Může domácí med pomáhat proti alergiím?

cm med

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Med jako alergen. Alergie vznikají dlouhodobým vystavováním organismu velkému množství alergenu. Nejčastěji se jedná o pyl, který je kromě malých kousků nektaru obsažen také v medu. Pokud chcete zmírnit alergickou reakci, zkuste pravidelně konzumovat med včel, který pochází ze stromů, na které jste alergičtí. V jejich medu je totiž přítomen alergen, který u vás způsobuje alergickou reakci. Malými dávkami medu s alergenem si vaše tělo postupně zvyká na škodlivou látku, imunitní systém se aktivuje a jeho reakce už není tak prudká.

Přestože se to považuje za žádoucí, není zcela nutné, aby konzumovaný med pocházel přímo z vašeho nejbližšího okolí. V České republice se v průměru vyskytují stejné stromy a květiny, takže většina medu obsahuje pyl, který se vyskytuje ve vašem okolí a způsobuje vám obtíže. V případě dováženého medu již není zaručeno, že je skladba rostlin shodná.

Pomalý nepřítel alergií
Odborníci zkoumající účinky medu proto doporučují, aby alergici brali pravidelně malé dávky medu (stačí jedna lžíce denně) po několik měsíců před pylovou sezonou. Díky tomu bude alergická reakce menší než obvykle. Právě pomalým dávkováním alergenu v medu připravíme tělo na silnější dávku pylu v jarním období. Efekt, který medová terapie přináší, odpovídá svým účinkem alergologické injekci. Přestože nedokáže alergii cela vyléčit, její příznaky budou snesitelnější.

Jak nakoupit správný med?
Na závěr přidáváme radu při nákupu medu. Vyhněte se zahraničním druhům medu, které obsahují pyly cizích rostlin. Průmyslově vyráběný med obsahuje velké množství umělých přísad, které snižují kýžený efekt nabuzení imunitního systému. Nejlepší volbou je nalézt včelaře ve vašem blízkém okolí, jehož med obsahuje stejné pyly, které vám způsobují problémy. Pokud nikoho takového nenaleznete, stačí se spokojit s domácím medem ze vzdálenějšího okolí.