Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Přednost kineziologie tkví v tom, že dokáže zpracovat naše podvědomé vzorce nebo je alespoň vytáhnout do vědomí. Člověk pak už nežije v takovém zajetí. „Vzorečky, které jsou ukryté v našem podvědomí mají větší sílu než naše naučené vzorce chování. Pokud dojde ke krizi, vždy vítězí podvědomí nad vědomím,“ říká dnešní host Celostní medicíny, terapeutka a zakladatelka Laya centra Pardubice, paní Lenka Hajníková.
KDO JE LENKA HAJNÍKOVÁ
Původně zdravotní sestra s maturitou z psychologie opustila v roce 2002 zdravotnictví a stala se z ní celostní terapeutka. Lenka Hajníková je specialista na kineziologii a lektorka a průvodkyně rodinnými konstelacemi. Má za sebou spoustu terapeutických výcviků, například čtyřletý výcvik hypnózy podle Ericksona a NLP a další.
Lenko, proč lidé chodí na kineziologii?
Kineziologii většinou vyhledá ten, kdo nenašel pomoc nikde jinde nebo někdo, kdo má dlouhodobější problémy, se kterými se sám potýká a neumí si s nimi poradit a někdo mu dal doporučení, že mu kineziologie pomohla.
Co může kineziologie přinést?
Díky kineziologii se pomocí svalového testu dostaneme ke všem problémům a trablům, které máme uložené v našem podvědomí. Mnohdy si myslíme, že už je něco za námi, ale ukáže se, že tomu tak není. Když zažijeme trauma nebo jsme pod dlouhodobým stresem, tak se všechno ukládá do našeho těla a do naší centrální nervové soustavy. Ta tím potom trpí a v našem životě neproudí dostatečně energie.
Co je to odblok a jak takové sezení u kineziologa probíhá?
Pokud se bavíme o kineziologickém odbloku, tak se klienta ptáme na jeho problém, který mu v životě vadí a chce ho řešit. Postupně spolu zjišťujeme, kdy problém vznikl. A to pomocí svalového testu, přes klientovo tělo, se dostaneme k příčině a podstatě. Následně jdeme do všech let, které přispěly k danému problému. A všude, kde nás tělo zastaví, kde je zauzlovaná energie, se s klientem zastavíme a energii zprovozňujeme. Technik na zprovoznění je více. Já osobně jsem ráda, když si tam člověk načte všechny emoce a pocity, které může z těla uvolnit a nahradit je. Rukama se zakóduje do centrálního nervového systému nová energie, nový pocit. A protože mozek má jednu dráhu na minulost, přítomnost i budoucnost, tak jak se to zakóduje, pomocí svalového pohybu, tím je nám lehčeji – jak kdybychom mohli situaci prožít v lepším světle, s lepší energií. Nikdy nezapomeneme na to, jaké to bylo, co jsme tam prožili, ale dáme do období, kdy se to dělo, více světla.
Jako velký bonus beru to, že se dostaneme do úplné podstaty problému, která nemusí být úplně v přítomnosti. Nemusí jít o to, že nás vyhodili z práce nebo se s námi někdo rozešel, ale většinou je problém uložen hlouběji: v našem dětství, v prenatálu nebo i generačně. Máme buněčnou paměť a všechno, co prožily naše generace, máme v sobě uloženo. Často prožíváme podobné věci jako naši předci, emočně přetékáme a nevíme, co s tím můžeme dělat nebo jak to uvolnit. A byť není v našem životě mnohdy zjevný důvod, necítíme se ve svém těle a se svou psychikou komfortně. Protože je přeplněná naše psychická nádoba.
Jinak na konci sezení dělám ještě očistu aury a harmonizaci čaker. Používám k tomu energii REIKI a doplňuji klientům energii do jejich šesti základních čaker. Tím pádem samotný odblok má možnost rychleji pracovat a psychika se lépe a rychleji uvolní.
Může si odblokování dělat člověk sám?
Může si například načítat své pocity a emoce a rozvzpomínat se, v kterém nejnižším věku něco negativního zažil („aha, tuhle emoci jsem měl už jako dítě ve školce“). A toto samotné uvědomění už je spojující pojítko pro energie. Svalový test je úžasný v tom, že my spoustu věcí, které nás trápily, máme tendenci zametat pod koberec, nevěnovat jim pozornost. Ale svalový test to na nás napráší, naše tělo si všechno pamatuje. Proto je hloubková terapie tak účinná.
Přítomnost terapeuta je tedy žádoucí?
Je určitě hodně užitečná. Protože my si můžeme odblokovat jenom to, co si pamatujeme nebo co jsme dovolili našemu vědomí nezapomenout. Ale strašák, na kterého si pamatuješ, není pro tebe tak mocný jako ten, kterého nevidíš, a který je schovaný ve skříni.
