Mandlový olej ze semen mandloně – pomocník pro (nejen) krásnou kůži

cm mandlovyolej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Mandlový olej je jednou ze složek, se kterou se můžeme setkat u přípravků z oblasti přírodní kosmetiky. Získává se se získává lisováním zralých semen mandloně obecné. Mandloň obecná je subtropická dřevina s bílým až lehce růžovými květy, která dorůstá výšky až osm metrů. Pochází původem z Číny, odkud se rozšířila do Sýrie, Egypta nebo tehdejší Persie (dnešní Írán).  Velmi si ho oblíbili také staří Řekové a Římané. Je tmavě žlutý a má jemnou oříškovou chuť a charakteristickou vůni.

Obsahuje vitaminy A, E, minerály křemík, zinek, hořčík, draslík, sodík, vápník, mangan, železo, chrom, fosfor, selen a lecitin. Dále kyselinu olejovou, linolovou, palmitovou a kristovou, sacharózu a asparagin. Má jemnou oříškovou chuť a charakteristickou vůni (používá se v kuchyni).

Mandle jako plody mandloně se dělí na sladké a hořké. Sladké se běžně konzumují, tzv. hořké by se zásadně neměly konzumovat, lze se jimi i otrávit.

Mandlový olej patří k nejpoužívanějším olejům při aroma-terapeutických masážích a je důležitou složkou kvalitních masážních a tělových olejů. Je vhodným základem pro přípravu regeneračních krému, olejů a masážních přípravků. Jeho odborný název je Prunus amygdalus dulcis Oil. Obvykle se vyrábí lisováním za studena.

Mandlový olej

Jaké je jsou možnosti jeho použití v přírodní kosmetice?

Mandlový olej je složením v určitém slova smyslu lidské pokožce. Je vhodný na suchou a podrážděnou pokožku. Nicméně dá se použít i na jiné typy pleti včetně dětské pleti. Například je složkou přípravků, které se používají při podráždění dětské kůže při nošení plenek (tzv. plenková dermatitida). Je to proto, že se rychle vstřebává, na pokožce nezanechává pocit mastnoty, neucpává póry a nezpůsobuje alergické reakce.

Mandlový olej se také používá pro masáž obličeje nebo na odličování. V kosmetice se dá použít i místo tělového mléka, kdy se malé množství vetře do je ještě vlhké pokožky. Chrání také pokožku před negativními přírodními jevy (vítr nebo chlad) na podzim nebo v zimě. Jeho pravidelné používání zabraňuje vysušování pokožky a tvorbě prasklin.

  • Mandlový olej můžeme rovněž použít k výrobě domácího pleťového peelingu.
  • V těhotenství se jím mohou masírovat citlivé partie ženského těla, aby se tak předešlo tvorbě strií.
  • Nachází uplatnění i v péči o pokožku rukou a nehty, které hydratuje a posiluje. Rovněž se dá použít jako zábal pro udržení krásných a zdravých vlasů. Zábaly jsou vhodné zejména na suché, krabaté a kudrnaté vlasy. Mandlový olej vlasy takto uhlazuje a dodává jim lesk.
  • Je užitečný i při ošetřování hrubé kůže a popálenin, zlepšuje akné a ekzémy. Velmi dobře regeneruje pokožku spálenou slunečním zářením.

V některých přípravcích se kombinuje s bambuckým máslem. Bambucké máslo s mandlovým olejem, vyživuje, hydratuje a ošetřuje pokožku celého těla, příznivě působí na alergie, štípnutí hmyzem, spáleniny od sluníčka, omrzliny, nebo také zlepšuje stav popraskaných pat i rukou. Rovněž se přidává i do přírodních tekutých mýdel.