Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Patří do čeledi Schizandraceae. Tato bylina pochází z Asie. Je to opadavá liána, která v listnatých lesích šplhá do koruny stromů. Je známa po mnoho staletí hlavně v Číně pro své vlastnosti podobné ženšenu. Je 8 – 15 m dlouhá s ovíjivou pravotočivou lodyhou. Listy jsou střídavé, eliptické nebo obvejčité. Květy vyrůstají v úžlabí listů po 2 – 7 na dlouhých růžových stopkách. Mají citrónovou vůni. Z jediného květu se vytváří sou-plodí, které vzhledem připomíná hrozen rybízu.
Plody jsou často deformované, zvrásněné, červené až tmavo-červené. Obsahují 1 až 2 semena, lesklé, žluto hnědé až tmavo-hnědé, často viditelně prostupující plodinou. Jsou slabě specifického zápachu, kořeněné, hořko-kyselé chuti, adstringentní a charakteristicky pálivé v ústech. Podobně jako ženšen není ani schizandra léčivá rostlina. Zařazujeme ji mezi rostliny s povzbuzujícími účinky, tzv. adaptogeny. Látky obsažené v rostlině působí proti únavě, stresu, zlepšují dýchání a ostrost zraku a celkově povzbuzují organizmus. Používají se plody a listy (popřípadě mladé výhonky). Plody, které se podobají červenému rybízu, dozrávají v polovině srpna. Užívají se buď přímo čerstvé, nebo se suší a přidávají do čajových směsí. Z plodů se vyrábějí sirupy nebo se také nechávají podle informací bylinkářů po dobu 3 týdnů na slunci vylouhovat v lihu (v silnějším lihu se rostlina více vyluhuje). Asi 10 až 15 kapek je pak doporučeno užívat ráno a v poledne. Na večer se užívání nedoporučuje (pro povzbuzující účinky). Listy obsahují méně účinných látek než plody.
Dužnina plodů obsahuje řadu účinných látek. Mezi ně patří organické kyseliny (kys. vinná, jablečná, kys. citrónová), peptidy, sacharidy, vitamin C, silici, schizandrin, pryskyřici a minerální látky. Tyto účinné látky mají tonizující účinek na lidský organismus. Semena této rostliny mají povzbuzující účinky na centrální nervový systém, stimulují cévní systém a dýchání a zvyšují krevní tlak. Z těchto všech uvedených vlastností se dají odvodit možnosti použití klanoprašky – k obnově duševních i tělesných sil při vyčerpání, po celodenní únavě, při zatížení organismu. Dále snižují riziko civilizačních chorob. Napomáhá rovněž všeobecně zdravému životnímu stylu. Stimuluje chuť k jídlu a trávení. Výzkum prokázal i hepatoprotektivní účinky při poškození jater. Pacienti s vysokým krevním tlakem a epilepsií by měli být při užívání přípravků se schizandrou opatrní.
V tradiční čínské medicíně je klanopraška známa již dlouho a je nazýván plodem pěti chutí – kyselé, hořké, sladké, palčivé a slané. Bobule se rovněž používají v potravinářském průmyslu – pro přípravu sirupů, kompotů, marmelád a tonizujících nápojů. Kromě toho je velmi dekorativní rostlinou – vzhledem k liánovitému vzrůstu je vhodná např. na pergoly. Klanoprašku v dnešní době najdete v některých bylinných směsích – ať již v odvarových nebo mastech či krémech. Čaje s tonifikujícím účinkem a jiné extrakty s menším účinkem než produkty ze semínka, se dělají z listů lián nebo mladých výhonků. Klanoprašku využívají i výrobci nealkoholických nápojů, sirupů, cukrovinek nebo kompotů. Plody klanoprašky se i kandují nebo nakládají do medu.