Léčivé rostliny jako prevence nervových nemocí

cm mozek

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Látky obsažené v některých léčivých rostlinách mohou pozitivně působit při prevenci některých obávaných nemocí jako je Parkinsonova choroba nebo Alzheimerova choroba. I když se jedná o dobře známé nemoci, bylo by dobré si na začátku přiblížit, jak vzniknou a co mají za následky.


Alzheimerova choroba

Alzheimerova choroba poškozuje některé části mozku, což má za následek zhoršení kognitivních funkcí. K těmto funkcím patří myšlení, úsudek nebo paměť. Zhoršení těchto funkcí je označováno jako demence.  Při tomto stavu se již pacient není schopen o sebe postarat. Záludné na této nemoci je to, že začíná pozvolně a nenápadně. Nejprve se u nemocného začíná zhoršovat krátkodobá paměť a on se již není schopen postarat o věci v domácnosti jako dříve. Postupně má nemocný problémy s vyjadřováním, často nedokončí své myšlenky, špatně se rozhoduje a je celkově zmatený. Nutno říci, že u každého může být postup této nemoci různý. Dochází k celkové změně osobnosti pacienta, a nakonec se již vůbec nemocný nemůže o sebe postarat a je zcela odkázán na pomoc ostatních.

Problémem je, že se neví dosud přesně, co vlastně spouští tuto nemoc. Odborníci se zatím shodují v tom, že příčiny jsou nejasné a komplikované. K rizikovým faktorům patří vysoký věk, úbytek acetylcholinu (látky, která přenáší v mozku nervové vzruchy), nízké vzdělání, dědičnost nebo také otřesy či rány do hlavy (typické je to u boxerů). V současnosti se také objevila teorie, že vznik této nemoci způsobuje takzvaná inzulinová rezistence u pacientů s cukrovkou (jejich buňky v mozku nemohou přeměnit díky nedostatku inzulinu na důležité látky a energii).

Jednou z možností, jak snížit riziko vzniku této nemoci, je posilovat svoji paměť a duševní výkonnost. Máme řadu možností jak na to: můžeme luštit křížovky nebo sudoku, hrát šachy nebo se učit cizí jazyk (čím těžší, tím lepší).  Můžeme ale užívat i doplňky stravy s výtažky z léčivých rostlin, které nám mohou v tomto ohledu pomoci.

O jaké léčivé rostliny se jedná?

Známá je rostlina Brahmi (česky bakopa drobnolistá, latinsky Bacopa monieri). Je oblíbená zejména v tradiční indické medicíně, ajurvédě. Obsahuje hlavně alkaloidy a saponiny. Je podávána jako nervové tonikum, tedy jako látka, která posiluje nervový systém. Pomáhá zlepšovat paměť, zvyšovat koncentraci, ale také snižovat stres a nervové napětí.

Velmi známou léčivou rostlinou v tomto ohledu je jinan dvoulaločný (latinsky Ginkgo biloba). Díky obsaženým látkám (flavonoidní glykosidy, terpenové laktony) může rozšiřovat žíly (vazodilatační působení) a tím pozitivně působí v řadě nemocí, protože pomáhá zlepšovat průtok krve cévami. Působí pozitivně při poruchách paměti (zlepšuje zásobování mozkových buněk kyslíkem) nebo při špatném prokrvení končetin. Také pomáhá zlepšovat přívod krve ke sluchovým nervům – to může pozitivně působit při zhoršování sluchu, pokud je tímto efektem způsoben nebo také při pískání v uších či při závratích.

Důležitou látkou, které pomáhá zlepšovat paměť a koncentraci, je to lecitin. Jde o to, že pomáhá posilovat mentální procesy – paměť, koncentraci a všeobecně soustředění. Lecitin obsahuje cholin, který se v našem těle přemění na acetylcholin, který přenáší v mozku impulsy mezi nervovými buňkami. Jeho nedostatek odborníci spojují s poruchami paměti, a tudíž se zvýšeným rizikem vzniku Alzheimerovy choroby. Přestup cholinu do mozku je dán i tím, že je významným takzvaným lipotropním faktorem (patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám).

