Makový olej

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Makový olej je v současnosti poměrně novinka v oblasti zdravé výživy, ale je dobré o něm vědět, protože obsahuje řadu zajímavých a užitečných přírodních látek.  Má slabou (až vůbec žádnou) vůni a příjemně chutná. Výhodné také je, že žlukne pomaleji než jiné oleje.

Jeho zdrojem je známý mák setý (Papaver somniferum), který patří do čeledi makovitých (Papaveraceae). U nás je tato rostlina běžně pěstována jako zdroj máku pro potravinářské účely. Ovšem naproti tomu je ve většině zemí jeho pěstování zakázáno, protože z nezralých makovic se získává bílé mléko coby zdroj surového opia.

Ale zase se vrátíme k oleji. Semena máku obsahují velké množství oleje. Olej se dá využít pro potravinářské účely i v jiných oblastech (zvláčňováni kůže, výroba barev, mýdel nebo laků).

Olej obsahuje celou řadu důležitých přírodních látek. Z nich je možné zmínit vitamín E, vitamín B1 (thiamin), vitamín B12 (cyanocobalamin), vitamin D, železo, hořčík, draslík, fosfor nebo vápník. Obsahuje také nenasycené mastné kyseliny (kyselina olejová, kyselina linolová).

Vitamin E má výrazné antioxidativní vlastnosti, což znamená, že zabraňuje vzniku toxických oxidačních produktů a volných kyslíkových radikálů, které působí negativně na organismus. Krev obsahuje zvláštní nosiče pro látky typu cholesterolu a mastných kyselin, které jsou označovány jako lipoproteiny. Jeden z nich, LDL, zvyšuje riziko arteriosklerózy, pokud je oxidován volnými radikály. Vitamín E pravděpodobně snižuje riziko kardiovaskulárních nemocí především vzhledem k tomu, že chrání LDL proti oxidaci. Dále posiluje tímto účinkem rovněž imunitní systém.

Thiamin (vitamin B1) je důležitý pro náš organismus, pro činnost některých enzymů, hraje roli při štěpení cukrů a škrobů (štěpením těchto látek vzniká energie, kterou potřebujeme), je významný pro normální činnost svalů, nervového systému a srdce.

Cyanokobalamin (vitamin B12) má řadu biologických funkcí – hraje důležitou úlohu v krvetvorbě, je nezbytný pro vývoj centrální nervové soustavy v dětském věku, podílí se na tvorbě nukleových kyselin a podobně.

Železo je nezbytnou součástí hemoglobinu, složky červených krvinek přenášející kyslík k buňkám. Rovněž je částí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly, a dále je součástí celé řady enzymů a imunitního systému. Tím, že železo pomáhá rozdělovat kyslík krví a ve svalech, zásobuje také celé tělo energií.

Hořčík hraje důležitou roli v řádově stovkách nejrůznějších reakcí v metabolismu lidského těla. Je součástí mnoha enzymů podílejících se na metabolismu energie, syntézy proteinů a DNA. Proto lze v tomto článku zmínit jenom ty nejdůležitější. Jeho dostatečné množství je třeba, aby správně fungovaly svaly a nervový systém. Pomáhá zmírňovat nervozitu a podrážděnost. Je důležitý pro uvolňování energie z glukózy, ale také pro dobrou stavbu kostí. Hraje důležitou roli v udržování optimálního stavu kardiovaskulárního (reguluje srdeční činnost a rozšiřuje srdeční cévy) a imunitního systému. U žen pomáhá zmírňovat zdravotní potíže související s premenstruačním syndromem. Přispívá ke zdravému stavu zubů. V neposlední řadě se také podílí na regulaci hladiny cholesterolu v krvi.

Vápník a vitamin D jsou složky nutné pro zdravé a silné kosti, a to u dětí a dospívající mládeže. Vápník je také ovšem důležitý v prevenci rozvoje osteoporózy. Je nutné ho užívat současně s vitaminem D, protože vitamin D je důležitý pro vstřebání vápníku z potravy, případně léčivých přípravků nebo doplňků stravy. Dále je velmi důležitý pro svaly a svalovou koordinaci, tím navíc snižuje riziko pádů a zlomeniny kostí. To vše je velmi důležité právě při prevenci.

Co lze tedy souhrnně o makovém oleji říci?

Je vhodný pro prevenci osteoporózy. Díky obsahu železa je vhodným doplňkem stravy u anemiků. Obsažený hořčík pomáhá ke zmírnění svalových křečí a celkově zklidňuje psychiku. Rovněž také přispívá k celkovému posílení imunity.

Makový olej se také ale využívá v kosmetice. Je vhodný pro suchou, citlivou a dokonce i dětskou pokožku. Vyživuje a chrání pokožku, obnovuje ji, zanechává ji hebkou a vláčnou (to je dáno tím, že zlepšuje její hydrataci). Je vhodný i pro suchý typ pleti, která často praská, stejně tak se dá použít v případě ekzémů nebo zánětů. Dá se používat k masážím.

A samozřejmě na konec je důležité zmínit, že makový olej najde uplatnění při přípravě sladkých a slaných pokrmů studené kuchyně.