Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Teplomilka asimetrická, tedy asi metr vysoká, asi metr široká. Mohutný trs ale nenecháváme vyrůstat až tak moc a zavčas, tedy před květem, za sucha a v levé, tedy sociální, poledne, požneme. V pravé poledne ne, protože to je western s perfektní muzikou (Buď pořád se mnou, lásko sladká, ten slib ti nevrátím. Až prach se zvedne po šarvátkách, mé bude tvým…), a my jsme rozloženi spíše na východě. Tedy přesněji – … se teprve rozkládáme… většinou… i když podle obecné odorizace soudě, vnímáno spíše na záchodě. Neberte si to osobně, ale u nás to smrdí korunou už od státního rozpočtu v neskutečných deficitech, natož v domácích účtech plebejců. Ne tak ale meduňka, která voní natolik příjemně a všem, že by se hodila i do znaku středolevé politické strany a vzhledem k sedativním účinkům meduňky tedy dosti umírněné.
Meduňka se sežíná zhruba 10 cm nad zemí, když narostla do 30-40 cm, aby měla po holení z čeho obrazit. Další požnutí čiň též vždy o několik cm výše, abyste nesušili stařinu, protože ta již moc silicemi, hlavními to účinnými a vonnými substancemi, neoplývá. Sklizeň vychází asi 3 x za rok. Meduňka je trvalka a po několika letech na jednom stanovišti většinou vymrzá, takže je vhodné obrok ob dva s osvědčenějším trsem popojít na další záhon.
Jak jste určitě pochopili, tak meduňka se výhradně pěstuje a to na lehčí chráněné půdě s dostatkem slunce. Čím víc slunce, tím víc silice. Jemná a příjemná vůně ze záhonu meduňky se sušením vytrácí, i když se suší do 35° C, kvůli příliš snadno se odpařující vonné silici. Pro toto i pro snadné zapaření, černání nebo reznutí je vhodnější ji sušit zavěšenu v trsech ve stínu a po nasušení ji rychle ukrýt do neprodyšných obalů, například okurkových sklenic, a bez drcení jí tam pěstí nacpat co nejvíce, což snadné drolení a křehkost dobře nasušené drogy docela dobře umožní. Vzhledem k tomu, že v listu je silic více, doporučuji listy sdrhnout a použít na čaj a zbytek nati do koupelí tlumících bolesti hlavy a do kosmetických přípravků na mastnou pleť.
Pro skladování v žocích bych tyto profoukl potravinářským dusíkem a také neprodyšně uzavřel. Po vyjmutí, prodlení a nadrcení sice velice voní vzduch ve výrobně a skladu, ale do čaje silic zbývá jen malý zlomek, takže zákazník si vaří čaj jen ze zbytků. Nicméně i to stačí pro jakýsi efekt a meduňkový pocit. Nejšetrnější sušení je v ledničce, ale to většinou nejde dělat ve velkém (a to ani ve velké lednici… leda v hodně moc velké…).
Meduňku do osvěžujících nápojů lze doporučit i čerstvou, anebo její lihovodní extrakt či macerát v čisté lihovině značky například vodka, na Moravě samozřejmě slivovice. Ostatně známé Karmelitské kapky jsou právě podobným macerátem spolu s kořenem anděliky a dalšími ingrediencemi. Po měsíci extrahování si je můžete kapat do nápoje pro zklidnění mysli. Ovšem ne před televizí (všude samé mrtvoly, sex, krev, reklamy a ve zprávách výhradně neštěstí, šoky, politické názory a jiné jobovky), protože to byste skončili v nejlepším případě na záchytce nebo otravou. To vlastně skoro vždycky, protože zde jsme v centru komplexních otrav, trošičku jako odpadková jáma EU na všech úrovních, včetně duchovní… Vzhledem k poněkud imprdelizovanému výskytu člověka ve zdejší usurpované krajině by byla asi účinnější nervově velkorážní kombinace s kozlíkem, nevyčpělým chmelem a mařinkou. Případně zatlumit celého sebe včetně mozku a jater třezalkou.
