Mobilní nemoc. Jak se zbavit závislosti na telefonu a sítích?

zavislost na telefonu psychika nomofobie

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nomofobie. Závislost na mobilním telefonu. Neustálé kontrolování zpráv a projíždění sociálních sítí. Zní to neuvěřitelně, ale v různé intenzitě trpí touto závislostí okolo 50 % lidí, kteří používají mobil! U mladší generace (naprostá) většina. A to se ještě vliv technologií a digitálního prostředí bude dále zvyšovat. Jak se navzdory tomu nestát úplným otrokem algoritmů sociálních sítí? Jak si udržet psychiku a nervovou soustavu zdravou? 

Pomiňme teď negativní vliv dívání se do mobilu na naše oči, narušení spánkového rytmu (tzv. syndrom modrého světla) a další fyzické symptomy, zaměřme se na ty psychické. 

Nomofobie a míra vaší závislosti 

Každý si může udělat rychlý, orientační přehled: 

  • Pokud se vám telefon vybije (a nemáte možnost ho rychle dobít), anebo nejsou-li k dispozici sítě, vyvolá to ve vás stres? 
  • Jste podráždění, když nemůžete telefon používat? 
  • Přemýšlíte nad aktivitami na telefonu, pokud nemáte přístroj k dispozici? 
  • Máte nutkání neustále kontrolovat zprávy a oznámení? 
  • Díváte se na telefon i během schůzky s druhým člověkem? 
  • Na cestách se orientujete výhradně podle navigace? Případně jste ze svého světa vypustili hotovost a platební karty a platíte výhradně telefonem? Zboří se vám svět, když jste off-line? 

Pochopitelně, že informace z internetu nás mohou velmi obohacovat, a dokonce celkovou kvalitu života zlepšovat. Jde o to, být efektivní. Jde o míru a o celkové množství na internetu stráveného času. Má vlastní zkušenost: Máloco ze mě vysaje tolik energie, jako když to někdy přeženu a strávím například na Facebooku větší množství času.  

Skoro ve všech návodech, jak se zbavit závislostí na sociálních sítích, se proto dočtete, abyste omezili dobu, kterou na nich trávíte – a já s tím souhlasím. Například Dandapani, autor knihy Moc soustředěné pozornosti si vyčleňuje na pravidelné procházení Instagramu 5 minut, během kterých si stačí projít novinky na jeho pečlivě vybraných účtech. Po uplynutí této doby telefon odloží. Trénuje tím zároveň svou pevnou vůli. 

Shrňme si nyní další dostupné poznatky o tom, jak být na sociálních sítích svobodnější, do dvou kroků.

telefon závislost sociální sítě

Krok ke svobodě č. 1: Vezměte si zpět svou pozornost a buďte na sítích vědomí 

Nikdy nedovolte algoritmům, aby diktovaly váš prožitek!

Čím více na sítích automaticky scrollujeme a konzumujeme „náhodný obsah“ (který je nám ve skutečnosti generován na míru), tím více jsme kořistí tvůrců algoritmů, kteří na nás chtějí co nejvíce vydělat.  

Klíčem je proto řídit svou energii, pozornost, čas a účel.  

O striktním časovém omezení už řeč byla. Dandapani doporučuje také položit si otázku: „Dává mi to, co sleduji, energii, nebo mi to energii bere?“ 

Pokud jste se přistihli při tom, že často berete telefon do ruky bezmyšlenkovitě, pak je na místě nahradit to novým, vědomějším přístupem: „Nechť je každá interakce vedena účelem. Než zvednete telefon, rozhodněte se, čemu přesně se budete věnovat (Dandapani, 2023: 235).“ 

S tím souvisí i praxe zvyšování pevné vůle: Když dostanete nutkání zvednout telefon, použijte právě sílu vůle a vraťte se uvědoměle k původní činnosti. 

Když na internetu zrovna nepodnikáte, tak doporučuji sám se sebe zeptat: „Proč vlastně na sítě chodím?“ Je fajn být v kontaktu s lidmi ze své minulosti (spolužáci, bývalí spolupracovníci) a klidně i někoho inspirativního cíleně sledovat. Na úplně jiný článek by už bylo, jestli když si naopak vytáhneme telefon například v MHD nebo v čekárně, jestli to není spíše tak trochu o naší nudě, roztěkanosti, někdy i sociální úzkosti a vyhýbání se přítomnému okamžiku.

Kroč ke svobodě č. 2: Dovolte si být co nejvíce off-line 

Miluji režim letadlo. Vypnout si úplně telefon. 

Zejména při soustředěné práci je to nutnost. A zároveň i při vědomé dovolené nebo čase v přírodě by to měl být základ. I tady je to o vnitřní motivaci a vnitřním záměru: „Jsem na dovolené kvůli odpočinku a tomu, abych úplně vypnul, nebo, abych se chlubil fotkami na sociálních sítích?“   

Je na každém, jak si nastaví své hranice. Tim Ferriss ve své legendární knize Čtyřhodinový pracovní týden už před mnoha lety napsal, že například na mailu je pro své klienty k dispozici jednu hodinu týdně

Líbí se mi i doporučení kolegy psychologa Ondřeje Pečeného, který v Deníku.cz říká: „Používejte i alternativní (analogové) zdroje – autoatlasy, plány měst, knihy a podobně.“ Jak jsem již psal, technologie tu s námi jsou a jejich význam bude ještě růst, to ale neznamená, že nad námi mají mít úplnou moc. Ačkoliv sám tu a tam zabrousím, kromě Facebooku, i na Instagram, YouTube nebo TikTok, dávám v běžném životě přednost tištěným knihám, placení klasickými penězi v hotovosti a ptaní se na cestu domorodců, nikoliv Googlu. 

Abych to shrnul, tak pokud:

a) nám čas trávený na sociálních sítích nepřináší zisk (při vlastním podnikání) 

b) nejdeme si cíleně pro nějakou informaci nebo vědomě pro nějaký jiný zábavný či inspirativní obsah, 

tak vůbec nedává smysl se na internet připojovat. Život smrštěný do několikahodinového prohlížení displeje každý den, to je podle mě smutný život. Obzvlášť, když potenciálně mnohem větší radost, krása a naplnění existují mimo digitální svět. 

TIP Celostní medicíny: Pokud by vás zajímaly fyzikální účinky mobilních telefonů z vědeckého hlediska, máme tu již starší (ale velmi obsáhlý a odborný) článek Vliv mobilních telefonů na lidské zdraví z pohledu vědy.

Jiří Hamerský 

Použitá a doporučená literatura: Dandapani (2023): Moc soustředěné pozornosti. Nakladatelství JOTA.