„Nejdůležitější je soucit. My sami jsme přírodou, Matkou Zemí,“ říká herec Šimon Bilina

Simon Bilina

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Má dar jít přímo k podstatě. Miluje Život. Vyzařuje z něj hloubka. Herce a zpěváka Šimona Bilinu můžete znát například z muzikálu Branický zázrak nebo seriálu ZOO. Šimon také skládá hudbu, píše, režíruje a věnuje se jódlování, beatboxu nebo mongolskému a buddhistickému hrdelnímu zpěvu. Jeho poselství pro čtenáře Celostní medicíny? „MILUJ.“

Šimone, jak byste sám sebe popsal?

Energie; součást celku, Jednoty.

Vím, že máte blízko k mystice. Co je Vašemu srdci ze všech možných duchovních proudů a „nauk“ nejbližší?

To, co člověka probouzí k úplné celistvosti, radosti, čistotě, poctivosti, laskavosti… To, co polidšťuje. Ve filozofii buddhismu je nejpodstatnější soucit ke všem. To je mi blízké. Vyžaduje to ale disciplínu. Opravdová indiánská spiritualita zase zvědomuje spojení mezi člověkem a přírodou.

V co nebo koho tedy věříte?

Těžko se to zachycuje slovy. V přítomnost, v Nás – v bytosti. V to, že my sami jsme přírodou, Matkou Zemí.

Co pro Vás znamená meditace?

Meditace je tohle všechno … Je to pro mě kontakt se svým podvědomím. Očišťování mysli od nepotřebného. Zvědomování si neomezeného potenciálu, který každý z Nás v Sobě má.

O meditaci bychom si mohli povídat dlouho. Není-li to tajemství, tak jak přesně Vaše meditace vypadá? Nebo co dalšího ještě praktikujete?

Odříkávám mantru na darování jídla a mantru Buddhy Akšóbhji vždy předtím, než začnu jíst. A pak mám několik různých manter pro různé příležitosti. Například před rozhovorem například v rádiu či televizi, aby moje mysl netěkala a byla soustředěná tam, kam je potřeba. Ale ta nejzákladnější „Oṃ Maṇi Padme Hūṃ“ je primárně o soucitu. Se všemi a bez rozdílů.

Kam během dne zaměřujete svou pozornost?

Denně máme tisíce přání, úzkostí, sebe-omezujících myšlenek. Učím se je zavčasu zaměřit a pochopit, odkud se berou. Pak vybírám jen ty, co mají základ v těch již zmíněných hodnotách. Hlavně vím, že tohle není o mně… A proto mi pomáhá zaměřovat pozornost na někoho nebo něco jiného. I to, když odříkáváte mantru, tak vaše pozornost míří jinam, o to plnější je pak návrat zpátky k Vám.

Co je pro Vás v životě nejdůležitější?

Život.

Říkal jste kdysi, že je Vám blízké právě ČISTÉ BYTÍ. Jak se do toho stavu dostat a jak v něm setrvat?

Jsme v něm stále. Nikam neodchází. Když ten signál něco ruší, tak je na místě zaměřit pozornost na někoho jiného než na Sebe. Někomu například něco darovat, nezištně. Když cítíte, že Vám něco chybí, darujte to Vy jiným. A nejde o matérii.

Z Vás také vyzařuje, Šimone, obrovská láska. Ženy Vás milují, ale mám na mysli i takovou tu univerzální lásku. Jak se, podle Vás, může stát každý člověk více milujícím? Jak (si) otevřít srdce?

Pro člověka, který má rád sám sebe, je přirozené mít rád lidi okolo. To všichni víme. Zkusil bych k tomu, co už jsem říkal, ještě třeba si dávat med do čaje, do kafé. Osladit si život. Tak prosté, a přitom tolik lidí to nedělá. Odpouštět si a nebýt na Sebe tak přísný. Zpívat. Tančit. Být vděčný za to, jaké máme štěstí, že jsme vůbec naživu.

Kde všude Vás můžeme nyní vidět? Nebo natáčíte nebo chystáte teď i něco nového?

Krom seriálu ZOO a Branického zázraku v režii Jana Svěráka připravujeme hudbu s Lukášem Chromkem. Všichni jste zváni.

Mohu na závěr poprosit o nějaký Váš vzkaz pro naše čtenáře?

Miluj.

Šimone, moc Vám děkuji za rozhovor a přeji vše dobré!

Foto: Lukáš Mohorko (2media)

Jiří Hamerský