Máte tlak krve normální?

tlak e1589911454157

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

To je otázka, která patří mezi základní otázky, které klade lékař pacientovi při jakémkoli zdravotním problému. A častá odpověď zní: Mám tlak normální. / Nevím o tom, že bych měl tlak vyšší. Podle statistik ví o svém vysokém tlaku zhruba každý pátý člověk.

 

Plíživá nemoc

Vysoký tlak patří mezi tzv. plíživé nemoci, které se po určitém čase projeví například infarktem či mozkovou příhodou. Dlouhodobě působící vysoký tlak se podílí také na nemocech ledvin a očí. Náš systém má zavedeny pravidelné preventivní prohlídky, kde je TK automaticky měřen, v každé lékárně je možnost si tlak změřit a také v jiných institucích, dnes není problém si i domácnost vybavit některým z přístrojů na měření tlaku krve. A přesto mnozí nevědí o svém vysokém tlaku; na pravidelné prohlídky nechodí, protože se necítí nemocní nebo protože na prohlídku nemají čas.

 

Rizikové faktory

Zjištěný vysoký tlak má být prvním signálem k tomu, aby si dotyčný provedl rozbor vlastní životní situace, protože je jasné, že u něj existují rizikové faktory, které vyhovují nemoci, a situace se nezlepší, dokud ony faktory budou působit stále. Podle mnohých studií chybí pravidelný pohyb. Je tím míněna např. půlhodinová procházka poté, co dvě hodiny sedíte v zaměstnání, u počítače a podobně. Podstatný, často klíčový faktor se týká stavu, kdy se dotyčný necítí uvolněný. Jeho život je plný potřeb: potřebuje něco stihnout, všude musí být přítomen, to či ono mu chybí a potřebuje to sehnat… Jeho tělo při stresové situaci uvolňuje hormony, které zvyšují činnost srdce, zužují cévy, tělo je připraveno k výkonu, rychlé reakci. Na tom by nebylo nic špatného, ale po takové akci má přijít zklidnění a odpočinek. A to se, žel, neděje.

Velkou roli v tomto procesu sehrávají receptory, jejichž pomocí je zprostředkována biochemická reakce. Receptor kontaktují specifické molekuly, jako neurotransmitery i uvedené stresové hormony. Příkladně tu zmíním beta-receptory. Teorie mechanizmu receptorů je již řadu let známá a lékaři ji využívají v léčbě vysokého tlaku pomocí léku zvaného beta blokátor, jehož úkolem je příslušný receptor zablokovat. Tím zpomalí srdeční akci, sníží namáhání srdeční svaloviny a spotřebu kyslíku srdečním svalem. V konečném důsledku svým účinkem sníží krevní tlak. Dojde ke zmírnění následku, příslušný receptor byl zablokován, aby na něj nemohl působit stresový hormon. Nebyla ovšem řešena skutečná podstata problému = působení stresu.

Při rozboru najdete, že jste neměli dovolenou již řadu let. Křesťané vědí, že sedmý den (původního) týdne je třeba věnovat odpočinku. Uvolnění je prospěšné, pomůže vám udržet tlak krve pod kontrolou.

 

Jakou roli sehrává sodík a draslík ve stravě

Strava bohatá na draslík je důležitou součástí každého programu snižování krevního tlaku, podporuje vylučování, a tím pomáhá vyplavit nejen škodliviny, ale i přebytečný sodík. (Sodík totiž působí na zúžení cév, čímž tlak zvyšuje.) Pomohou banány, pomerančová šťáva, sušené meruňky, rajčata, švestky a rozinky, brambory, sladké brambory, fazole, hrášek.

Náš národ (a národy střední Evropy) hodně solí. Podle WHO potřebujete denně 5 gramů kuchyňské soli. Některé průzkumy však ukazují, že se naše spotřeba pohybuje v rozmezí 10-17 g soli denně… Spousta soli se totiž skrývá v potravinách, kde by ji člověk ani nečekal, např. ve sladkých sušenkách. Nezbývá než číst etikety na potravinách. Během vaření je také dobré sůl vyměnit za jiná ochucovadla, třeba byliny, koření.

Téměř 70 % dospělých lidí má zvýšenou hladinu cholesterolu, která je dalším velkým rizikovým faktorem pro rozvoj vysokého tlaku. I zde vědci zkoumali, kolik lidí zná svou hladinu cholesterolu, a zjistili, že jen 22 % vyšetřovaných mužů a 23 % žen vědělo, že mají zvýšenou hladinu cholesterolu.

Hlavními rizikovými faktory jsou přejídání a jídelníček s vysokým obsahem živočišných tuků.

Je na každém, zda dokáže uvedená rizika snížit nebo podstatně eliminovat, a tím se vyhnout následkům. Ve své podstatě je to hra o život.