Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Tuk, to nejsou jenom řízky, sádlo a faldy. Bez tuků bychom ve zdraví žili jen stěží. Kvalitní tuky totiž představují nenahraditelný zdroj energie, a dokonce tvoří základ buněčných membrán. Proto bychom je do jídelníčku měli rozhodně zahrnout, a to každý den. Otázkou je, jaké tuky by se nám měly dostat na talíř…
Nebýt tuků, nemohlo by naše tělo například vstřebávat celou řadu důležitých vitaminů. Trpěly by naše svaly, nervy, metabolismus. Jaké tuky bychom měli konzumovat?
- Základ jídelníčku sestavte z kvalitních rostlinných olejů. Vhodné jsou nejen panenský olivový (pro studenou kuchyni), ale také slunečnicový, kokosový, oleje získávané z oříšků a semínek.
- Zapomínat bychom neměli ani na tuky živočišného původu – jejich množství by však mělo být mnohem nižší než v případě olejů rostlinných. Pozor by si pak měli dávat zejména osoby trpící špatným metabolismem tuků (viz článek 5 nejčastějších metabolických toxinů). Zdrojem kvalitních živočišných tuků jsou ryby, máslo a drůbeží, zejména krůtí maso.
Jak se vyznat v olejích?
Není olej jako olej. Zejména olivový zažívá již několik let doslova boom. Zvykli jsme si jej přidávat nejen do salátů, do pečení, ale dokonce i na smažení. A to je velká chyba, jelikož panenské oleje se rády a rychle přepalují, slouží výlučně k dochucení studených pokrmů. Při výběru oleje je třeba myslet na to, k čemu jej chceme využívat.
- Pokud potřebujete olej pro teplou kuchyni, tedy na vaření, pečení, smažení, sáhněte po rafinovaném – řepkovém, slunečnicovém. Nabízí se také olej kokosový, který se nepřepaluje ani při vysokých teplotách, a navíc skvěle chutná ve slaných i sladkých pokrmech.
- Zastudena lisované oleje zpříjemní chuť studených jídel, salátů i dezertů. Takto lisované oleje si zachovávají maximum zdraví prospěšných látek a konzumovat je můžeme i jen tak, po lžičkách.
Máslo pro všechny
Řeč není o klasickém máslu, ačkoli i ono má co nabídnout, a pokud se v jídelníčku neobjevuje příliš často a v příliš silné vrstvě, stává se vysoce cennou potravinou. Kvalitní máslo musí obsahovat minimálně 80 % tuku! Existují však lidé, jimž máslo nedělá dobře. Buď je pro ně těžce stravitelné, anebo přímo trpí intolerancí kaseinu a máslo si dopřávat jednoduše nesmí. V takovém případě nastupuje na scénu tzv. „ghí máslo“, tedy přepuštěné máslo. Je bohatým zdrojem tuků, nepřepaluje se, a tak si jej můžete namazat na chleba, nebo si na něm třeba osmažit řízky.
- Ghí máslo je díky přepouštění postupně zbaveno mléčných částic, a proto si jej mohou dopřávat i osoby s intolerancí laktózy a kaseinu.
- Máslo má jemnou chuť a je lehce stravitelné!
Rybí tuk do každé rodiny
Polévková lžíce nelibě zapáchající tekutiny den co den… Vzpomínáte? Rybí tuk se podával po desetiletí na posílení imunity a dětem pro dobrý růst. V dnešní době je možné sehnat čerstvé ryby téměř na každém rohu a klasický rybí tuk po lžičkách už není nutné polykat. Čerstvé ryby jsou chutnější, a ještě prospěšnější variantou. Představují zdroj nenasycených omega-3 mastných kyselin, které chrání kardiovaskulární systém, zajišťují zdravý růst a pomáhají rozvíjet mozkové funkce.
- Každý týden si dejte tučnou rybu (losos, makrela, úhoř, pstruh,…), chybu neuděláte ani s libovými druhy ryb (štika, candát).
Na závěr nabízíme několik „tučných rad“
- Oleje, zejména panenské a zastudena lisované, přidávejte do jídel preventivně každý den. Stačí množství o velikosti čajové lžičky.
- Naučte se vyplachovat si olivovým olejem pusu, a to každé ráno! Tento ájurvédský zvyk slouží k lepší očistě a podporuje detoxikaci! Polévkovou lžíci oleje převalujte v ústech po dobu 10 minut (nebo dokud olej nezíská „vodnatou“ konzistenci).
- Kupujte raději oleje v tmavých lahvích, tak budete mít záruku lepší kvality. Oleje je nutné chránit před světlem a při vyšších teplotách, například v létě, skladovat v lednici, aby nezežlukly.
Naučte se kupovat menší balení olejů, abyste je včas spotřebovaly. Ve starých, žluklých olejích se tvoří toxiny, které zbytečně zatěžují trávicí systém.