Navíc, když jdeme do těchto hloubek, tak se tělo dočišťuje a člověk může prožívat výkyvy nebo mít pocit, že to, co už bylo v životě urovnané, se přeskupuje, přeskládává a člověk tomu nerozumí, přichází o nějakou jistotu, kterou měl. Takže i proto je dobré mít někoho, kdo ti to vysvětlí a je tu pro tebe.
Jaké problémy lidé nejčastěji řeší?
Nejčastěji chodí s psychickými potížemi, ať už to jsou deprese, fobie, ale hlavně v našem centru řešíme vztahové záležitosti, tzn. když se lidem ve vztazích nedaří nebo nemohou navázat dlouhodobý vztah. A také k nám chodí hodně maminek, kterým se nedaří mít miminko a hodně po něm touží.
To mě zajímá. Povídej.
Není třeba ojedinělé, když přijde žena od doktorů a má potvrzení, že je neplodná. Přesto – pokud na sobě pracuje pomocí kineziologie, a i konstelací a má vaječníky a dělohu –, tak se jí podaří otěhotnět. Příběhů cest k otěhotnění je opravdu hodně, některé z nich jsou na mém webu.
Co ještě hodně lidé letos například řeší, tak je alergie, letos je venku enormní množství pylu. Máš nějaký tip, jak alergii zvládat?
Lousie Hay se ve své knize Uzdrav své tělo ptá: „Na co jste alergičtí?“ My v sobě potlačuje spoustu emocí. Rýma je vnitřní smutek a kašel je vnitřní hněv. Vnímám to tak, že pomocí pylu, je nám pomáháno uvolňovat naše potlačené emoce. Když nečistíme emoce přes psychiku, tak se to děje pomocí těla – např. vznikne alergie.
Máme-li potlačených emocí hodně, alergie je razantní. Když na to lidi berou léky, tak se jim uleví, ale nezmizí jejich podvědomý problém. Je potřeba to uvolnit, aby tělo mělo více životní energie, mohlo se samo léčit a být odolnější vůči alergenům.
No a pak mi nedávno jedna žena vyprávěla, že spí jenom hodinu až dvě denně. Můžeš říci ještě i něco k nespavosti?
Určitě by měla být dodržena spánková hygiena. Všichni to známe (nekoukat na nic akčního v televizi minimálně dvě hodiny před spaním – nevystavovat se ani modrému světlu, pustit si nějakou relaxační hudbu atd.) Ale pokud se přesto spánek nedaří, tak to ukazuje na přeplněnou psychiku. Měla jsem maminku, která prošla i spánkovým centrem, zkoušela kde co možné a po jednom odbloku, na kterém si vyřešila potíže s dcerou, přišla s tím, že už zase normálně spí. Ne vždy se to podaří na jeden odblok, ale každý odblok a každé očišťování psychiky nám pomáhá k celkově lepšímu stavu a uvolnění.
Na Tvém webu mě také zaujala zmínka, že kineziologie pomáhá i zvířátkům…
Zvířátka, pokud je máme doma jako mazlíčky, jsou součástí celého rodinného systému. A pokud v tomto systému není vše úplně v pořádku, tak to zvířátka na sebe přebírají a stahují. Většinou jsou nemoci zvířátek – hlavně pejsků, kteří jsou nejvíce věrní své rodině – nemoci, které by mohly postihnout některého člena rodiny. Zvířátka berou tyto nemoci na sebe. Určitě bych nezanedbávala, když pejskovi něco je, a začala bych ho léčit jako třeba dítě nebo partnera. Léčba se děje přes rodinného příslušníka.
Ty znáš kromě kineziologie z osobního a duchovního rozvoje spoustu dalších věcí. Kdybys měla jmenovat jednu, která ti nejvíce pomohla, a kterou bys mohla doporučit i ostatním, tak která by to byla?
Kdybychom se vrátili k technikám, tak já je beru obě dvě (kineziologii i rodinné konstelace) za velice mocné a sebe-doplňující. Protože když člověk přijde s tím, že má úzkosti, deprese nebo nějaké bolesti, tak víceméně cítí okamžitou úlevu a uvolnění. Konstelace pracují více s rozšířenějším rodovým systémem a změnu nemusí člověk pocítit hned. Ale krásně se obojí doplňuje.
Pokud jde Lenko o Tebe, tak čím se v životě řídíš?
Já to mám v životě nastavené tak, že si nepotřebuji před nikým na nic hrát. Jsem normální člověk, který má své plusy a mínusy. Něco mi jde lépe, něco třeba vůbec. Ale tak nějak se s tím přijímám. Nemám problém někomu říct: „Tohle ještě neumím.“ Nestydím se za to. Vzdělávám se v terapiích a dále je rozvíjím, ale myslím, že náš největší problém je, že potřebujeme být ve všem nejlepší a ve všem na jedničku. A běda, když něco nevíme nebo něčemu nerozumíme! Činíme vše pro to, aby se to nikdo nedověděl a nezkazili jsme si image. Sami si tak děláme zbytečně moc problémů.
Webová stránka Lenky Hajníkové: www.layacentrum.cz
Jiří Hamerský