Mohou za záněty močového měchýře hormony??

zanet mocoveho mechyre

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Z pohledu celostí medicíny jsou hlavním orgánem měsíce února ledviny. Nezapomínejme ale na močový měchýř, neboť pokud nemá něco skutečně rád, tak je to chlad a prostydnutí, způsobené velmi často studenými chodidly (meridián ledvin začíná na chodidle) či sezením na chladném povrchu. Z hlediska denního načasování je nejvyšší aktivita močového měchýře mezi 15. až 17. hodinou, ledvin pak 17. až 19. hodinou.

Jelikož meridián (akupunkturní dráha) močového měchýře probíhá od vnitřních koutků oka až po malíky na nohou, vidíme, kde všude je možné nasbírat vnější chlad do těla. Dávejme si opravdu pozor na módní vzory poněkud patologických návrhářů, jako jsou trička a kalhoty „skoro“ do pasu, vysoké boty ke kolenům, ovšem tepelnou pohodou vhodné pro květen, odhalené dekolty s ledabylým šátkem v minus 10 stupňů Celsia.

Jistě jste, milé dámy, poznaly, že se hovoří právě o Vás. Komu jinému ale sdělit, že tyto oblasti jsou přesně ty, přes něž je možné prochladnout na nejcitlivějších místech u ženy – močových cestách, děloze a vaječnících.

Funkce močového měchýře

Močový měchýř je z pohledu tradiční čínské medicíny velmi důležitý úředník – nepracuje-li dobře, zbytek systému je stresovaný a otrávený. Jeho meridián probíhá ve dvou řadách podle páteře a má vliv na míchu a nervy, tedy na celkové napětí podél této dráhy.

Jak fungují? 

Stěny močového měchýře i svěrače tvoří několik vrstev svalů řízených nervovými vlákny z míchy a mozku. Hlavním úkolem močového měchýře je shromažďovat moč, která přitéká z ledvin. Pokud se močový měchýř dostatečně naplní, u zdravého člověka objemem cca 300 až 400 ml moči, informuje o své náplni míchu a mozek a ten:

  1. vzbudí naše nutkání navštívit toaletu
  2. spustí reflex s příkazem svalovině močového měchýře, aby se kontrahovala (smrštila)
  3. nařídí svěračům, aby se uvolnily.

Co je výsledkem? Hladké, bezbolestné vymočení. V opačném případě je potřeba hledat příčiny. Jednou z nejčastějších příčin a diagnóz je infekce močových cest.

Infekce močových cest

jsou po zánětech dýchacích cest druhou nejčastější bakteriální infekcí. Až jedna polovina žen si během svého života tímto projde alespoň jednou. Muže postihuje toto onemocnění 5 x méně často.  Ženy mají kratší močovou trubici v blízkosti zakončení GT a TT.  Vše jen usnadní prostup infekce přes močovou trubici. Původci bývá nejčastěji bakterie Escherichia coli, bakterie běžně obývající střevní mikroflóru. Dále je mohou způsobovat Klebsiella, Proteus, Enterococcus, Pseudomonas, a někteří pohlavně přenosní původci, Chlamydie trachomatis, Ureaplasma, Mycoplasma,…

Více o akutní cystitidě se dočtete v tomto našem článku.

Infekce močových cest a zánět pochvy

Další častou příčinou tohoto onemocnění je u žen nedoléčená infekce v pochvě, odkud se mohou tyto organismy přenášet. Právě proto by o opakujících se obtížích měl vědět i gynekolog, i když nemusí právě způsobovat gynekologické obtíže. V tomto případě je velmi důležité snažit se udržovat přirozeně nízké pH4, které brání osídlení patogenními kmeny. Čemu se vyvarovat? Nadměrnému užívání hygienických přípravků, které poševní pH mění.

Infekce močových cest a hormony

Také kolísání hormonů vede velmi často ke změnám v poševní mikroflóře a snížení imunity močových cest. Snadněji tak dochází k močovým infekcím. Zde můžeme hovořit především o hormonu progesteron, jehož hladina několik dní před menstruací klesá. Postihuje především ženy v období menopauzy, kdy dochází k poklesu hladiny hormonu estrogenu.

Tip celostní medicíny

O drmku obecném se hovoří jako o bylině stvořené přímo pro ženy.

Jaké jsou jeho účinky a proč je u žen tolik oblíbený?

Menopauzální komfort, plodnost, menstruace. Pokud existuje bylina, o které můžeme s jistotou tvrdit, že podporuje všechny tyto funkce, potom je to drmek obecný, známý také pod názvem mnišský pepř či bobule cudnosti. Z pohledu čínské medicíny oplývá schopností  „uvolňovat jaterní čchi“, řadí se tak mezi byliny vhodné téměř pro každou ženu. Skoncujte jednou pro vždy s nepříjemnými pocity během menstruace nebo menopauzy.

Drmek obecný má povolená následující zdravotní tvrzení dle platných nařízení EU:

  • je antioxidant
  • podporuje menstruační a menopauzální komfort
  • podporuje pohlavní soustavu žen
  • podporuje kognitivní funkce
  • přispívá k normální činnosti kloubů

KOUPIT ZDE

drmek obecny