Na co se těšíte příští rok? (Jak v těžkých dobách hledat pro sebe to nejlepší)

Silvestr

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jedna z nejúčinnějších technik osobního a duchovního rozvoje spočívá v tom, že na konci každého dne provedete tzv. „revizi dne“. Děkujete za to, co se povedlo. A zkoumáte, jak to, co se nepovedlo, udělat příště lépe. Osobně si pak dělám velkou rekapitulaci celého roku právě na Silvestra – letos si k tomu poprvé přidám jednu věc, na kterou se velmi těším.

Co se týká každodenního zkoumání, tak řada úspěšných lidí revizi dne praktikuje, protože jim to umožňuje prožívat každý den mnohem vědoměji a více naplno; a také je to motivuje k neustálému (sebe)rozvoji. Mimochodem, na slovo seberozvoj jsou už mnozí alergičtí, jak by také ne, když se v rámci něj objevuje takové množství „ptákovin“. Ale tohle je poctivá, mravenčí práce – každodenní zrcadlo, sebe-rozvoj v tom opravdu nejčistším slova smyslu.

Svobodní jsme, když tvoříme

Naopak sílu nám bere, když jen reagujeme na okolnosti. To, co pomohlo přežít Viktoru E. Franklovi v koncentračním táboře, bylo, že když dostal nepatrný skrojek chleba, sám si svobodně zvolil, kdy během dne ho sní.

Člověk, který jenom reaguje na to, co se ve světě a v jeho životě děje, je povětšinou člověk nešťastný (pokud mistrovsky neovládá umění přijímání přítomnosti). Naopak život nás baví, když si ho tvoříme. Den za dnem. Když se můžeme – navzdory tomu, co se reálně ve společnosti děje – každý den na spoustu věcí těšit. Pojďte si napsat seznam: Na co všechno zítra se těšíte? A na co všechno se těšíte příští rok?

V roce 2022 se těším na….

Již před léty mě nadchla krásná myšlenka mé kolegyně z Celostní medicíny, Zuzany Švédové: „Těšení je víc než onen pocit, který se objeví, když už nastane okamžik D.“ Esther Hicks, autorka bestselleru Požádej a je ti dáno zase na svých amerických kurzech říká: „Feel appreciation for what-is and eagerness for what is coming = buď vděčný za to, co je teď a natěšený na to, co přijde.“

Velmi se těším, až si dnes (na Silvestra) napíši 20 věcí, na které se budu příští rok těšit 🙂 Inspiroval mě k tomu Diář O něco blíž na rok 2022 od herečky Evy Burešové. Popisuje tam, jak ona se bude těšit na další narozeniny svého syna, na natáčení nového seriálu, na vůni moře… a spoustu dalšího.

Jistěže nám někdy život přinese příjemná nečekaná překvapení (a často ještě lepší než ta plánovaná). I tak si představuji velký rozdíl mezi rokem 2022 u člověka, který se netěší vůbec na nic, a u člověka, který se radostně těší na 20 (nebo i třicet, padesát) věcí. Já se proto teď ještě chvíli budu těšit z výběru barevných fixů, kterými si všechny ty úžasné věci napíšu. A co Vy?

Jiří Hamerský