Mýdlové ořechy

cm mydlove orechy

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Příznivci alternativního životního stylu s oblibou používají k praní, jako čistě přírodní prostředek, mýdlové ořechy. Mýdlové ořechy pocházejí ze stromu mýdlového ořechu (latinsky sapindus mukorossi), který je rozšířen převážně po Indii. Vyrůstá do výše 15 metrů, jeho koruna je široká až jeden a půl metru. Listy stromu bývají dlouhé asi 30 centimetrů, květy jsou bílé barvy. Plodem jsou právě mýdlové ořechy.

Jsou to ořechy zlatavé barvy, které se po sklizení vysuší a jejich barva se změní v načervenale hnědou. Poté se opatrně rozlousknou. Skořápky se balí do látkových pytlíčků. Černé jadérko ořechů nemá žádné využití a vyhazuje se.

Použití mýdlových ořechů

Protože skořápky obsahují saponiny, mají podobné účinky jako mýdlo. Pokud se ořech dostane do kontaktu s vodou, vytvoří se mýdlová pěna, která se dá použít k praní. Stejně tak jako perou, rovněž i spolehlivě čistí. Proto se ještě dodnes v indické či nepálské domácnosti používají k mytí nádobí i dalších předmětů. Místní výrobci šperků používají mýdlové ořechy k čištění svých výrobků, aby dosáhli vysokého lesku. Indické ženy používaly mýdlové ořechy rovněž na mytí vlasů i celého těla.

Mýdlové ořechy

Při využití v pračce je nutno dát mýdlové ořechy do vhodného látkového (například bavlněného) sáčku a pečlivě uzavřít, aby nedošlo ke smísení s prádlem a poškození pračky. Mýdlový ořech se dobře hodí pro všechny prací teploty. Sáček se vloží přímo do bubnu pračky, mezi prádlo. Pračku je možno nastavit s předpírkou i bez ní. Jak výrobci informují, při vysokých pracích teplotách ořechy změknou více než při nízkých. Z tohoto důvodu je možné při nízkých teplotách použít ořechy několikrát za sebou. Po skončení praní se vyjme sáček s ořechy a odstraní se jejich zbytky. Sáček se usuší společně s prádlem a může se použít pro příští praní. Zbytky ořechů lze zlikvidovat jako biologický odpad nebo použít do kompostu.

Ve srovnání s běžnými pracími chemickými prostředky, které obsahují značné množství chemikálií, jako jsou rozpouštědla, vonné a konzervačních látky, rozjasňovače, je mýdlový ořech velmi šetrný k životnímu prostředí i k pokožce. Aviváž není nutná, prádlo je z hlediska vůně neutrální.

Celková nabídka produktů obsahujících Mýdlové ořechy.