Máte problémy s pocením, návaly horka, poruchy spánku, psychické rozlady? – gynekolog radí

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V ordinaci ženského lékaře tvoří velké procento ženy ve věku 40 – 60 let, které přicházejí s různými potížemi. Toto období se vyznačuje obzvláště tím, že začínají menstruační poruchy a s tím související mnohoznačné potíže vycházející z různých orgánů. Velmi často si pacientka myslí, že s hormonální poruchou nemají souvislosti. Opak je však pravdou. Nechuť k pohlavnímu životu, podrážděnost, náladovost, nespavost a poruchy spánku či psychické rozklady vedou ženu na jiná odborná vyšetření. Známější jsou však změny prokrvení kůže, zarudnutí obzvláště obličeje a krku v nejméně vhodnou dobu a nezávisle na vůli. Noční horka a návaly, bušení srdce, ale také nepříjemné pálení v oblasti genitálu a pocit sucha při snaze o pohlavní styk. Tyto a mnohé další potíže ženu nepříjemně invalidizují.

V dnešní době není nutno strádat a díky sdělovacím prostředkům je nepatrné procento žen, které by nevěděly, že existuje hormonální terapie, která tyto stavy umí zmírnit. Velkým rizikem je také při úbytku estrogenů nebezpečí odvápnění kostry, jehož negativní důsledky vidíme na četných a nepříjemných zlomeninách v oblasti končetin i páteře. Přesto existuje mnoho žen, které mají pro hormonální terapii kontraindikaci a nebo ji prostě nechtějí užívat. Přetrvává obava z nadváhy a jiných negativních účinků hormonů na organismus.

Tato skupina žen vyhledává alternativní řešení. Jsem velmi vděčná tomu, že jsou na našem trhu četné potravinové doplňky, kterými ženy mohou odstranit podstatnou část potíží.  Jejich složení ze včelích produktů a rostlinných extraktů (fytoestrogenů) zaručuje úspěch v odstranění uváděných obtíží. Nejen, že chrání před nepříjemnými stavy psychickými, odstraňují návaly horka a potů, ale také upravují spánek. Je možné je také přidat k již zavedené hormonální terapii. Pokud žena tento potravinový doplněk bere samostatně, pak není ani na závadu, pokud jej některý den náhodou zapomene užívat. Navíc je prokázáno, že nezvyšuje sliznici v děloze, a proto nevyvolává krvácení. Chrání též prsní žlázový parenchym.

U pacientek, které některých z preparátů nasadily, pak zůstává snaha o pokračování pro evidentní ústup potíží. Není zanedbatelná ani cenová přístupnost oproti dovozovým preparátům. Je mnoho studií, které informují, že se ve vyspělých zemích Evropy i USA stále více využívá alternativní terapie. O zemích východu a amerického kontinentu je toto známo a můžeme tvrdit, že řešení zdravotních problémů přírodními zdroji znaly tyto národy dávno před námi.