Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Možná, máte-li rádi byliny, čas od času v herbářích narazíte na výčet léčivých složek, ať už to jsou třísloviny, hořčiny, saponiny, flavonoidy, pektiny, ale také slizy. Vzpomenu-li nejprve třísloviny, které mám osobně velmi ráda, hovoříme o sekundárních metabolitech rostlin, jež řadíme do skupiny polyfenolických látek. Ty svými léčivými, stahujícími účinky zabraňují pronikání škodlivin do krve, bývají užitečné při zastavení krvácení, průjmu, často též fungují jako účinná diuretika. Jejich velkou výhodou je rovněž antioxidační, protizánětlivý a antiseptický účinek. Třísloviny najdeme například v kontryhelu, řepíku, zběhovci lesním, hluchavce nachové, popenci břečťanolistém, jahodníku obecném, či v listu maliníku a ostružiníku. Třísloviny z kontryhele dovedou mírnit příliš silné menstruační krvácení. Třísloviny z maliníku, podobně jako i z jahodníku, jsou pak výborné například k zastavení průjmu.
Ale pak, pak tu máme též léčivé slizy, látky složené z polysacharidů, které se vyskytují v kořenech či květenstvích léčivých bylin. Pokud jste o nich ještě neslyšeli, vězte, že nejsou vůbec žádnou výjimkou, neboť se v přírodě objevují hojně. Tak například utvářejí účinnou ochrannou vrstvu kolem bakterií, archeí či eukariotických buněk, dále je najdeme i uvnitř lidského těla, pokrývají ponejvíce sliznice. Často jsou naplněny tzv. imunoglobuliny, jenž pomáhají povzbudit imunitní systém. Typickým slizem disponuje i hlemýžď, pro kterého je tento sekret jediným možným způsobem, jak se pohybovat, a přitom se neporanit. Byť se z hlemýžďů slizy drážděním získávají, osobně mi přijde mnohem příjemnější a snazší využít léčivých účinků bylin. Protože těch, které obsahují výše zmíněnou viskózní látku, bude až nečekaně a přívětivě mnoho.
Slizy a jejich funkce
Přednostně, slizy pokrývají sliznice, ať už dýchacích, trávicích, pohlavních cest, kdy na zmíněných sliznicích vytvářejí tenký film, jakousi ochrannou vrstvu, která napomůže snazší regeneraci, ale též tělo zásobí hrstí dlouhých minut, po které může opravovat a sílit. Nejvíce slizovitých látek najdeme ve všech odrůdách slézu, ať už ve slézu přehlíženém, maurském, lesním, pižmovém. Všechny tyto odrůdy jsou léčivé, netoxické a jsou vhodné jak pro naše nejmenší, tak i pro ty nejstarší. Nejvíce léčivého slizu najdeme v květech, listy jsou pro změnu bohaté na již zmíněné třísloviny. Obojí je možné přirozeně nasušit. Sléz pomůže ulevit zanícenému trávení, dýchání, usnadní vykašlávání. Nejsnazší možnou cestou je uchystat macerát, což znamená, že bylinu zalijeme vlažnou vodou, abychom ji macerovali nejlépe celou noc. Druhý den macerát přecedíme, mírně jej zahřejeme, nikdy ne však více, než na 40 °C, přelijeme do termosky, pijeme celý den, v pravidelných doušcích.
Chceme-li podpořit zdraví dýchacích cest, můžeme přidat i další průduškové byliny, jako je tymián, kořen proskurníku, nať máty peprné, pukléřku islandskou. Výsledný čaj pomáhá při suchém kašli, přináší úlevu při škrábání v krku. Jakmile však kašel přejde do druhé fáze a je třeba napomoci vykašlávání, bylinky lze uskládat tak, že ke slézu přidáme navíc i podběl, jitrocel, zklidňující meduňku.
Osobně upřednostním překrásně kvetoucí sléz maurský, který, jakmile započne v květnu vést do květu, vydrží s námi pomalu až k prosinci. Po celý tento čas pak můžeme sbírat fialové, slizy nabité kvítky, které přes noc vymacerujeme na lahodný čaj. Ten pak pijeme opět po doušcích, neboť ochranný film, který slizy utvářejí, se na sliznicích udrží několik desítek minut. Pozvolné pití macerátu je při problematice zanícených sliznic více než žádoucí.
Výše jsem zmínila léčivý jitrocel, ze kterého lze využít list, ale i semínko. O semínku se toho tolik neví, a přesto, je velmi podpůrné. Uleví nejenom při zácpě či průjmu, také tělo pročistí při vyšší hladině LDL cholesterolu. Tehdy konzumujeme denně jednu čajovou lžičku semínka jitrocele, ať už kopinatého, prostředního či většího.
