochemické, fyzikální i imunitní děje v těle. Z tohoto důvodu doporučuji přečíst Frolovovy knihy. Já tuto metodu střídám s metodou WimHof, která je sice trošku náročnější, ale nepotřebujete k ní vůbec nic, jen klidnou místnost na 20-30 minut denně. Sám ještě neumím posoudit, která metoda je pro zdraví přínosnější, ale nejvíce vidím efekt u astmatiků, obě metody velmi často vedou zcela k odeznění příznaků astmatu, omlouvám se, cíleně neříkám k vyléčení, myslím, že každý pochopí proč.
K vítězství pomáháte celé řádce významných českých sportovců, můžete některé z nich jmenovat? Jste velmi otevřený a vlídný člověk, je možné, že se z klientů stávají po čase i přátelé?
Spolupracuji s mnoha výbornými českými sportovci. Co mě moc těší je, že se mohu podílet na pomoci nejen k jejich úžasným výkonům, ale snažím se, aby vše, co společně řešíme, mělo zároveň dopad na ochranu jejich zdraví. Jsou to velmi příjemní lidé, vyjmenuji alespoň některé z nich. Na prvním místě bych chtěl jmenovat svého výborného kamaráda, nyní již padesátiletého sportovce, který letos skončil druhý na MS veteránů na běžkách, Martina Mullera, dále velmi úzce spolupracuji s Jardou Kulhavým, Jirkou Prskavcem, Katkou Smutnou, špičkovými stolními tenisty Lubošem Jančaříkem, Petrem Korbelem, Tomášem Polanským, Markem Causidisem (vítěz B7 a 4. místo ve finále světového poháru v UltraSkymaratónu v roce 2017).
Popravdě, neumím si moc představit, že najdete prostor na odpočinek, pokud se však zadaří, jak nejraději odpočíváte?
Na odpočinek, lenošení, moc času není, ale to považuji za chybu. Myslím si, že každý člověk by měl mít čas si lehnout nebo sednout a jen tak se chvíli dívat a meditovat. Času mám málo, ale rád se podívám na televizi, na sport. Volný čas se s manželkou snažíme věnovat také nejmladší dceři, která jako jediná je ještě s námi doma a musím říct, že sednout si sobotní dopoledne a dívat se, jak hraje turnaj v badmintonu, to je pro mě odpočinek. Ve středu hrajeme s kluky fotbal, tedy futsal…už 36 let…hodně jsme omladili tým, ale jádro zůstalo a 2 piva s těmito lidmi, to je pro mě také relax.
V současné době spolu pracujeme na jednom z nejnovějších projektů Healthy & Wealthy, který má dnešnímu unavenému, prací vyčerpanému člověku pomoci nalézt ztracenou rovnováhu. Oba věříme, že ve stravě, jež plyne v souladu s naším tělem, léčivým pohybem a klidem, sídlícím v duši, můžeme obnovit vyčerpanou životní sílu, nalézt ztracenou radost a smysl. Můžete potenciálním klientům tento nový projekt přiblížit?
Zuzko, vy jste to v té otázce velmi přesně charakterizovala, pokusím se dále rozvést. V ambulanci se snažím řešit všechny aspekty zdravého způsobu života, vysvětluji stravu, detoxikaci, živiny, pohybové aktivity, ale také roli psychiky. Jsem však limitován časem a ze zkušenosti vím, že klienti si pamatují jen něco. Proto jsem psal články a ty posílal klientům, ale dnešní lidé neradi čtou a problém je, že z článku nemusejí vše pochopit. Proto jsme se pustili do pravidelných seminářů, kde se snažíme vše podrobně vysvětlovat, to je velmi dobré. Myslím si, že lidem hodně dává. Pořádáme je však pouze 2-3 x ročně a zdaleka nepojmeme všechny aspekty, navíc se jedná více méně o teorii.
Proto jsme vymysleli projekt, během kterého stráví klient, který chce změnit životní styl a neví jak na to, 5 dní v krásném prostředí Beskyd. Zde se mu bude intenzivně věnovat celý tým lidí. Každý pobyt bude limitován 10 klienty. Od rána do večera budeme nejenom vysvětlovat, ale také prakticky učit, co je zdravé, jak to připravit, nachystat, jaký pohyb je vhodný, jak cvičit, běhat atd. Také jak bojovat se stresem. Zahájíme rovněž detoxikaci organismu, náš systém začíná vždy střevem, naučíme metody Frolovova dýchání a také WIMHOF techniku. Vysvětlíme, proč a jak se pravidelně uzemňovat, proč a jak doplňovat do těla elektrony… pořád. Stručně řečeno, když po 5 dnech klient dorazí domů, prakticky ví, co může dělat, aby žil zdravě.
Pokud byste si vybavil moto, citát, úsloví, dle kterého se řídíte, co by to bylo?
To je těžká otázka, nechci být frázovitý. Myslím si, že naše největší bohatství je zdraví, dobří lidé kolem nás. Pokud budeme zdraví a tito lidé budou kolem nás rádi, pak má život krásný smysl.
Co byste popřál čtenářům Celostní medicíny?
Přesně to, co jsem napsal o pár řádků výše.
Více informací k chystaným pobytům naleznete zde: healthywealthy.cz