Knihovnička Meduňky – Vítej, zimo bílá – Zdravé mlsání ořechy

cm knihovnicka medunky vitej zimo bila

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Ke svátečnímu času patří také sušené ovoce, med a oříšky. Ty jsou nejen dobré, ale i mimořádně zdravé. Můžeme je konzumovat jen tak nebo ve formě oleje či si z nich připravit zdravé, voňavé dobroty.

Ořechy jsou zdrojem kvalitních tuků

Ačkoliv ořechy obsahují relativně vysoký obsahu tuku, jedná se o tuky zdravé, tedy o nenasycené mastné kyseliny, které našemu organismu ve skutečnosti pomáhají. Omega tuky regulují veškeré biologické funkce, činnost srdce a cév, imunitní i nervový systém a činnost pohlavních orgánů. Bylo vědecky prokázáno, že omega-3 prokazatelně snižují riziko onemocnění srdce, arytmií a mozkových mrtvic. Dále snižují vysoký krevní tlak, riziko vzniku demence a depresí, mají protizánětlivé účinky a chrání před některými typy nádorů. Omega-9 mají zase prokazatelné antibakteriální a protiplísňové účinky, příznivě ovlivňují krevní tlak, cukrovku, nervový systém, chrání před osteoporózou, revmatoidní artritidou, srdečně-cévními chorobami a některými druhy rakoviny. Nedostatek těchto tuků se projevuje běžnými příznaky – artritidou, chutí na sladké, lámavými nehty, zažívacími problémy, neustálým pocitem hladu, podrážděním, únavou, vypadáváním vlasů, suchou pokožkou, zhoršenou koncentrací.

 

Ořechy obsahují kvalitní bílkoviny

Ořechy jsou cenným zdrojem rostlinných bílkovin, tvoří tedy důležitou stavební jednotku svalů. Když ořechy kombinujeme s luštěninami a obilninami, zvyšujeme využitelnou hodnotu bílkoviny na úroveň bílkoviny živočišné. Rostlinná bílkovina rovněž přispívá ke snížení krevního tlaku a cholesterolu.

 

Jednotlivé druhy ořechů a jejich léčebné využití

VLAŠSKÉ OŘECHY

Suchá jádra obsahují asi 18 % bílkovin a 60 % tuků. Většinu tvoří nenasycené mastné kyseliny. Ořechy jsou výborným zdrojem vitaminů A, B1, B2, kyseliny nikotinové a vitaminu C. Z minerálních látek obsahují draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, zinek a mangan. Z těchto ořechů se lisuje kvalitní olej.

 

Léčivé účinky vlašských ořechů

Vlašské ořechy snižují riziko mozkové mrtvice, infarktu a srdečně-cévních nemocí, pomáhají udržovat pevné cévy, snižují srážlivost krve, posilují mozek i nervový systém. Vlašské ořechy obsahují přírodní fytoestrogeny, které ocení například ženy v klimakteriu.

 

Ořechový koktejl

  • 2 lžičky vlašských ořechů
  • 2 dl mléka
  • špetka mleté skořice
  • 1 lžička javorového sirupu

Postup: Přísady smícháme a rozmixujeme, nalijeme do sklenice a podáváme.

 

Ukázka z knihy Knihovnička Meduňky – Vítej zimo bílá, recepty pro zdraví a krásu.