Další léčivou rostlinou, kterou lze uvést, je klanopraška čínská (Schizandra chinensis), která je velmi oblíbená v tradiční čínské medicíně. Pomáhá snižovat únavu, zlepšuje schopnost koncentrace a soustředění. Nejdůležitější účinnou látkou je derivát lignanu schizandrin.

Významnou rostlinou je pupečník asijský (Centella asiatica), známý také pod názvem Gotu kola. Podporuje koncentraci a učení a harmonizuje práci mozkových hemisfér. Rovněž působí proti únavě a podporuje odolnost vůči stresu. Mezi hlavní účinné látky patří triterpenické glykosidy a jejich kyseliny.

Parkinsonova choroba

Parkinsonova choroba je neurodegenerativní onemocnění centrální nervové soustavy, které přímo souvisí s úbytkem nervových buněk v části mozku nazvané Substantia nigra (černá substance). Tyto buňky mají na starost produkci dopaminu, látky, která zajišťuje přenos signálu mezi nervovými buňkami.  Pokud ho není v mozku dostatečné množství, pacient postupně není schopen ovládat nebo kontrolovat své pohyby.  Nejprve se objevuje třes rukou, poté se postupně zhoršená koordinace rozšiřuje na celé tělo pacienta. Dopamin lze nahradit, ale přesto dochází k častému zhoršení stavu, které se střídá s fázemi, kdy se pacient pohybuje téměř jako zdravý člověk. Pacient se často „zasekne“ a nemůže se pohnout a stát se mu to může kdykoliv. Musí se prostě chvíli čekat, než pacient obtížně rozpohybuje. Nemoc je často doprovázena psychickými chorobami, jako je například deprese.

Příčiny vzniku Parkinsonovy choroby jsou nejasné a dosud nevysvětlené. Vědci uvažují o vlivu toxických látek, škodlivém působení pesticidů, změnách střevní mikroflóry, roli genetiky, velkém množství vápníku v mozku a dalších příčinách. V případě této nemoci je užitečnou látkou kurkumin, který se nachází v kořeni rostliny kurkumy dlouhé (Curcuma longa), jinak používané jako koření v asijské kuchyni.

Kurkumin samotný je odborně řečeno nenasycený polyfenolický keton. Kurkumin působí proti tvorbě takzvaných beta amyloidních plaků, které hrají zásadní roli při vzniku Alzheimerovy choroby (označováno jako anti-amyloidogenní efekt). Tyto plaky jsou vláknité bílkovinné agregáty tvořené aminokyselinami, které se vyskytují v mozku pacientů s Alzheimerovou chorobou. I když skutečná příčina vzniku Alzheimerovy choroby zůstává zatím nejasná, vznik těchto amyloidních plaků přispívá k poškození struktury mozku. Proběhly již pokusy s kurkuminem na laboratorních zvířatech a vědci soudí, že kurkumin by mohl přispět ke zpomalení rozvoje Alzheimerovy choroby.

Další užitečnou látkou je vitamín C (kyselina askorbová). Vitamín C je jednou z látek důležitých pro přeměnu aminokyseliny tyrosin na noradrenalin (tyrosin se přesně řečeno nejprve mění na dopamin a z dopaminu na noradrenalin a pak teprve na adrenalin). Adrenalin je mediátor (neurotransmiter) přenášející signály při stresových reakcích (společně s kortizolem pomáhá udržet tělo při životě při těchto stavech – „útok“ nebo „útěk“). Zmíněný dopamin působí jako neuropřenašeč (neurotransmiter), který v určitých částech mozku umožňuje přenos impulsů. Poškození dopaminových drah je úzce spojeno. jak již víme, se vznikem Parkinsonovy choroby.