Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Naše ledviny, rezervoár síly, kterou do života získáváme v okamžiku zrození dárkem. Zdroj nabyté energie, kterou můžeme v průběhu života posílit, ale také, ledabyle rozfoukat, to, když ledvinám nevytváříme podmínky, které jsou pro ně doslova klíčové.
Když v sobě živíme nízké emoce, jako je vztek, závist, strach, ze kterých se nedokážeme vymanit, nevidíme v nich zdroj pozdější, nekonečné síly, kterou, když se obestřeme, vyskočíme až na samý vrchol vytoužené hory. Možná nyní procházíte velmi těžkým obdobím, zkuste však vztek pozorovat a pochopit, zkuste jej transformovat v hrstku lepších zítřků, zkuste pochopit, kam vás může přivést. A závist? Zkusme svůj život dostat do takových míst, kde již pro závist nebude místa. Vždyť spíše, než aby dávala, mnohonásobně nám bere. Namísto toho se sami snažme. Krásný život nepadá do klína, ten krásný život, ve kterém poběžíme s větrem o závod, o ten se přeci člověk musí zasloužit. Zmíním-li ještě strach, který je zcela potřebný a přirozený, zkusme i ten využít ve svůj největší prospěch. Jak? Přeměňme jej na lásku, protože tam, kde je láska, nezbývá již tolik místa, abychom se báli.
A když pak zapracujeme na svém vnitřním světě, zkusme se též prohřívat, neboť ledviny milují blahodárné teplo. V zimě jim udělají dobře vlněné svetry, péče a sebeláska, do které tělo bez podmínek zabalíme. Jednou jsem slyšela, že největší dar, který člověk člověku může dát, je obyčejné vítané, lidské teplo. A pokud je to skutečně pravda, tak právě v teple ledviny zesílí.
Mysleme též na stravu, která je plná draslíku, křemíku, léčivého kvercetinu. Neboť jsem však o stravě psala již mnohokrát, nyní vás odkážu na jeden z mých posledních „ledvinových“ článků Jak povzbudit naše ledviny – CelostniMedicina.cz, abych se s vámi vydala k bylinám. O těch jsem totiž ještě v souvislosti s ledvinami nepsala. A protože sama leden vnímám jako první otevřená vrátka k jaru, zkusme si společně vytipovat několik jarních, ale i letních či pozdně letních bylin, které si v průběhu roku nasbíráme, zařadíme, to, aby náš vnitřní motor v podobě všech glomerulů a nefronů fungoval správně ještě mnoho krásných a naplněných let. Nyní však vyjdeme společně na louku, kde rostou byliny, jenž ledvinám zalahodí.
Obyčejná kopřiva dvoudomá
Roste vám u domu, že? Hojně vás doprovází při vašich toulkách, ať už při okrajích cest, v hlubokých lesích, u rybníků, na úpatí hor. Kopřiva je nezdolná a velmi častá. Někdy si říkám, že ji tu všemohoucí rozesel v nezměrném množství, protože každý z nás občas potřebuje léčit.
Kopřiva je bylinkou vysoce čistící, čímž ledvinám zaručeně pomůže. Rovněž nás odvodní, trápí-li nás otoky, zde pak kopřivu zkombinujme s březovým listím, přidat můžeme také čerstvou sedmikrásku, klidně i popenec, poznáme-li jej. Takový nálev nás celkově pročistí, také vlije energii do žil. Osobně si hned z kraje jara, to, když se na svět tlačí první nesmělé špičky kopřivy, uvařím silný, povzbuzující nálev. A ten pak piju zhruba 14 dní, následně učiním pauzu, protože kopřiva je vskutku silnou léčivkou, a mimo to pak na svět vykukují další léčivky, kterými po kopřivě ráda vezmu za vděk.
Kopřivu též zařaďme, budeme-li se na sklonku zimy cítit nesmírně unavení. Pro svůj silný, omlazující efekt nás určitě, alespoň částečně, postaví zpět na nohy. Máme-li naopak ekzém, vyhledejme mast v kombinaci kopřivy a přesličky rolní, takové mazání nám pro změnu pomůže uklidnit podrážděnou pokožku.
Bříza bělokorá
Latinsky vznešeně Betula pendula. Myslím, že kdybych měla zvolit jednu jedinou bylinku, kterou bych pak mohla během roku popíjet, bude to právě čistící bříza. Nějak jsem k ní přirostla a již spolu dlouho kráčíme světem. List břízy se vyznačuje silným močopudným účinkem, čímž rovněž pomůže oslabeným ledvinám. Tím, že nás čistí, zbavuje tělo nejrůznějších zárodků, které by časem mohly přejít v nemoc. A protože se stav ledvin zračí též ve vlasech, při pití březového nálevu vaše vlasy jisto jistě zkrásní, přestanou padat, naplní se leskem, pouze však tehdy, netrápí-li tělo vícero neduhů. Protože i taková hypofunkce štítné žlázy dokáže vlasy uvolnit z kořínků. Březový nálev zařaďte i tehdy, pokud vás trápí nepříjemná vodnatelnost. Tím, že je list silně močopudný, byste se brzy měli zbavit nepříjemných otoků. Sama si list přidávám do jakéhokoli čaje, při častém použití, s vhodnými pohybovými technikami, stravou a třeba i se zapojením speciálních masáží, se můžete zbavit dokonce i celulitidy.
