Mluvte se svým tělem

cm meditujici zena

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Nikdo nás neučil komunikaci se svým tělem (ani mě). Své články obvykle píši o věcech mnou prověřených či vyzkoušených – dnes se však tématu potřebuji sám přiučit. Proto jsem si na pomoc přizval člověka, který se rozvoji vnímavosti k vlastnímu tělu sám věnuje – Mgr. Jindřišku Kohoutkovou, dokončující doktorské studium na Fakultě sportovních studií v Brně. Našim společníkem bude také již poněkolikáté kniha Harmonie těla a mysli od indického mistra Osha.

Navažte se svým tělem kontakt

Jindřišky Kohoutkové, jsem zeptal, jak to tedy udělat – jak se svým tělem navázat kontakt. Tady je její odpověď:

Přes pocity a respektování toho, co cítíš. Je to trénink, ve kterém jde o to, nepřehlížet vlastní pocity. Více naslouchat a vnímat. Jsme totiž zahlceni informacemi z venku.

Proto je dobré sednout si do ticha a sám sebe se zeptat: „Co teď cítím?“ A postupně to trénovat.

Jsme zahlceni jinými informacemi a signály vlastního těla neslyšíme. Je to o naší pozornosti a rozhodnutí být se svým tělem v kontaktu.

A pak už jen krok po kroku vnímat a respektovat, co nám tělo říká. Impulsy pak budou čitelnější.“

Osho: „Hlavní je pohoda!“

Podle Osha, jakmile jednou začneme komunikovat se svým tělem, je hned všechno snazší. Je zbytečné s tělem bojovat – nechá se samo přesvědčit.

Komunikovat s tělem může ze začátku vypadat trochu absurdně, ale dokáže to zázraky: Kdybyste naslouchali svému tělu, zmizelo by devadesát devět procent vašich problémů a to jedno procento by byly jen náhodné výjimky, nikoliv skutečné problémy“ (2011: 22).

Osho říká, že od malička jsme vedeni tak, abychom tělu nevěnovali pozornost. Po dětech chceme, ať jsou zticha, narušujeme skrze mysl jejich přirozený rytmus. Cesta k harmonii spočívá v návratu k tělu a proniknutí za mysl: „Jakmile proniknete hlouběji do těla, naleznete v té hloubce svou duši,“ píše Osho (2011: 23).

Tělo je miniaturní vesmír

Tělo je zázrak.

To, že každá buňka žije vlastním životem a všechny buňky jsou navzájem fascinujícím způsobem propojeny, je neuvěřitelné, skoro až nemožné a nepochopitelné.

Tělo je náš přítel. Kniha, na jejichž stránkách je možné číst a poznávat tajemství života:

„Pronikněte do těla a poznávejte jeho tajemství. Tam se nacházejí vaše kořeny. Tělo je vaše země; jste v něm zakořeněni. (…) Tělo podporuje všechno, co děláte. Milujete tělo a tělo vás podporuje. Nenávidíte tělo a tělo vás podporuje,“ říká Osho. „V soucítění, v lásce, ve zlosti – při všem, co děláte, vás neustále podporuje. Jste zakořeněni v těle; tělo vás vyživuje. A podporuje vás i ve chvíli, kdy si uvědomíte, kdo jste.“ (2011: 24).

A tak se nechme Oshem inspirovat a o své tělo se dobře starejme: Milujme své tělo, neodmítejme ho a s láskou o něj pečujme. Tělo se nám pak samo otevře…

Celková nabídka knih o osobním rozvoji.

Literatura:

Osho (2011): Harmonie těla a mysli. Pavel Dobrovský-Beta: Praha.