Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Možná vám také na zahrádce roste mochyně a dozrává ve sladké, červené plody, které jsou lahodné, chutné a šťavnaté. Navíc, lze jimi velmi hezky dekorovat, ať už poháry, palačinky, dezerty či kaše. Oblíbené jsou pak u dětí, neboť se s plody musí trošku poprat, vyloupnout je ze svých typických šustivých lucerniček. Kromě lákavých plodů sbíráme i nať, nicméně, o tom až níže, dnes bych ráda sejmula nejprve třešničku a až následovně se pustila do dortu.
Mochyně, physalis alkekengi, je 30-70 cm vysoká, vytrvalá bylina s vystoupavou až přímou lodyhou. Lodyha bývá většinou nevětvená, řapíkaté listy mají široce vejčitý tvar. Na spodu zúžený až uťatý. Květy na dlouhých stopkách vyrůstají jednotlivě v úžlabí. Mají bílou barvu a síťkovitě žilkovaný kalich, který se po odkvětu zvětší a zbarví do oranžova až červena a vytvoří již zmiňovanou lucerničku. Kvete od června do srpna. Plodem je kulovitá bobule, v době zralosti tmavě oranžová až červená. Mochyně je lilkovitá rostlina, ve své podstatě příbuzná rajčeti, tedy ani její plody by se pro svůj obsah alkaloidů neměly konzumovat nezralé.
Výskyt této zajímavé byliny
Mochyně židovská třešeň pochází zřejmě z jihovýchodní Evropy, často se pěstuje na zahradách jako okrasná i užitková rostlina. Oblíbená je po celé Evropě, ale i střední Asii a Severní Americe. Snadno zplaňuje a tak, je rozšířená i u nás, hlavně na rumištích, vinicích, skládkách a vůbec v okolí lidských sídel. O jejím běžném výskytu na našich zahradách se zmiňuje již v 16. století Tadeáš Hájek z Hájku. Dává přednost teplejším stanovištím, místy vystupuje až do hor.
Co, kdy a jak sbíráme?
Předmětem sběru jsou zralé plody, které můžeme svačit přímo z rostliny, případně je pak sušit při teplotě 40 °C. Během léta jsou předmětem sběru také listy a nať, ty se však používají pouze do koupelí.
Nálev z plodů mochyně je účinný diuretický prostředek k vylučování solí kyseliny močové, proto se doporučuje hlavně při pakostnici a revmatismu. Také pomáhá při onemocnění ledvin a močových cest, které desinfikuje a zbavuje usazenin, svou močopudností zmírňuje otoky. Pro vysoký obsah vitamínu C, kterého má mochyně více než citron, se užívá při rekonvalescenci. Obsahuje také dostatek rutinu, brzdí stárnutí buněk.
V Japonsku jsou vlastnosti mochyně tak ceněné, že o svátku zemřelých mon se její plody ve tvaru lampiónků věší na oltáře s obětinami pro nebožtíky, aby pomáhaly vést duše zesnulých domů.
Odvar, který povzbuzuje vylučování moči:
- 60 g usušených plodů
- 1 litr vody
Plody vařme 5 minut, následně stáhněme z ohně, louhujme 10 minut. Přeceďme a popíjejme 4 šálky denně.
Pietro Andrea Gregorio Matthioli ve svém díle, Herbář neboli bylinář, Praha 1562, píše: Proti zahnojeným, zhnisaným očím jest dobře do nich vpouštěti šťávu z těchto višní, anebo směs pálené vody se sladkým vínem. Kořen této byliny je velice odporný hadům, neboť jakmile se jím dotkneš některého hada, ihned ztrne a zmrtví, a proto je dobré proti uštknutí a poranění hadímu přiložiti na ránu rozetřený tento kořen s olejem.
Trápí-li nás revma, lze nachystat revmatickou koupelovou kúru, při které využijeme sušené nadzemní části mochyně. Menší hrst celé rostliny vložíme do 2 l studené vody, přivedeme k varu a 15 minut zvolna vaříme. Poté necháme nejméně 15 minut louhovat a scedíme. Doplníme vodou na příjemných 35 °C a namáčíme končetiny ztížené revmatismem. Provádíme obden 12 x za sebou, potom týden vynecháme a kúru zakončíme 4 koupelemi opět aplikovanými obden. Vhodné je také po celou dobu píti antirevmatické čaje.
Mochyně v kuchyni
Mochyně je vskutku vizuálně zajímavé ovoce, kterým lze velmi dobře dekorovat, ať už dort, zmrzlinu, koláč či pudink, položit ji můžete také na cupcake, ozdobit jí nápoj, ale i ovocný salát, pomazánku či maso. Osobně jí využívám na chia pudink, ranní snídaňovou kaši, případně, zdobím jí kopeček doma uchystané šlehačky. Šustivou lucerničku nikdy nesundávám, dotváří kolorit slavnostního talíře. Jste-li tvůrčí, židovskou třešní lze zakončit rozmanité jednohubky, která uzavře několik lákavých vrstev jídla. Výborně doprovodí také ovocný špíz, který můžeme pro děti polít čokoládou. Hrátky s mochyní jsou vskutku zábavné a tak, hrajme si a objevujme, těšme se a užívejme. Život je plný překvapení, chutí a barev. A lásky, se kterou vařme, neboť pak je pokrm skutečným svátkem.
Knihu Zdravou stravou proti únavě od Zuzany Švédové naleznete zde.
Přírodní kosmetiku s mochyní naleznete zde.
V článku jsou použity informace z knihy:
Bednářová, Jaroslava. Herbář aneb od anděliky k žindavě. Fortuna Libri, spol. s r. o., 2015. 353 str. ISBN 978-80-7321-943-7.
Tedeschiová, Giulia. Herbář, bylinky z klášterní zahrady. Euromedia Group, a. s., 2016. str. 284. ISBN: 978-80-7549-296-8.