Korálovec ježatý

cm koralovec

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hericium erinaceus (korálovec ježatý) je houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Jedná se o vzácnou jedlou houbu s plodnicí kulovitého či vejčitého tvaru. Paraziticky roste na poškozených kmenech buků a dubů. Díky svému charakteristickému tvaru se v angličtině se nazývá hřívou lva, v čínštině či němčině hlavou opice.

Má bílou barvu, která se postupně mění v hnědožlutou. V Čechách se vyskytuje dosti vzácně, byl nalezen v Beskydech či Žďárských vrších. Jeho plodnice dorůstají až 25 cm v průměru a jsou členěné v několik  kompaktních laloků. Celý povrch plodnice je pokrytý ostny, které jsou na horní straně pokroucené, krátké a přitisklé k povrchu. Dužnina je měkká, bělavá, plná nebo s několika dutinami.

Je jedlý, v některých zemích (hlavně v jihovýchodní Asii) je to hospodářsky významná pěstovaná houba. V Japonsku je ceněna jako významná léčivá houba u obtíží trávicího traktu. U nás by se vzhledem k jeho vzácnosti neměl sbírat.

Má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku. Obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Dále obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladin cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve.

Zevně je doporučován jeho příznivý vliv na kožní onemocnění (ekzémy, alergie, akné atd.). Dále pozitivně působí při regeneraci tkání při omrzlinách a popáleninách, pomáhá zlepšovat stav kloubů při revmatismu, udržovat vitalitu a pružnost pokožky a zabraňovat vypadávání vlasů. Ve spojení s olejem z rakytníku výrazně posiluje regenerační schopnosti tkání těla.