5 nejčastějších metabolických toxinů

cm streva

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Toxinů je celá řada a zmiňovat v jediném článku všechny, to by vydalo na několikasvazkovou knihu. Pojďme si dnes alespoň jednu specifickou skupinu toxinů, které se do těla uvolňují z jídla. Metabolity dokáží v těle nadělat pořádnou paseku.

Proč jedni mohou bez problémů jíst bílou mouku nebo maso a jiní ne? Dost možná si je dopřávají, ale dost možná také trpí rozličnými potížemi, které na první pohled s konzumací těchto potravin nijak nesouvisí, ale pokud bychom se na problém podívali z hlediska detoxikace, zjistili bychom, že jejich spouštěčem je právě konzumace některé z rizikových potravin.

Jak vznikají?

Metabolické toxiny jsou v podstatě zbytky nerozložené, nezpracované potravy, která neodejde z těla ven, ale zůstává v organismu nevyužitá. Následně se uloží do některých tkání a začne tam působit jako toxin. A to zejména ve chvíli, kdy je konzumace takových potravin opravdu nadměrná.

  • Postiženy bývají nejčastěji lymfatické tkáně, klouby, žíly, podkoží i nervová soustava.
  • Metabolity se mohou usadit prakticky kdekoliv v těle.

Kravské mléko

Kasein neboli bílkovina kravského mléka, je jedním z nejagresivnějších metabolitů. Věděli jste, že kaseinů existuje hned několik druhů? Nás bude zajímat především A1 beta-kasein, který silně dráždí nervovou soustavu. Zatímco v minulosti bychom jej v mléku nenašli, dnes je jeho přítomnost v mléce a mléčných výrobcích skutečně hojná. Byl speciálně „vyšlechtěn“ až ve 20. století.

  • Kasein poškozuje nervovou soustavu, dráždí střeva, zahleňuje sliznice, čímž dochází ke vzniku trávicích potíží, často se mohou objevit ekzémy nebo akné.

Lepkavý lepek

Přívlastek „lepkavý“ je všeříkající. Tento metabolit (jinak také gluten) je rostlinná bílkovina obilí. Jedinci, jejichž organismus jej nedokáže zpracovat, mívají nejčastěji trávicí potíže, zejména v oblasti střev (nejvíce tenkého střeva). Přítomny bývají průjmy, křeče, ubývání na váze. Zdrojem toxinů je především bílkovina pšenice, takzvaný gliadin.

  • Vzniklá ložiska mohou být spouštěčem patologických imunitních reakcí a následné autoimunity.

Obávaný cukr

Cukr je zrádný. Na první pohled se může zdát, že tolik škody nenadělá. V dřívějších dobách byl dokonce zmiňován jako zdraví prospěšný. Jenže konzumace cukru se od těch dob rapidně zvýšila, a i malé děti jej konzumují denně mnohonásobně víc, než kolik je možno považovat za „rozumné“. Cukr je přidáván nejen do sladkostí a limonád, ale i do uzenin, ochucovadel, jogurtů a celé škály dalších výrobků.

  • Cukr je ideální pastvou pro kvasinky. Nadměrná konzumace cukrů může způsobit kvasinkové potíže v pochvě, ale také ve střevech.
  • Tento metabolit silně narušuje sliznice dýchacího ústrojí a kůži. Vznikají plísňové infekce, které vysoce alergizují organismus – následkem toho může dojít k rozvoji alergií i astmatu.

Živočišné tuky

Metabolity z živočišných tuků se rády a často usazují v cévách, což jde ruku v ruce se zvyšováním cholesterolu i vznikem aterosklerózy.

  • Méně častou, zato však závažnou poruchou jsou poruchy metabolismu masa. Tyto metabolity jsou zdrojem purinů a kyseliny močové, které působí vysoce toxicky. Velice často poškozují tlusté střevo.

Jak vyzrát na metabolické poruchy?

Sledujte reakce svého těla po tom, co jíte. Dávejte si záležet, jídlo si pečlivě vybírejte, připravujte i konzumujte. Metabolické poruchy je třeba vždy řešit komplexně, jako celek. Při detoxikaci C.I.C. metodou se nikdy nezaměřujeme pouze na jedno konkrétní ložisko, ale hledáme přesnou příčinu potíží, počet a působení ložisek a také fungování ostatních orgánů. Na základě měření zkušeným terapeutem pak může být sestavena speciální detoxikační kúra, která má za cíl narušit ložiska toxinů a toxiny dostat z těla ven.

A samozřejmě: harmonizovat organismus, protože jedině pokud bude naše tělo i mysl v rovnováze, budeme připraveni bojovat nejen s toxiny, ale prakticky s čímkoli.