Korálovec ježatý Vám poleze na nervy

cm hericium

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

V dnešní době opakovaně skloňované dřevokazné houby jsou skupinou, do které patří i houba Korálovec ježatý (Hericium erinaceus), jehož český název výstižně popisuje jeho podobu. Ano, opravdu tato houba nápadně připomíná ježatý mořský korál z pomyslné mořské laguny.

Nicméně zuby si na něm v žádném případě nevylámeme. Naopak nám může být pomocníkem při stavech, kdy ve stresu a spěchu nedostatečně užíváme svou žvýkací soustavu.

Hericium na žaludek i střeva

Hericium je lidovým užíváním doporučováno při žaludečních potížích, jako je pálení žáhy, zánět žaludku, nadměrná tvorba žaludečních šťáv, a při žaludečním vředu. V těchto případech může být znamenitým pomocníkem, byť jej budeme volit pouze jako podpůrnou léčbu.

Lidově byl a ve své domovině i dnes je užíván též na dlouhodobé až trvalé střevní potíže, u kterých podporuje zdravou regeneraci sliznic trávicí soustavy. Asiaté volí tuto houbu při zánětech střev, ulcerózní kolitidě, či Crohnově chorobě.

Dřevokazné léčivé houby = imunita?

Ani u Korálovce se nezmýlíme, pokud si budeme pamatovat, že přítomné polysacharidy mají, stejně jako v ostatních dřevokazných houbách, účinek na podporu našeho imunitního systému.

Pouze si jen připomeňme, že polysacharidy provázejí člověka po tisíce let, v čemž právě tkví jejich účinek pro zdraví našeho imunitního systému.

Korálovec Vám doslova poleze na nervy

Tato houba napadá listnaté dřevo, především poraněné stromy a pařezy. Nejpočetněji se vyskytuje v Asii, kde je potravinou i léčivkou zároveň.

V lidovém užití se Korálovec osvědčil především jako houba podporující zdraví nervového systému. Pyšnit se může podporou mentálních funkcí, paměti a soustředění.

Aktuálně spatřují potenciál vědecké výzkumy tam, kde je izolace obsahových látek s využitím chorob nervové soustavy. Vědci si v souvislosti s obsahovými látkami berou do úst účinek na tak významné choroby, jako jsou poruchy funkce nervů (neuropatie), stařecká demence, Alzheimerova choroba, roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc.

Korálovec Ježatý

Výzkumy obsahových látek na poli rakoviny?

Nechceme a nebudeme z Korálovce dělat lék na rakovinu, ale je třeba objektivně přiznat, že jeho obsahové látky jsou předmětem nejednoho výzkumu právě na poli účinku na rakovinné bujení.

Hericium zatočí s tuky, cukry i příliš srážlivou krví?

Klíčovým opatřením v případě vysoké hladiny cukrů, či tuků, jsou pochopitelně režimová opatření (zejména střídmá strava, pravidelný pohyb). V případě nadměrné krevní srážlivosti nabízí moderní medicína léky na snížení krevní srážlivosti (antikoagulancia, antiagregancia).

Zajímavá je však zpětná vazba uživatelů této dřevokazné houby, kteří poukazují na fakt, že se jim dlouhodobým užíváním této dřevokazné houby zlepšila hladina glykémie i tuků a výsledky jejich krevní srážlivosti se též zlepšily. Budiž to dáno Korálovci k dobru.

Co je zdravé není chutné?

Korálovec tento názor hravě vyvrátí. Jeho plodnice jsou považovány za chutný doplněk nejednoho asijského pokrmu, protože vnášejí do jídla mírně nahořklou chuť podobnou lilku.

Pokud se rozhodneme užívat tuto pozoruhodně vypadající houbu, tak bychom měli mít na paměti, že účinky lze očekávat až s dlouhodobým užíváním.