Kloubní výživa

cm duchodci na kole

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Na našem trhu existuje nepřeberné množství kloubní výživy. Obsahují nejrůznější složky, někdy samostatně někdy v kombinacích. Tento článek chce charakterizovat některé z nich a chce přispět k lepší orientaci při výběru některého z doplňků stravy z této skupiny.

Obecně se dají přípravky kloubní výživy označit jako ty, které vyživují a chrání klouby a pomáhají udržovat vaziva a klouby v dobrém stavu. Dobře známý je kolagen. Kolagen je součástí chrupavky, tvoří až jejich 40 %. Kolagen je nejdůležitější bílkovina lidského těla. Kromě toho, že je obsažena v pojivu a vazivu, pomáhá oddalovat stárnutí pokožky a současně ji zpevňuje, vyhlazuje vrásky nebo pomáhá zlepšovat pevnost vlasů a kloubů.

Další součástí chrupavky je i chondroitin sulfát, což je polysacharid. Je doporučován jako doplněk léčby při osteoporóze, což je degenerativní zánětlivé onemocnění kostních kloubu. Chondroitin sulfát rovněž pomáhá u osob s oslabenou chrupavkou, které pravidelně cvičí. Jeho důležitou vlastností je schopnost vázat vodu a tím zabezpečuje elastické a mechanické vlastnosti chrupavky. Při dlouhodobém užívání, alespoň 2 měsíce má příznivé účinky při bolesti a zánětu u artrózy kloubů. Po vysazení účinek určitou dobu přetrvá.

Glukosamin sulfát, další z častých komponent přípravků kloubní výživy je molekula obsahující glukózu, která je ve vysokých koncentracích obsažených obsažena v kloubech a vazivu, kde ji náš organismus potřebuje k vytváření molekul nutných k opravám a udržování chrupavky. Glukosamin sulfát pomáhá zmírňovat bolest, ztuhlost a otoky kloubů a dalších kloubů zasažených artrózou, event. dalšími nemocemi. Opět, stejně, jako u chondroitin sulfátu je doporučován u osteoporózy.

Dále se můžeme setkat se složkou MSM, často v kombinaci s názvem Lignisul. MSM znamená methylsulfonylmethan, odborně správně dimethylsulfon. Je to organická sloučenina síry. U této látky se uvádějí pozitivní účinky protizánětlivé u osteoporózy nebo revmatoidní artritidy. Pomáhá tlumit bolestivost a otoky kloubů. Lignisul je patentově chráněný název pro čistou formu dimethylsulfátu, pojmenovanou podle přírodní látky ligninu izolovaného z lýka borovic.

V přípravcích z oblasti kloubní výživy můžeme ještě najít řadu dalších složek, ale těm se budeme věnovat v některém z dalších článků.