Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Fazole jsou oblíbenou luštěninou v našem jídelníčku. Nicméně v tomto článku bych rád napsal pár zajímavostí o trošku jiné fazoli, Mucuna pruriens.
Český botanický název je nemá, někdy je označována jako „sametová fazole“.
Je to jednoletá či vytrvalá popínavá liána, dosahující výšky až 15 metrů.
Roste po celém světě od jižní Ameriky přes Afriku až k jihovýchodní Asii.
Mladá rostlina je porostlá jemnými chloupky, ale ty ve stáří mizí. Květy mají bílou až tmavě fialovou barvu. Plodem jsou lusky, zabalené do jemných chloupků. Proto název „sametová fazole“. Pokud bychom ale na tyto lusky narazili, je třeba si dát pozor. Tyto jemné chloupky mohou vyvolat alergickou reakci, která se projeví svěděním. Po čase ale tyto chloupky mizí a lusků se již můžeme pak bez obav dotknout.
Mucuna pruriens je oblíbenou součástí, jak tradiční čínské medicíny, tak ajurvédy, tradiční medicíny indické. Samotná rostlina má mnoho názvů: Kapikacchú, Smetanové fazole, Karpogon pruriens, Mucuna Aterrinia, Negrete pruriens, atmagupta.
Ve zmíněných tradičních medicínách se lusky používají v mnoha ohledech: při mužské neplodnosti, jako afrodiziakum, na podporu růstu svalové hmoty, při nespavosti, poruchám paměti nebo soustředění.
Z významných obsažených přírodních látek je možné uvést například alkaloidy, beta-sitosterol, dopamin, mastné kyseliny, flavony, aminokyseliny (trypsin, tryptamin, tyrosin, valin, glutathion, lysin, methionin), niacin (vitamín B3), kyselina palmitová nebo olejová, fenylalanin, saponiny, serin, serotonin nebo kyselinu stearovou.
O několika z nich si můžeme říct něco podrobněji.
Genistein definován odborníky jako fytoestrogen, který má selektivní vlastnosti modulátoru estrogenového receptoru. V klinických studiích byl zkoumán jako alternativa ke klasické hormonální terapii, která pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním u žen po menopauze.
Sitosterol (také označovaný jako beta sitosterol) je rostlinný sterol odvozený od steroidního uhlovodíku sitostanu. Největší význam má jako inhibitor enzymu 5alfa reduktázy, který provádí přeměnu testosteronu na dihydrotestosteron (DHT). Zvýšené množství DHT v krvi je dáno biologickým stárnutím a je vždy doprovázeno degenerativními změnami. Mezi nejvýznamnější z těchto změn patří zvětšení prostaty a zvýšené vypadávání vlasů (degenerace vlasových folikulů), zvýšené ukládání tuků a oslabení imunitního systému. Z hlediska léčení benigní hypertrofie prostaty (dále BHP) i rakoviny prostaty vykazuje beta sitosterol určité pozitivní výsledky.
Methionin je nezbytná aminokyselina vázaná v četných bílkovinách. Mezi základní způsoby využití patří již zmíněná pozitivní role při redukci nadváhy jako “spalovač tuků”, dále pomáhá chránit játra před toxickými látkami, je to významný antioxidant (chrání organismus před vlivem volných radikálů), hraje roli v syntéze kolagenu či např. napomáhá zabránit lámavosti vlasů.
Niacin je vitamin ze skupiny vitamínů B, je to vitamín B3. Je tudíž rozpustný ve vodě, v těle se tedy neukládá a je nutný jeho dostatečný příjem v potravě. Skládá se z kyseliny nikotinové a jejího amidu, nikotinamidu. Hraje důležitou roli v aktivitách řady enzymů, které jsou součástí celkového metabolismu sacharidů, tuků či aminokyselin. Některé tyto enzymy ale působí i při nervovém a trávicím systému, produkci pohlavních hormonů, ale i při zachování zdravé kůže.
L-dopa je prekurzor dopaminu, který působí léčivě při Parkinsonově chorobě. Proto je také Mucuna pruriens centrem zájmu vědců.
Fazole z lusků se zpracovávají různě. Mohou se vařit či pražit jako náhražku kávy. Mohou se také rozemlít na jemný prášek, který se přidává do jídel nebo nápojů.
Předchozí konzultace u Mucuny pruriens s ošetřujícím lékařem je zapotřebí u osob užívající psychofarmaka, léčících se se srdečním onemocněním či se žaludečními vředy. Těhotné a kojící ženy by se jí pak raději měly vyhnout úplně.