Mírný obsah tříslovin a polyfenolových kyselin má významný antibakteriální vliv na mikrobiální mikroflóru v trávicím traktu. V tomto případě se spařuje meduňka déle, nejméně 20 minut, a tak bohužel přichází o silice i o jejich uklidňující efekt. Pro tento účel tlumící plynatost z nadměrné činnosti střevních kvasinek nebo tamní mírné záněty je použitelná i starší meduňka s nízkým obsahem silic, tedy ta, kterou obvykle seženeme v obchodní síti a z té zvláště ta v nálevových sáčcích již obvykle dokonale vyčpělá.
Hlavní vlastností meduňky je ale její schopnost tlumit podráždění, nervozitu, předrážděnost, protivnost, nenáladu a z neurotických potíží kdejakou. Používá se i při nespavosti, psychonapětí a psychovypětí, stresu, návštěvě kontrolních orgánů, kontaktu s blbcem a tak podobně. Při návštěvě úřadu, komunikaci s byrokratem, příslušníkem nebo velkorážní tchýní klasické nátury, doporučuji výše uvedený extrakt. Také k telebedně proti televiznímu stresu. Není-li vám to dost, uvědomte si, že stresové hormony nadledvinek, kterých asi máte v tuto chvíli plné tělo a hlavně mozek, z metabolizujete nejméně šestihodinovým spánkem nebo třičtvrtěhodinovým během. Budete-li mít v ruce bič a před sebou stresora, postačí určitě i půlhodinový běh. Uteče-li vám stresor, bude potřebovat po vydýchání čaj z meduňky on.
Připraví si ho přelitím lžíce sušené meduňky vroucí vodou a desetiminutovým záparem pod pokličkou vodnického hrnečku (místní vodníci navrhli kdysi dávno před dávnými časy dyzajn keramiky vhodné pro přechovávání dušiček utopenců, který je ideální i pro spařování siličnatých a vonných bylinek, například právě meduňky).
Meduňka je mimořádně laskavá kytka vhodná i pro těhotné a kojící osoby, zvláště ženy. A že ony potřebují něco na uklidnění, o tom není pochyb. A když je ženská klidná, vydrží víc než několik chlapů. Proto když si chlap takovou ochotnou do nepohody ochočí, tak si ji hned okroužkuje za jejího nadšeného souhlasu a na ničehož zlého netuše ani v předtuše.
Meduňka se využívá při trávicích kolikách, plynatosti, potížích se žlučovody, žaludečních chorobách, nechutenství, bušení srdce, zrychleném tepu, při bolestivém menzes, při různých bolestech v břiše, pánvi a v klimakteriu. Má se-dativní účinek na všeliké neurózy, neurastenie, hysterie, nervovou přecitlivělost, melancholie, plačtivost a deprese (odborně podtlak, ale ještě ne vakuum (… krom mozku…)), komprese (přetlak, napětí, vzápětí vypětí), epilepsie a migrény (extrahováno většinou ve víně), mdloby (ve slivovici pro milé a laskavé, ve čpavku pro satórie) ap. Posiluje dech při chřipce, nachlazení, a když vám voní z úst zápach, podporuje kojení, zlepšuje krevní oběh. V obkladech se meduňka využívala na revma, pohmožděniny, krevní podlitiny, otoky a v lihovodním roztoku i na zánětlivá a tuhnoucí prsa matek, krk při angínách a zánětech v nosohltanu i jinde.
Odvar se používal také do koupelí za účelem nabytí mimořádné svěžesti, kterou podle mého výrazně akceleruje její vyšší cena. Běžná je i kosmetika s obsahem extraktu z meduňky nebo její chemickou velmi vonnou náhradou. Zajímavé je, že lihovodní extrakty jsou zřejmě účinnější než spařovaný čaj, takže „klídek“ a „na zdraví“… A když potřebujete mít nějaký plevel na zahrádce, rozhodně doporučuji meduňku – stačí jedna rostlinka a zahrada je její… i tak trochu vaše…