Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Možná ji znáte pod vznešeným názvem temnoplodec černý, černý jeřáb, případně se můžete setkat i s označením černá jeřabina. Ať tak či tak, ve své podstatě hovoříme o nevysokém keříku, který dorůstá výšky kolem 2 metrů. Když arónie kvete, celá se obsype malými bílými či lehce narůžovělými květy, které jsou uspořádány do bohatého, latnatě chocholičnatého květenství. V popředí zájmu budou zralé černé malvice, ojediněle sbíráme také list či květ, obojí v dubnu a květnu. Plod pak přiláká oko sběrače na sklonku srpna, v průběhu září i počátkem teplejšího října. Sbírá se poměrně snadno, jen je potřeba zmínit přítomné antokyaniny, které jsou typické rovněž i pro bezinky. Vydáte-li se tedy obírat temnoplodec, určitě odložte svátečnější šat.
Co vše nám plody temné barvy nabídnou?
Plody jsou nabité vitamínem P, tedy rutinem. O rutinu jste již určitě slyšeli, neboť bývá spojován s problematikou křečových žil, hemeroidů, zvýšenou křehkostí krevních vlásečnic, krvácením dásní či nosu. Tento významný flavonoid zajišťuje elasticitu cévní stěny, chrání před její lomivostí, díky čemuž pak eliminuje možnost ukládání LDL cholesterolu a vytváření tzv. aterosklerotických pásů. Tam, kde je cévní stěna pevná a zdravá, se cholesterol pouze protáhne. Tohle třeba mít na paměti, narušené cévy jsou ideálním cílem k ukládání LDL cholesterolu. Rutin ovlivňuje rovněž krev, kterou udržuje ve správné konzistenci, přesněji ji ředí, dále usnadňuje její cirkulaci, což ocení zejména mozek a srdce. Rutin též napomáhá vstřebávání a lepší využitelnosti vitamínu C.
Kromě arónie bude bohatým dárcem rutinu také šípkový plod, bílá slupka citrusů, tzv. albedo, pohankový květ, pohankové slupky či violka vonná. Mysleme však na to, že je rutin termolabilní, tedy, s varem se vytrácí. Osobně ráda využívám pohankových slupek, které maceruji přes noc ve vlažném čaji. Ráno bylinkový macerát přecedím, popíjím v průběhu celého dne.
Věřte mi, nebo ne, rutin není jediným darem, který se ukrývá v černých malvicích žen-šenu Střední Evropy. K rutinu se přidružuje také vitamín C a zkonzumovaných 100 g pokryje 35 % jeho doporučené denní dávky. A to je zhruba 1/3 předpokládaného denního příjmu. Rutin i céčko platí za výtečné parťáky, kdy jeden usnadňuje vstřebatelnost druhého. Příroda je moudrá, viďte.
Výše jsem zmínila velmi cenné antokyaniny, které nám prostřednictvím fialové šťávy ulpívají na prstech. Těmi se arónie doslova hemží, ve 100 g, dle odrůdy, jich najdeme kolem 2200 mg. Jen pro zajímavost, černý rybíz nabídne zhruba 1500 mg na 100 g, grapefruit asi 450 mg, fialové švestky 200 mg a vzpomeneme-li třeba brokolici, bude to 290, zatímco celer nabídne pouhých 60 mg. Antokyaniny se vyznačují silným protinádorovým účinkem, ať už jako výtečná prevence, případně, jsme-li onkologicky nemocní. Podobně, jako bylo zjištěno u extraktu z hroznových jader, které mimochodem, snižují hladinu LDL cholesterolu, také flavonoidy v arónii potlačují růst střevních rakovinných buněk. Antokyaniny též dále inhibují množení nádorových buněk děložního čípku, zabíjejí maligní nádorové buňky mozku a předcházejí vzniku žaludečních vředů.
Na své si přijde i přítomný pektin, který je rovněž ke střevu laskavý, už třeba tím, že podpoří zdraví střevní mikroflóry, předchází vzniku zažívacích potíží, reguluje funkci trávicího traktu, a taktéž je účinným pomocníkem proti zácpě, neboť přispívá ke zdravé peristaltice střeva.
