Kolostrum je speciální dar matky

cm miminko

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dříve se myslelo, že mlezivo je nezralé mléko a je třeba jej odstříkat a vylít. Jaká veliká škoda! Dnes to víme. Pokud je dítě spojeno s matkou pupeční šňůrou, pak od ní dostává všechny důležité imunoelementy. Těsně před porodem začnou mateřské prsní žlázy produkovat zvláštní sekret: kolostrum – první mléko, které obsahuje všechny důležité protilátky, aminokyseliny, minerály a stopové prvky, takové, aby čerstvě narozené dítě chránilo. Je to speciální dar matky. Má dítěti pomáhat do té doby, než si začne samo tvořit své vlastní protilátky. Porod stimuluje prsní žlázy matky, aby začaly tvořit skutečné mléko a kolostrum se začne měnit na mléko – toto období trvá několik dní a vzniklá tekutina se nazývá „přechodné mléko“.

A po něm se tvoří vlastní mateřské mléko. Kolostrum je životně důležité pro přežití novorozence, obsahuje velké množství imunoglobulinů, což jsou proteiny na bázi protilátek. Jejich úloha je v zásadě taková, že udržují odpovídající rovnováhu celého imunitního systému člověka a chrání jej proti virům, bakteriím, choroboplodným houbám a kvasinkám. S postupujícím věkem produkuje lidský organizmus těchto látek stále méně, a proto je v průběhu procesu stárnutí velmi obtížné bojovat proti nemocem různého druhu.

Proto se již v minulosti využívalo kolostrum na podporu léčby mnohých onemocnění. Kravské kolostrum obsahuje množství protilátek, které zvyšují obranyschopnost organizmu. Obsahuje přibližně 30x větší množství imunitních a růstových faktorù než kolostrum lidské. Užívá se proto v preventivní medicíně, v anti-aging a hlavně tam, kde potřebujeme podpořit imunitu. V kolostru bylo objeveno více než 20 protilátek, kromě jiných např. proti bakteriím escherichia coli, salmonella, streptococcus, staphylococcus a cryptosporidia. Tyto bakterie jsou velmi často příčinou nebezpečných chorob, ale zdravý organizmus si s nimi umí poradit bez pomoci zvenčí, pouze díky správně fungujícímu imunitnímu systému.

Pokud dojde k jeho oslabení, stává se člověk bezbranný vůči nebezpečím hrozícím ze strany bakterií, virů a hub. V této situaci je tedy přínosné podpořit vlastní tělo užíváním účinného přípravku, jako je colostrum.

Obsahové složky regenerují organizmus po intenzivním tělesném vypětí, podporují zdravou funkci imunitního systému, dodávají výživné látky pro zdraví kostí a svalů, ovlivňují metabolizmus vápníku, sacharidů a lipidů, podporují proteinovou syntézu.

Kolostrum je vzácný imunostimulační faktor. Je důležitý pro malé dítě, prospívá zdravým lidem, ulehčuje nastartovat nemocný imunitní systém a potřebují jej i lidé starší k oddálení stárnutí.