Naděje pro bolavé klouby -Boswellia Serrata

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Máte bolesti v kloubech? Trápí Vás pohybové obtíže a nemoci pohybového aparátu?

Nadějí je extrakt z pryskyřice stromu Boswellia Serrata, což je středně vysoký strom, který roste v suchých oblastech Indie. Z pryskyřice tohoto stromu je připravován extrakt, který byl používán jako velmi účinný přírodní přípravek již před narozením Krista. Moderní věda prokázala, že má díky obsahu boswellových kyselin silné protizánětlivé a analgetické účinky, obnovuje krevní cévy poškozené zánětem, zlepšuje krevní oběh a výživu postižených tkání. Zmírňuje ranní ztuhlost a zvyšuje pohyblivost kloubů. Potlačuje proliferaci tkání při zánětu a zabraňuje odbourávání pojivových tkání. Zlepšuje krevní zásobení zánětem postižených oblastí a zvyšuje obnovu lokálních krevních cév poškozených zánětem.

Boswellové kyseliny otevírají kolaterální cévy (alternativní krevní zásobení specifických částí těla), aby zajistily dostatečné krevní zásobení kloubů poškozovaných artrózou. Ne-kyselinová část extraktu má proti-bolestivé a se-dativní účinky. Popsané účinky zahrnují redukci otoků kloubů, zvýšení pohyblivosti, snížení ranní ztuhlosti, zvýšení tažné síly a celkové zvýšení kvality života nemocných osteoartrózou a revmatoidní arthritidou. Protibolestivé a se-dativní účinky Boswellinu nastupují velmi rychle a projevují se obvykle do pěti dnů. Boswellin je efektivním protizánětlivým a antiartritickým prostředkem, jak při osteoporóze, tak i při revmatoidní artritidě, revmatismu měkkých tkání a bolestech dolních zad.

Klinické studie byly provedeny především v Indii a USA. Všichni pacienti užívající extrakt z Boswellia Serrata popisovali zmenšení bolestivosti kolene, zvýšení jeho pohyblivosti a zvýšení vzdálenosti, kterou byli schopni ujít. Četnost otoků kolene byla snížena. U 88 % pacientů bylo zaznamenáno výrazné zlepšení ztuhlosti kloubů, otoků a citlivosti kloubů a zlepšení jejich funkce. Klinické testy ukázaly, že nemá žádné vedlejší účinky na srdeční frekvenci a gastrointestinální trakt, které jsou spojeny s mnoha protizánětlivými a anti-artritickými medikamenty.

Ověřením jeho účinnosti u pacientů postižených bolestmi bederní páteře resp. bolestmi lumbosakrální oblasti s verifikovanou diskopatií od bulgingu disku po výhřez disku se ujal MUDr. Jan Vacek v Ordinaci léčebné rehabilitace. Do souboru bylo zařazeno 15 pacientů, 9 mužů, 6 žen ve věku 46 – 79 let. Všichni s chronicko intermitentními bolestmi lumbosakrální oblasti s verifikovanou diskopatií od bulgingu disku po výhřez. Nikdo z pacientů nebyl indikován k operačnímu řešení, u nikoho nebyly nalezeny známky postižení nervových kořenů. Nikdo neměl akutní protruzi disku. Všichni byli v období klinického zhoršení bolestí, nevyžadovali či spíše odmítali klasickou analgetickou terapii.