Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Některým lidem se někdy stává jakoby z nich někdo vysál veškerou radost. Klesla jim energie a myšlenky ovládl smutek či neřešitelný problém, který jim nedal spát. Mě jako psychologa samozřejmě zajímá, jak se tomu naučit předcházet a když už se to náhodou stane, jak se co nejrychleji přepnout do pohody a dobré nálady. Někdy jsou účinné návody překvapivě zašifrovány v pohádkách či novodobých fantasy a sci-fi. Například v Harry Potterovi.
Ne, nepatřím přímo k fanouškům a odborníkům na Harryho Pottera. Ale k článku jsem si dnes přizval školní psycholožku Barboru Knápkovou z Karviné, která Harryho Pottera miluje, a některé motivy z něj používá i při terapii.
Expecto patronum a co nám bere v životě sílu
„V Harry Potterovi je na několika místech hezky symbolicky ukázáno, jak zvládat obtížné životní situace,“ říká psycholožka Knápková. Jako příklad uvádí takzvané Expecto patrnonum, který čtenáři mohou najít ve 3. díle filmu: „Je to kouzlo, které se používá proti tzakzvaným mozkomorům, což jsou temné zrůdy (příšery), které když někam přiletí, tak se najednou v místnosti ochladí a vám je smutno a zima. Mozkomor začne z člověka vysávat radost – napojí se na něj a může ho nakonec i zabít, protože z něj vysaje duši.“
Podle Báry Knápkové právě Expecto patronum a jeho použití proti mozkomorům dobře symbolizuje psychické problémy jako jsou úzkost nebo deprese: „Mám teď například v terapii holčičku, která má fobii z ptáků. Když jde do školy, tak čím více ptáků potká na cestě, tím více je nešťastná, úzkostná a neví si se sebou rady.“ Mozkomoři jsou symbol toho, jak v životě ztrácíme sebedůvěru: „Úzkost člověka zaplaví a má pak pocit, že pak už je jedině úzkost,“ říká Bára.
Když jsem měl sám možnost na jednom z týdenních pobytů ve tmě sledovat své myšlenky a vědomí, tak jsem vnímal, že sílu v životě ztrácíme vždy tehdy, když naši pozornost pohltí právě jakákoliv negativní myšlenka. V reálném životě se to děje velmi rychle – někdo nám vynadá a my vůbec nemáme čas si uvědomit, že k nám „přilétl nějaký mozkomor“. Za normálních okolností funguje naše psychika – často to můžeme vidět právě u malých dětí – tak, že jsme prostě šťastní. Když jsme ve své síle a v přítomném okamžiku, tak je přirozené zažívat radost.
Radost nám bere nesprávně zaměřená pozornost.
Je skvělé, že v Harry Potterovi můžeme tento psychický proces vidět takto krásně zhmotněný. Bára nám teď ve druhé části článku prozradí, jak se mozkomorům bránit.
Jak si nenechat zkazit náladu a získat svou sílu zpět
„V terapii se s úzkostmi pracuje tak, že člověku dodáváme sebedůvěru. Aby si věřil a byl si vědomý svých schopností, dovedností a spousty dobrých vlastností, o které se může sám opřít,“ říká Bára.
No a jak je to se samotným Expecto patronum? „Aby děti uměly něco vyčarovat, tak si musí vzpomenout na nějakou situaci, kdy byly opravdu šťastné. A nemůže to být jen tak něco obyčejného, že si například daly včera čokoládu. Musí to být fakt silná a šťastná vzpomínka na to, že zažily velký úspěch nebo je měl někdo rád. Musí se celé naplnit štěstím. Uvědomit si, že mají třeba maminku, která je miluje, nebo jsou nadšeny z pejska, kterého mají hodně rády nebo jak vyhrály v zápase. Musí se tou vzpomínkou úplně naplnit,“ popisuje Bára, jak to probíhá u Harryho Pottera v kouzelnickém světě. „Když tam děti řeknou „Expecto patronum“, tak z hůlky vytryskne jakoby stříbrný chomáček, který se sroluje do nějakého zvířete, které je pak jejich patronem, který zažene mozkomora pryč. Ale jakmile by se dítě začalo zase cítit smutně, tak svou sílu znovu ztratí.“
Světlo (dobro), je mnohem silnější než zlo, ale když je člověk v úzkosti nebo strachu, má pocit, že má strach nad ním obrovskou moc. „Někdy jsou děti z Mozkomora tak vystrašené, že je opravdu těžké sebrat síly a vybavit si šťastnou vzpomínku. Ale když to dokážou, tak je to super,“ říká Bára.
Pro nás, dospělé, může být velkým zamyšlením, zda dovolíme médiím a druhým lidem, aby z nás radost vysávali. „Je to o tom, znovu se postavit na vlastní nohy, uvědomit si, co všechno zvládáme a čeho dobrého se můžeme chytit,“ shrnuje v závěru Bára. Klíčem je tedy znovu se naplnit štěstím – ať už je to šťastná vzpomínka nebo vděčnost za cokoliv v přítomnosti. A kdo jste neviděli, tak zde je minutová vizuální ukázka právě z kouzla Expecto patronum. Sám jsem si doplnil vzdělání 🙂
A v případě, kdy byste měli pocit, že pro vás již ani zaklínadlo nefunguje, můžete vyzkoušet psychoterapii, která má v léčbě úzkostí vysokou úspěšnost. Díky moderním technologiím je dnes již snadné absolvovat ji klidně i z pohodlí domova. Vyzkoušet můžete třeba online terapii Hedepy.