Maytenus macrocarpa

cm bylinky hmozdyr 1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Maytenus macrocarpa, česky mayten velkoplodý, patří do rodu Maytenus. Je rozšířen zejména v oblasti Jižní Ameriky, zejména v Kolumbii, Peru nebo Ekvádoru. Obyvatelé těchto zemí pro něj mají řadu názvů, nejvíce se uvádí název chuchuhuasi. Je to strom dorůstající až výšky třiceti metrů. Má velmi tvrdou, červenohnědou kůru. Oválné a hladké listy jsou dlouhé až třicet centimetrů. Jeho květy jsou bílé a malé. Jako rostlinná droga se zpracovává kůra stromu. Dnes se dováží i do Evropy.

Z obsažených látek je možno uvést alkaloidy, triterpenoidy, katechiny, organické kyseliny, saponiny a další. Má řadu uváděných příznivých účinků na lidské zdraví. V jihoamerické tradiční medicíně se užívá při kloubních potížích (artróza, artritida, revma), na posílení imunity či při některých neurologických onemocněních (odborníci zvažují jeho využití jako doplněk léčby Parkinsonovy nemoci). Již dlouhodobě se používá při bolestech zad – právě domorodý název lze volně přeložit jako “chvějící se záda”. Vzhledem k obsaženým látkám (například epigallkatechiny) má i protizánětlivé působení, což se dá právě například využít i při již zmíněných zánětech kloubů (artritida).

Alkaloidy obsažené v kůře dokáží podle výsledků odborných studií snížit tvorbu enzymu proteinkinázy, který stojí za vznikem či zhoršením nemocí, jako je astma, atritida, kardiovaskulární onemocnění a další. Tyto alkaloidy mohou být také využity při boji proti nádorovým onemocněním. Kůra z maytenu se také podle tradiční místní medicíny využívá na podporu imunity, pro úpravu nepravidelného menstruačního cyklu, tlumení bolesti, na posílení nervového systému či jako tonikum. Připravuje se z něho odvar lahodné chuti, který je vhodný i pro celodenní pití zejména při chřipkách a nachlazeních.

Jako zajímavost lze uvést, že v oblastech, odkud pochází, je oblíben místními obyvateli jako afrodisiakum. Mohou ho užívat na podporu libida jak muži, tak ženy. Tato rostlinná droga není vhodná pro děti, těhotné a kojící ženy.