Na jaře pak doporučuji ledviny povzbudit pitím březové mízy, která je lahodná a podobně, jako list, i ona dokáže pomoci ledvinám. Zvláště, trápí-li nás jejich snížená funkce. Míza vypomůže také s vyšší hladinou cholesterolu, podpoří játra, mírní revmatismus, zlepší stav pokožky, celkově zmlazuje. A co vám garantuji, je právě energie, které po vypití březové mízy budete mít tolik, že s ní pomalu nebudete vědět, jak naložit.
Na břízu pozor, máte-li na ni alergii, pozor též při hromadění vody v těle, které je způsobeno zhoršenou činností ledvin a srdce, pan Jiří Janča také poukazuje na slabý hemolytický vliv při nadměrném užívání březového listí ve formě nálevu.
Březový čaj na pročištění krve
- 10 g listu břízy bělokoré, 5 g natě kopřivy dvoudomé, 5 g květu bezu černého, 5 g květu trnky obecné
Bylinky smísíme, následně odebereme jednu polévkovou lžíci směsi, kterou přelijeme 250 ml vroucí vody. Louhujeme asi 15 minut. Následně přecedíme, abychom čerstvý nálev popíjeli 2 x denně, a to ráno a večer.
Svízel syřišťový
Medově vonící svízel syřišťový je léčivkou z široké rodiny svízelů. Potkáte jej častěji ve vyšších polohách, kde se mu opravdu velmi dobře daří. A mnohdy pak nezůstane u jedné solitérní bylinky. Ba právě naopak, často natrefíte na lány prorostlé voňavým svízelem. Kvete žlutě, v čaji se doporučuje kombinovat s přesličkou rolní, třeba i kopřivou. Jeho velkou předností je to, že čistí ledviny, odstraňuje záněty, brání jejich vzniku, rozpouští ledvinové kamínky, písek, platí za dobrý podpůrný prostředek při selhávání ledvin. Zde je však na místě propojit s vhodně sestavenou dietou, kterou sepíše zkušený nutriční terapeut na míru. Svízel též pomůže při nechtěném zadržování moči, v konečném důsledku nás zbavuje otoků. Bylinka pak vypíná pleť, odstraňuje její záněty, pomáhá při kožních nemocech, léčí rány.
Přeslička rolní
Tak právě přeslička je další z bylin, které vhodně pečují o naše ledviny. Již jednou zmíněný ostravský léčitel Jiří Janča řekl, že od 30. věku života bychom měli každý den vypít jeden šálek přesličkového čaje, to, abychom posílili ledviny, pročistili tělo, podpořili mozkové funkce (pití odvaru z přesličky funguje jako prevence Alzheimerovy choroby), zbavili se revmatismu, dnových záchvatů. Přeslička také zvyšuje pružnost a pevnost cév díky přítomné kyselině křemičité. Vyznačuje se hojivým, protirakovinným a močopudným účinkem. Posiluje imunitu, napomáhá plodnosti. Říká se, že byliny, které podporují ledviny, zároveň podpoří i vznik nového života.
Bylinku doporučuji provařit, alespoň 20, některé zdroje uvádějí až 30 minut, to, aby došlo k uvolnění kyseliny křemičité. Léčivku neužíváme v těhotenství, při silných otocích vzniklých nedostatečnou činností ledvin. Bylinu doporučuji užívat spíše ve směsi, samotnou spíše výjimečně. Výborným tipem může být směs svízele syřišťového, celíku zlatobýlu a přesličky rolní. Výtečnou volbou je i směs bříza bělokorá, přeslička rolní, svízel syřišťový, rdesno blešník, zlatobýl celík.
Celé naše povídání bych pak uzavřela pozdně letní bylinkou, která se nazývá celík zlatobýl. Na tu v přírodě určitě natrefíte, budete-li hledat, něco kraje ujdete, nicméně, v přírodě je tato léčivka více méně vzácná. Častěji narazíte na zlatobýl kanadský či zlatobýl obrovský. I ty lze zařadit do čajových směsí, jejich účinek však bude o něco slabší, nežli jsme zvyklí u zmíněného celíku. Ten platí za jednu z nejúčinnějších bylin na onemocnění ledvin a močových cest. Působí močopudně, dezinfekčně, podporuje látkovou výměnu, rozpouští kaménky, tlumí krvácení v trávicím ústrojí, je vynikající na ekzémy a nehojící se rány. Chcete-li svým ledvinám pomoci, zkuste si sesbírat či zakoupit celík zlatobýl u svého bylináře, lékárníka, kdekoli, kde máte důvěru. Bylinky lze pak užívat také ve formě sirupů, ale také tinktur, které se mi osobně zdají nejúčinnější.
Nechť jsou vaše ledviny plné síly, nechť jste i vy plní síly, daří se, jste zdraví, naplnění láskou, těšením se a dalšími povznášejícími emocemi, které se též podílí na zdraví našich ledvin. Krásný nový rok přeji.
Tip celostí medicíny:
Jak podpořit ledviny potravinovými doplňky?