Čajová směs s jitrocelem by mohla vypadat takto:
- 15 g listu jitrocele kopinatého, 15 g květu heřmánku pravého, 15 g kůry dubu letního, 15 g plodů brusnice borůvky, 15 g natě rdesna ptačího, 10 g oddenku mochny nátržníku, 10 g lišejníku islandského
Byliny smísíme, odebereme 1 polévkovou lžíci, kterou zalijeme 250 ml teplé vody, zahřejeme k varu a vaříme zhruba 3-5 minut. Poté necháme 10 minut odpočinout, přecedíme, pijeme 2-3 x denně šálek před jídlem. Směs je též protizánětlivá, tlumí bolestivé projevy trávení.
Dále též při průjmu zařaďme již zmíněné semínko, a to v suchém stavu, kterým lze sypat chléb, ranní snídaňovou kaši, zeleninový salát. Jelikož na sebe semínko váže vodu, mělo by mírnit průjmový stav. V jídelníčku pak omezíme tuk, mléčné výrobky, konzumaci řepy, máku, ořechů, kávy, umělých sladidel. Naopak zařaďme černý čaj, dušenou mrkev, ovesné vločky, rýži, brambory, zralé banány, borůvky či sušené švestky, kakao.
Možná se ptáte, jak nám semínko pomůže při zácpě, pokud zároveň působí i během průjmu. V takovém případě pak semínko namočme, nechejme jej nabobtnat ve sklenici s vodou. Po vypití nápoje zvětší stolice svůj objem, čímž dojde k masáži střevní stěny a aktivnější peristaltice. Léčbu lze úspěšně kombinovat s aplikací trnkové tinktury, či nálevem z trnkového květu.
Další ze slizovitých bylin bude jistě topolovka růžová, většinou dvouletá, impozantní bylina, jejíž květy svou velikostí vyplní celou dlaň dospělého člověka. Bylina kvete v nejrůznějších odstínech, od bílé po černou, kdy právě ona černá odrůda vykazuje nejvyšší terapeutický efekt. Topolovku lze použít stejně jako sléz, ani ji nevaříme, pouze ji macerujeme, abychom zachovali co nejvíce bylinného slizu.
Bylina mírní projevy astma, suchého kašle, zánětu sliznic dýchacích cest, účinná je také při zápalu plic, tuberkulóze, zánětech sliznic dutiny ústní, žaludku, střeva. Pro svůj jemný fytoestrogenní charakter ji lze doplnit pitný režim klimakterických žen, bylina též vyvolává opožděnou menstruaci. Připravený macerát lze vypít, užít tedy vnitřní cestou, lze si z něj však dobře nachystat také pleťovou vodu, kterou pak mírníme projevy ekzému, klidníme mastnou, problematickou pleť.
Jiří Janča a Josef Antonín Zentrich ve svém díle Herbář léčivých rostlin, píší: „Velmi vhodnou lékovou formou je mírně prohřátý macerát a osvědčil se také bylinný balzám. Vhodné dávkování je 4krát denně po 125 ml čaje. Při přípravě kloktadel volíme silnější koncentraci čaje. „
Za obzvláště účinnou pokládáme kombinaci květu topolovky a květu růže, zejména tmavý květ topolovky a tmavočervené květy růže poskytují velký léčebný efekt. Vedle indikací, ve kterých se uplatňují slizy, lze tuto směs využívat i jako dámské afrodiziakum v této směsi: květ růže, květ topolovky, mateřídoušky, třezalky, květ měsíčku, chmelu a květu vřesu, všeho stejným dílem. Podáváme formou bylinného balzámu nebo nálevu, který spaříme nevroucí vodou, podle potřeby i několikrát denně. Lze osladit medem. K tomu doporučujeme současně použít na špičku kulatého nože mletého prášku ze semene řeckého sena.“
A konečně zmíním i proskurník lékařský, který rovněž řadíme na seznam bohatě kvetoucích slizovitých bylinek. Zde však spíše než květ a list, využijeme kořen, který je na slizy nesmírně bohatý. Ty opět usnadňují odkašlávání a mírní dráždění sliznic. Bylina se užívá zejména při nejrůznějších zánětech sliznic dýchacího ústrojí, dále při zánětech močových cest či střev. Doporučuje se také při těžkých průjmech u dětí. Jedinou výjimkou oproti výše zmíněným léčivkám bude fakt, že zatímco květy jsme pouze macerovali, samotný kořen budeme vařit. Například při zánětu střeva se připraví odvar z 20 g kořene proskurníku, který vaříme v ½ litru studené vody. Ta se přivede k varu, minutu zavaří, aby se odvar nechal následně 10 minut louhovat.
Osobně za velkou výhodu slizovitých bylinek pokládám fakt, že je lze využít u našich nejmenších, geriatrických pacientů, těhotných a kojících žen, ale také klientů s onkologickou problematikou sliznic žaludku, střeva, močových a dýchacích cest. V takovém případě na bylinách zcela jistě nevystavíme celou léčbu, mohou nám však účinně pomoci a doplnit tak mozaiku našeho zdraví.