Léčivé prostředky celostní medicíny II.

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V prvním díle článku to s přírodními prostředky nedopadlo moc dobře. Je tedy nutno pokračovat, protože přírodní prostředky nejsou špatné. A dokonce mohou efektivně hojit. Ale v prvé řadě si každý musí vyjasnit, proč chce potravní doplněk užívat a čeho chce dosáhnout. A jak se má postavit ke své nemoci. A v tomto okamžiku je to zcela zásadní věc!!

Nemoc je geniální funkce těla, kterou se snaží samo léčit. Tuto funkci tělo používá vždy a za každých podmínek, které ohrožují existenci člověka… Nemoc bolí, je nepříjemná. Nemoc člověka ukládá na lůžko, omezuje ho, zastavuje ho. Nemoc člověka chrání před zničením. Tělo nejlépe ví, že je ohroženo, a proto se brání.

Tuto skutečnost si musíme uvědomit. Nemoc je pro tělo prospěšná. Snaží se o léčení a vyléčení. A toto je klíčový bod. Jestliže použijeme léčebný postup – jakýkoliv – je jedno, zda jde o chemický lék, homeopatikum nebo potravní doplněk, který je zaměřen na zastavení nemoci, přesněji řečeno na její potlačení, utlumení, zmírnění; pak totiž nejde o skutečné léčení. Jde jen o zmírnění nemoci a vlastní řešení se odsouvá do budoucnosti nebo se  akutní nemoc mění v chronickou. Takovým postupem vlastně bráníme tělu, aby použilo samoléčebné procesy. V tuto chvíli samozřejmě není řeč o stavech, kdy je ohrožen život.

Celostní medicína uplatňuje skutečný – přirozený postup – snaží se organizmus podporovat na různých úrovních, a to tak, aby se ono samo dokázalo s problémem vypořádat, vlastně tím podporuje samo-léčení. Celostní medicína žádá o hledání příčiny a její odstraňování – tedy tyto dva body korespondují s podstatou nemoci. Když se odstraní příčina, tělo nepotřebuje nemoc – nástroj k léčení. Jak se to projevuje v praxi?

Uvedu modelový příklad.
Existuje příznak – třeba bolest, způsobená špatnou funkcí jater. Pacient si vezme analgetikum. Za krátkou chvíli cítí úlevu. Vnímá jasný efekt. Lék účinkuje. Klient celostní medicíny dostane přírodní prostředek, který podporuje činnost jater. Úleva od bolesti se však viditelně nedostavuje. Pacient nevnímá okamžitý efekt.

V prvém případě se problém po odeznění účinku léku znovu objeví a vyžaduje, aby si pacient vzal další analgetikum – příčina špatné funkce jater pokračuje.

Ve druhém případě se účinkem potravního doplňku zlepší činnost jater a tím ustane  bolest – je řešena jedna z příčin bolesti, samozřejmě na pořadu je řešení hlavní příčiny, PROČ játra špatně pracují. To je předmětem rozboru a analýzy života postiženého jedince.