V aróniii najdeme rovněž i jód, podobně jako je tomu například u třešní a třešňových stopek. I ty lze přidávat do nejrůznějších čajů, nálevů a navýšit tak příjem mnohdy deficitního jódu. Až budou příští rok dozrávat třešně, natrhejte si jich plnou náruč, snězte je, zpracujte, uschovejte pecky i stopku. Z pecek ušijte nahřívací polštářky, stopky pak přidávejte do chutných výluhů. Díky přítomnému jódu a dalším podpůrným složkám vykazuje temnoplodec léčivý účinek při poruchách štítné žlázy. Řada případů ukázala, že plod umí činnost štítné žlázy zregulovat, zharmonizovat, takže je použitelný jak při snížené, tak při zvýšené činnosti štítné žlázy. Protizánětlivé složky se také postarají o eliminaci zánětu při tzv. Hashimotově tyreoiditidě. A pokud trpíte na onu hyperfunkci, sama mám vypozorováno, že zde výborně zabírá bylina karbinec evropský a rovněž ovesné vločky, které mírní nadbytečnou činnost štítnice. Zde však mysleme rovněž na psychosomatiku, kdy štítná žláza funguje jako super silný štít.
Chceme-li být důslední, plody obsahují také karoten, organické kyseliny, vitamíny skupiny B, vitamín E a v neposlední řadě pak také železo, kdy 100 g arónie pokryje 93% doporučené denní dávky železa. Toho můžeme využít v těhotenství, po porodu, u anemických dětí, pacientů zatížených atakou Crohnovy choroby. Podpůrně se jeví pití šťávy.
Kde všude se nám dále arónie osvědčí?
– Chorobně zvýšený krevní tlak
– Protisklerotický efekt
– Revmatologie
– Podpora jaterních a ledvinových funkcí díky detoxikačnímu účinku
– Autoimunitní neduhy
– Výrazná podpora imunitního systému
– Doléčení žloutenky
– Antiaging potravina
A co když si budeme chtít na jaře natrhat léčivý list?
Proč by ne, osobně sbírám také list trnky, třešně, případně milované čistící moruše. Jak jsem napsala výše, na list se vydáváme na přelomu dubna a května. Následně jej nasušíme a v případě potřeby připravujeme formou krátkodobě vařeného odvaru s dobou varu asi 2 minuty. List se osvědčuje při vysokém krevním tlaku, působí protizánětlivě a žlučopudně. Významné je rovněž jeho použití v revmatologii, neboť podporuje vylučování nežádoucích solí z organismu. Listy lze kombinovat do směsí, společně s hlohem, pohankou, routou a květem černého bezu. Výsledný nálev lze pak oživit i sušenými plody temnoplodce černého.
Tinktura z arónie
Malvice a list můžeme naložit také do tinktury, kdy právě zmíněné zalijeme 50 % alkoholem, macerujeme v temnu, při pokojové teplotě zhruba 6 týdnů. Následně přecedíme, aplikujeme vždy kapku tinktury na kilogram hmotnosti. Výsledný počet kapek rozdělíme do třech dávek, abychom je užívali ráno, v poledne a večer. Tinkturu užíváme zejména pro úpravu krevního tlaku, činnosti jater a žlučníku, proti revmatismu a očistě od nežádoucích solí.
Arónie v kuchyni
Jeden keřík nám poskytne až 10 kilogramů šťavnatě vyzrálého plodu. A ten můžeme zpracovat na šťávu, likér, marmeládu, džem, želé, případně plod s klidným svědomím nasušit, abychom jej pak přidávali do čajových macerátů, případně nálevů, které mají za úkol povzbudit imunitní systém, vyživit červené krvinky železem. Někdo arónii také zamrazí, případně odšťaví, aby z čerstvě vyrobené šťávy vytvořil v mrazničce ledové kostky. Těmi lze pak v průběhu zimy zdravotně povznést jakýkoli čaj. A protože je všude velká spousta receptů, které odkazují na výrobu marmelád, sirupů, šťáv a Bůh ví čeho ještě, já vám zde prozradím recept na výrobu výtečného likéru z právě dozrálé arónie.
Léčivý likér z arónie černé
- 1,5 kg plodu, 100-200 g přírodního řepného cukru, 300 ml rumu, koření dle chuti
Plod řádně obereme, omyjeme, vložíme do hrnce, který přikryjeme poklicí. Dusíme na mírném plamenu asi 40 minut, kdy během varu odchytáváme šťávu, jež plody pustily. Pokud se nám zdá, že není šťávy dostatek, plody v hrnci rozmačkáme šťouchadlem na brambory. Šťávu cedíme přes jemné sítko, následně v ní dobře rozmícháme cukr, necháme ji vychladnout, abychom ji zakonzervovali rumem, případně jiným druhem alkoholu. V rámci jedné štamprle popíjíme v období zvýšené virové zátěže, při chřipce, rýmě, kašli aj.
Nechť se vám s arónií velmi dobře pracuje a z výsledných produktů máte radost. Přeji krásné zářijové dny.
V článku jsou použity informace z knihy
Herbář léčivých rostlin, Janča, J. Zentrich, A. J. Eminent, 1994, str. 288. ISBN 80-85876-02-7.